minkälaisia ovat protu-leirit, joista nyt pojan 14-v. kaverit meuhkaavat.
Tämä löytyi:
Protuleirillä kunnioitetaan jokaisen vakaumusta 17.06.2013
Anna Veijalainen asetti kolumnissaan (K&k; 29.5.) riparin ja protuleirin tiukasti vastakkain. Protun puheenjohtaja Aatu Komsi vastasi mielipidekirjoituksellaan (K&k; 12.6.). Haluaisin tuoda esiin myös rivijäsenen näkökulman.
Olen itse koulutukseltani teologi ja ollut ohjaamassa sekä rippi- että protuleirejä. Koskaan en ole kokenut, että protupiireissä omaa tai kenenkään toisenkaan maailmankatsomusta olisi arvosteltu tai väheksytty ”vääränlaisena”. Ihmisen omaa vapautta päättää vakaumuksestaan on kunnioitettu, ja keskustelu eri katsomusten välillä on ollut hyvin hedelmällistä. Eräänkin kerran olen ollut leirillä, joka on pidetty baptistiseurakunnan tiloissa, ja yksi seurakunnan jäsenistä otettiin vastaan leirille kertomaan omasta uskostaan.
Veijalainen oli huolissaan 14-vuotiaan kyvystä päättää omasta vakaumuksestaan ja antoi esimerkin omasta itsestään, kuinka oli riparilla enemmän keskittynyt hiusten laittoon kuin sisällölliseen asiaan. Olen huomannut saman trendin ohjaamillani rippileireillä.
Sen sijaan protulle tulevat ovat olleet keskimäärin valmiimpia pohtimaan omaa vakaumustaan. Syyksi arvelen juuri sitä, että he ovat joutuneet näkemään vaivaa päästäkseen leirille, kun taas riparille mennään, kun ”kaikki muutkin menevät”, kuten Veijalainen sanoi. Poikkeuksia toki löytyy puolin ja toisin. Missään tilanteessa en kuitenkaan ole kokenut protua ja riparia uhkana toisilleen.
Essi Avela
teologian maisteri
Piti oikein kaivaa Kirkko ja kaupunki-lehti koiran vesikupin al-
1
132
Vastaukset
- ...
Niinpä.
Miettisit maisteris-ihminen, mitä tavallisilla "riparireileiiä tapahtuu.
Tyypillistä uskisten pullistelua koko juttu. Se nyt vaan on niin, että ei uskislöpinät enää ole tätä päivää. Ihmiset ajattelevat aivoillaan. Ja kyllä, 14 vuotias on jo kykenevä muodostamaan oman näkemyksensä asioista. Vastasyntynyt ei voi, jos se pakkokastetaan johonkin uskontoon tai uskonlahkoon.
Lähdekritiikki, missä oli muut mielipiteet, kuin uskovaisten lehdestä peistattu juttu?
Lukases edes perusasioita asiasta. Pitäisi maisterisihmisen tietää laajemmin asioista, eikä kirjoitella mitä sattuu epämääräisille nettipalstoille
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/
Sitäpaitsi, erehdyit portaalista. Uskisportaali ei ole suoli24, uskisportaali on kotimaa24.fi
Eikä kyse ole mistään uhlailusta, muitten kuin jäsenkatoon joutuneitten evankelisluterilaisten mustamaalauksesta muita vakaumuksia kohtaan. Saa siinä kirkko ihmetellä, kun jäsenmäärät romah´tavat. Vikako jäsenissäkö?
=DW=
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131960Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831504Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1441274Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt941257Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381168- 84898
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44820Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13787Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138783Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123763