saako ttt.tä jos ulosmitataan

saako toimeentulotukea jos ulosmitataan, kuinka pian ulosotto saa tietää että olen päässyt töihin.
Ajattelin itse ottaa yhteyttä parin kk:n päästä.
101410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Itse olin juuri vuoden töissä ja ulosottomies ei käynnyt kertaakaan tililläni.Kyllä se systeemi on sen verran hidas ettei ne aivan hetkessä sun kimpussa ole! Kannattais varmaan olla ihan hissukseen ja laitella vähän fyrkkaa syrjään ja sitten kun ne alkaa ulosmittaamaan liksoista sen oman osansa, niin sulla olis kuitenkin sit fikassa rahaa, eli ei elintaso hirveesti laskis:).

Äänestä
  • Niin just. Ei velkoja kannata maksaa. Ja esim. yksityiselle vuokranantajalle on turha maksaa vuokria. Jos on ylimääräinen kämppä laittaa vuokralle, niin onhan se nyt vitun kumma, ettei siinä saisi asua ilmaiseksi, vaan pitää vuokralla elättää jotain saatanan vanhainkodissa asuvaa mummoa!

    Äänestä

  • Kenen velkoja luulet että ulosotossa peritään? Omia vai jonkun muun velkoja? Onneksi olkoon vaan se on varmaan mukavaa saat perinnön tai eläkkeen kun siinä vaiheessa aletaan mittaamaan saatavia.
    Velkoja ei pidetä ulosotossa jos niihin ei tule kertymää. Voi olla että siellä ei ollut yhtään asiaa vireillä silloin kun olit töissä.

    Äänestä

"saako toimeentulotukea jos ulosmitataan"
Vastaus: EI

Äänestä
  • Jos palkkaasi, voit mennä sossuun ja pyytää laskemaan, onko sinulla tttukioikeus. Sossussa huomioidaan sinulle tulona palkastasi se osa, mikä sinulle tosiasiallisesti maksetaan. Sitten tietysti tutkitaan menosi jne. Vastausta ei voi siten antaa tyhjentävästi, ennen kuin saat normilaskelmasi sossulta.

    Äänestä

  • eema kirjoitti:

    Jos palkkaasi, voit mennä sossuun ja pyytää laskemaan, onko sinulla tttukioikeus. Sossussa huomioidaan sinulle tulona palkastasi se osa, mikä sinulle tosiasiallisesti maksetaan. Sitten tietysti tutkitaan menosi jne. Vastausta ei voi siten antaa tyhjentävästi, ennen kuin saat normilaskelmasi sossulta.

    Niin muuta kun ulosottoa EI huomioida menona.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Niin muuta kun ulosottoa EI huomioida menona.

    Missä kunnassa ulosottoa ei huomioida menona?

    Äänestä

  • Ulosotossa olevista saatavista on vain esitettävä riittävä selvitys sekä mahdolliset kuitit lyhennyksistä.
    Toimeentulotukeen ulosotot eivät vaikuta vähentävästi, vaan pikemminkin niin, että jos esimerkiksi mahdollinen veronpalautus onkin ulosmitattu, sitä ei oteta huomioon tulona.

    Äänestä

  • Sossu kirjoitti:

    Missä kunnassa ulosottoa ei huomioida menona?

    Tiettyjä velkoja, kuten kulutusluottoja, ei huomioida menoina muutenkaan ttt:a määrättäessä. sen vuoksi niitä ei huomioida vaikka menisivät ulosottoonkin. Muutenhan kannattaisi ostella kaikenlaista, ottaa velkaa, jättää maksamatta ja antaa mennä ulosottoon -ja päälle tulisi toimeentulotuki.

    Äänestä

Kyllä saa, jos ulosmitatusta palkasta jää rahaa asumiskulujen, sähkölaskun ja terveydenhoitomenojen jälkeen alle toimeentulonormin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


typy kirjoitti:

saako toimeentulotukea jos ulosmitataan, kuinka pian ulosotto saa tietää että olen päässyt töihin.
Ajattelin itse ottaa yhteyttä parin kk:n päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu