Suomalainen debit/credit -kortti toimi huonosti

Der Wanderer

Kiertelin Etelä-Saksalaisissa pikkukaupungeissa toukokuussa. Yövyin pienissä hotelleissa ja gasthauseissa yms. Seitsemästä majapaikasta vain kahdessa kelpasi maksuvälineeksi suomalaisen pankin myöntämä Visa debit/credit -kortti.

Oli melko yllättävää, että käteisellä piti maksaa (joku paikallinen saksalainen debit-kortti olisi kyllä käynyt). Onneksi matkan varrella oli pankkiautomaatteja, joista rahaa sai. Korttimaksut tulevat kuulemma kalliiksi hotellille, siksi eivät niitä hyväksy.

5

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Das ist klar

      Niin se on, sama monessa kaupassa...

    • Tomaatista rahaa

      Saksa on vielä vahvasti käteisellä toimiva yhteiskunta ja kortit eivät kelpaa läheskään kaikkialla. Maassa maan tavalla ja automaateista saa käteistä suomalaisillakin korteilla.

      • Only cash

        Se on se kuuluisa eurooppalainen maksualue ja senhän takia nämä debit-kortit tulivat. Näin toimii euroopan kärkivaltio.


    • maassa maan tavalla

      On yllättävää että luottokortti kelpasi edes noissa kahdessa. Jopkunen vuosi sitten vielä ei olisi kelvannut yhdessäkään tuollaisessa paikassa.

      • Bremenissä kelpasi S-pankin debit- kortti mainiosti. Vain yhdessä liikkeessä jouduin maksamaan käteisellä, ja pienet kahvila/kioskiostokset maksoin myös käteisellä, korttia en tarjonnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      456
      6522
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      177
      3864
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2516
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2020
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      132
      1401
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe