Mikä perkele vaivaa tän kylän keski-ikäisiä vanhempia ihmisiä? Työskentelen eräässä ravintolassa ja olen kiinnittänyt huomiota ks.henkilöiden käyttäytymiseen.. Se on niin saatanan vaikeeta tervehtiä! Tullaan tiskille ja sanotaan että anna sitä anna tätä! Missä ovat sanat päivää, terve,saisinko..yms? En yleistä kaikkia mutta kyllä nuoret tervehtivät useammin kuin vanhemmat..vaikka puhutaan ettei nuoret osaa käyttäytyä! Haistakoo paska kaikki kääkät!
TERVE!
tarjoilija
51259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...on niitä aitoa iloisia ja puheliaita Lappeenranna karjalaisia!!!
Lappeenrantalaiset ovat ystävällista ja lupsakkaa vain ulkopaikkakuntalaisille jotka ovat tullet käymään täällä. Paikallisille ollaan mulkkuja. Ja jos joku ulkopaikkakuntalainen päättää jäädä niin sitähän ei ei enää noteerata ja saa kokea saman kohtalon kuin muutkin.
Mutta sitä iloisen karjalalaisen mainetta katos pitää pitää yllä muille.
Eiköhän se vaan liene myyjän/tarjoilijan/kassan työtä tervehtiä asiakasta. Vai seisotko ja odotat että asiakas toivottaa sinut tervetulleeksi tarjoilemaan?
Kyllä miun mielestä , varsinkin päivä aikaan asiakas on velvollinen vastaamaan tervehdykseen, jos häntä tervehditään..eikö!?
miettikää, kun sanot asiakkaalle:päivää, vastaukseksi saat:anna kahvi!
Ihmisillä niin Lappeenrannassa kuin muuallakin on kyllä tapana tervehtiä toisiaan tapaamistilanteessa. Tässä esimerkki->
Tarjoilija: -Hei
Asikas: -Hei
T:-mitä saisi olla?
A: -iso pitkä,tms
------
T: Ja näin ole hyvä
A:Kiitos
Loppu onkin lastyen leikkiä,,,