koskakohan olisi paras aika leikkauttaa poika?
seuraavaksi täyttää 10kk ja mietin, että eikö kohta voisi leikkauttaa?
Pallit ovat laskeutuneet ja muutenkin alkaa löytymään "äijäilyn" merkkejä,
merkkailua, isottelua, haastamista.. Kotona pienempi koira, uros myös,leikattu, enkä tahtoisi mitään riitoja. Tällä hetkellä pienempi on pomo, mutta selvästi pentu alkaa hakemaan pomon paikkaa. Leikkiminen alkaa menemään rajuksi, eikä välttämättä lopeta kun vanhempi koira komentaa. Sitten loppuu kun itse komennan. En kumminkaan voi koko ajan vahtia leikkejä pihalla, tarhassa kun ovat päivisin muutamia tunteja keskenään hyvällä ilmalla.
Ja ihan mielenkiinnosta kysyisin myös, että katoaako sellainen "turha" arkuus ja epäluulo iän kanssa, vai onko hermoissa koiralla vaan vika? Ihan pikku pennusta poika ei meillä ole ollut, joten sosiaalistaminen ei ollut sieltä parhaimmasta päästä. :( Hihnassa kaupungilla ei ole ongelmia, todella nätisi sivulla menee, ei kisko eikä mäyhää.ihmisitä ei välitä. Mutta kotona sisällä ei pidä uusista ihmisistä, käy haistamassa mutta sitten taaksepäin ja murina/ulvonta,( siihen olen sanonut ettei välitä koirasta, eikä anna huomiota ) ja ulkoilu kotopuolessa maaseudulla.. Yksittäinen ihminen,koira tms tulee vastaan niin niskakarvat pystyssä haukutaan,muristaan.. Ei anna silittää ihmisten,mulkoilee alta kulmien ja kääntää päätä pois. Olenkin sanonut ihmisille, ettei tarvitse tulla lääppimään, kun ei poika tykkää. Sitten kuulen kuinka on päävikainen yms! :( Koitan selittää että tässä sitä opetellaan pikkuhiljaa, siedätetään uusiin tilanteisiin yms. koiran omilla ehdoilla. Kosketuksiin pikku hiljaa sitten kun koira on rento uusien ihmisten lähellä ja niin edelleen.. Käskyt ottaa hyvin vastaan, sivulle, istu,maahan yms. Metsälenkit ovat parasta, varasinkin kun saadaan koirakavereita mukaan.
Korjaantuuko ajan kanssa, vai menikö hyvä koira pilalle pentuajan takia? :(
itse valmis tekemää ntöitä, jotta pojan saisi kuntoutettua..
uroksen leikkauttaminen? Epäsosiaalinen?
2
151
Vastaukset
- Rotskuli
Moi.Ota yhteyttä koirankouluttajaan ja näytä poikaasi hänelle.Hinnat kohtuullisia kun ajattelee hyötyä ja saat myös vinkkejä samalla.Hyvää kesää!
- Neepis
ollaan käyty pari kertaa nytten, mutta aikalailla samoja ohjeita ja käyttäytymismalleja olen saanut kuin olen tähänkin asti saanut. Itsellä ei ole lapsia, mutta tuttava piirissä on. Lasten kanssa ei ongelmia ole, ei minkäänlaisia. Enemmänkin todella varovainen, esim liikkuessa vierellä, ettei tönäise yms lasta. Lelut antaa hellästi, ja namit ottaa myös todella nätisti.
Hieman ollaan edistytty ihmisten tapaamisessa, poika vähän enemmän jo luottaa minuun ja rentoutuu, kunhan ihminen ei heti tuppaa iholle.
Eilen lenkillä kyllä taas kuulin, koita Rotikka on vaarallinen, päävikainen ja pitäisi lailla kieltää.. En ymmärrä ihmisiä tässä suhteessa ollenkaan. Jokaisessa rodussa on omat ongelmat, ja joissain roduissa ne tulevat herkemmin esille, mutta eikös ihminen ole loppupelissä se, joka määrittelee millainen koirasta tulee? juurikin pentuaika,sosiaalistaminen, uusien,yllättävien asioiden opettaminen, tapakasvatus yms asiat tekevät koirasta sen mikä se aikuisena tulee olemaan.. Tässä omassa tapauksessa harmittaa, etten ole voinut alusta asti päässyt vaikuttamaan, mutta eiköhän kovalla työllä,kurilla,liikunnalla ja rakkaudella saada pojasta vielä kunnon kelpo koira kansalainen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311163
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52745