Hei!
Äitini on ollut muutaman vuoden ryhmäkoti Sinkissä Rajapatsaalla. Hänen omahoitajansa Ulla vaihtoi työsarkaansa toiseen yksikköön. Kovasti jäimme häntä kaipaamaan.
Tiistaina vierailin tyttärieni kanssa Sinkissä omaisten päivän merkeissä ja tuntui niin pahalta nähdä äitini niin huonossa kunnossa.
Pelkäsin jo pahinta!
Tänään soitin taas hoitajille/äidilleni ja sain niin hyvän mielen itselleni!
Äitini kunto oli kohentunut ja mikä parasta, hän oli ulkoilemassa hoitajan kanssa. Heli oli vienyt hänet ulkoilemaan ja juttutuokiomme aikana äiti antoi ymmärtää, että oli ulkoilusta kovasti mielissään.
Kiitos teille Ihanille ihmisille, kun pidätte meidän Äidistä hyvää huolta!
Äitini on ollut muutaman vuoden ryhmäkoti Sinkissä Rajapatsaalla. Hänen omahoitajansa Ulla vaihtoi työsarkaansa toiseen yksikköön. Kovasti jäimme häntä kaipaamaan.
Tiistaina vierailin tyttärieni kanssa Sinkissä omaisten päivän merkeissä ja tuntui niin pahalta nähdä äitini niin huonossa kunnossa.
Pelkäsin jo pahinta!
Tänään soitin taas hoitajille/äidilleni ja sain niin hyvän mielen itselleni!
Äitini kunto oli kohentunut ja mikä parasta, hän oli ulkoilemassa hoitajan kanssa. Heli oli vienyt hänet ulkoilemaan ja juttutuokiomme aikana äiti antoi ymmärtää, että oli ulkoilusta kovasti mielissään.
Kiitos teille Ihanille ihmisille, kun pidätte meidän Äidistä hyvää huolta!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Hei vaan!
Oletko ajatellut hoitajien työpäivää? Heiltä menee työpäivä huolehtiessa vanhusten perustarpeista KOSKA heitä on palkattu liian vähän.Voisitko sinä käydessäsi itse ulkoiluttaa äitiäsi? Tiedän omaisia, jotka käyvät tervehtimässä omaistaan päivittäin, mutta eivät tee omaisen hyväksi mitään.Hoitajat saavat moitteet pienemmistäkin asioista.Tälläisessä tapauksessa toivoisi omaisen menevän äitinsä tai isänsä kanssa hetkeksi ulos raitista ilmaa haistelemaan!! vanhus piristyisi kovasti.
Juu,huomasin että ei hoitajat joutaneet syöttämään miestäni,mutta itse kyllä pitivät ruokatauon.Mieheni ruoka oli seissyt tunnin tarjottimella,eikä hän päässyt sen ääreen kun oli letkuissa kiinni,Armilassa.Pitäisköhän tämä lämmittää ,ihmetteli "hoitaja" ,siis kuka syö kylmiä kumiperunoita ja sitkeetä lihaa?
Näinhän se on ,meidän omaisten pitää tulla laitoksiin tekemään hoitajien työt,eivät he yleensä mitään kerkee.Ai huolehtiiko hoitajat perustarpeista.Mie ajoin parran,pesin mieheni hampaat,leikkasin kynnet(4 viikkoa leikkaamatta)käytin vessassa,syötin,kävelytin,laitoin puhtaan vaipan jne...Siitä hyvästä nyhdätään 32 e vuorokaudessa.Siellä se raukka makasi tuntikaupalla yksin,katsellen harmaita seiniä
Kunto romahti "hyvässä hoidossa"!
Oikeestaan ei tarvita hoitajia,omaiset osaa tän homman paremmin.
ei hoitajien tarvia omia lakisääteisiä taukoja käyttää työn tekoon jos on liian vähän työntekijöitä..
"hoitaja5" taidat olla vähän hölmö tarvitset happea
Niinhän se on, että hoitajille ei kuulu edes lakisääteiset tauot, mites omassa työssäsi, teekö töitä kahvi sekä ruokatauot?Tai siirrätkö niitä hoidettavien tarvitessa apua? .Luulen Hoitaja 5 tarkoittaneen, että omaiset voisivat tarjota sellaista apua jota hoitajat eivät tosiaankaan ehdi tehdä esim:ryhmäkodeissa.ym. kodin omaisissa paikoissa.
omaisistaan.
