Vm 2000 coupe Megane takakontin lukko ei mene lukkoon, ovet sekä bensaluukku kyllä menee lukkoon. Missä vois olla vika, ja olisko helppo korjata? KIITOS jo nyt.
Megane coupe takaluukunlukko?
ekamegane
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla oli samanmoinen vika pari vuotta sitten 2000 vm megane classicissa. Liikkeistä kyselin ja uutta lukkosysteemiä (moottori tai joku muu vastaava) kehottivat/suosittelivat hankkimaan jolloin hintaa olisi tullut useita satoja euroja töineen. Sitten eräs pikkupaja hoksasi vian ja laittoi kuntoon kymmenellä eurolla.
Asentaja katkaisi/puolitti pienen metallirenkaan ja pujotti sen puolikkaan takaluukun yllä olevaan lukkosysteemiin. Itse en nähnyt toimenpidettä mutta asentaja kertoi, pikkujuttu siis. Eli pieni metallirenkaan puolikas korjasi asian.
Joku sähkövika?
Yleinen vika meganeissa ja muissakin autoissa, kun luokkojen vivustojen muoviset pikkuosat murtuu ja vivustot irtoilee paikoiltaan. Osa on helposti itsekin korjattavissa korvaavillakin osilla mitä on noissa tarvikelajitelmissa. Vikakohteeseen käsiksi pääsy aiheuttaa suurimman työn.
Merkkikorjaamoissa vaihdetaan usein koko lukkomekanismi. Muissa korjaamoissa riittää ammattitaitoa lukkovivustojen korjaamiseen.