Suomalainen debit/credit -kortti toimi huonosti

Der Wanderer

Kiertelin Etelä-Saksalaisissa pikkukaupungeissa toukokuussa. Yövyin pienissä hotelleissa ja gasthauseissa yms. Seitsemästä majapaikasta vain kahdessa kelpasi maksuvälineeksi suomalaisen pankin myöntämä Visa debit/credit -kortti.

Oli melko yllättävää, että käteisellä piti maksaa (joku paikallinen saksalainen debit-kortti olisi kyllä käynyt). Onneksi matkan varrella oli pankkiautomaatteja, joista rahaa sai. Korttimaksut tulevat kuulemma kalliiksi hotellille, siksi eivät niitä hyväksy.

5

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Das ist klar

      Niin se on, sama monessa kaupassa...

    • Tomaatista rahaa

      Saksa on vielä vahvasti käteisellä toimiva yhteiskunta ja kortit eivät kelpaa läheskään kaikkialla. Maassa maan tavalla ja automaateista saa käteistä suomalaisillakin korteilla.

      • Only cash

        Se on se kuuluisa eurooppalainen maksualue ja senhän takia nämä debit-kortit tulivat. Näin toimii euroopan kärkivaltio.


    • maassa maan tavalla

      On yllättävää että luottokortti kelpasi edes noissa kahdessa. Jopkunen vuosi sitten vielä ei olisi kelvannut yhdessäkään tuollaisessa paikassa.

      • Bremenissä kelpasi S-pankin debit- kortti mainiosti. Vain yhdessä liikkeessä jouduin maksamaan käteisellä, ja pienet kahvila/kioskiostokset maksoin myös käteisellä, korttia en tarjonnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      229
      4948
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      23
      3620
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      273
      2083
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      14
      2044
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      41
      1299
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1239
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      122
      1063
    8. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      32
      843
    9. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      100
      791
    10. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      61
      777
    Aihe