Myös tuosta ruuanjaosta sairaalassa on varmaankin muutama ihminen ja huoneita käytävällä useampia, ei kaikille yhtä aikaa voi ruokaa antaa, varsinkaan jos sattuu useampi syötettävä.Hyvä kun on myös olemassa omaisia jotka ovat ammattitaitoisia ja huolehtivat itse omaisistaan.Ehkäpä kaikki eivät ole siihen valmiita 24 h/vrk.Oletko itse?
Hyvän hoitopaikan jos löytää nykyään,niin lottovoitto!
Ehkä ei voi verrata toimistotyötä ja hoitotyötä keskenään,jos tauoista kyse..Eihän osastoa saa jättää tauon ajaksi tyhjilleen.
Ruokailu on ihmisen perusoikeus,saada riittävästi hyvää ruokaa ja kunnioittavalla tavalla.Jos ristiinan mies odottanut tunnin ruokaa,joka seissyt pöydällä ja kylmennyt,ei siinä kunnioiteta hoidettavaa.Itse en söisi sitä,enkä syöttäis kellekkään,koiralle korkeintaa,mikrobien takia,tuskin sillekkään.
Eikä myöskään sanota hoidettavalle "tee vaippaan",se loukkaa ihmisoikeuksia.Eräs hoitaja sai varoituksen kun loksautti vanhukselle moista.
Hoitakaa,mutta sydämellä,ja valittakaa vähemmän,silloin jää aikaa työhön.
Kyllä sitä rinta koholla arvioidaan hoitajien tekemää työtä.
Miksi et ota äitiäsi. isääsi kotiisi?
Hoitaisit hänet rakkaudella kotonasi.
Mikä hiton velvollisuus hyvään hoitoon ja rakkauteen on laitoksissa, johon omaiset hyljättyinä raakkina sysätään. Miksi et juhannuksena vie heitä mökeillesi ja sydämesi lämpöön? Ovat niin rumia raihnaisia ja tarpeettomia. Häpeä vaatia sit muilta.
Juuri juhannus aattona kuulin puhelun yksinäiseltä vanhukselta lapselleen kun vanhus pyyteli, että lapsi ottaisi hänet kesämökilleen edes päiväksi.Ei kuitenkaan ehtinyt kun oli muita vieraita luvannut viedä mökilleen.oli ärähdellyt äidilleen.Niinhän se on.Hoitajien syy varmaan kun eivät keksi viihdykettä vanhukselle joka ikäväänsä itkeskelee.Hoitajana sitten yritä puolustella hänen omaisiaan miksi lapsi näin tekee ja rauhoitella vanhusta ja saada hänet miettimään mukavia asioita.Tämä vain yksi esimerkki yksinäisyydestä juhannusaatto illalta.
Onneksi hoitajat saavat vanhuksilta suoraan myös kiitokset.Meillehän he useimmiten murheensa kertovatkin!
On niitä hyviäkin hoitopaikkoja.!Me ollaan vaan kahlattu monen osaston kautta,nähty ne huonot puolet tässä maassa,kun sairastuu.Olen kokenut aivan järkyttävää kohtelua,joskus ajatellut että vankilassakin ihmiset saa parempaa hoitoa.Toisaalta olen tavannut ihania hoitajia,jotka toodella auttavat ja ovat HOITAJIA kun toisella hätä.
Eiköhän se koko systeemin vika jos vanhus surullinen kun hoidossa,sehän monen viimeinen koti.Mutta onneksi on kivoja hoitopaikkoja,minne voi viedä omaisensa.Mie oon nyt löytänyt semmosen miehelleni,minne voin viedä hänet ja hän pääsee pesulle ja saa ruokaa,viihdykkeistä en tiedä,mutta joskus hän pääsee ulos,se hienoo,ei hän kovin paljon enää pyydä.
Mutta se on hyvä kun voi hyvillä mielin viedä vaikeasti sairaan hoitoon,eikä olla huolissaan jatkuvasti,saa levätä ja ladata akkuja.
ja tietysti saat vielä "omaishoitotukea" heheheeeheee, vali vali
Tottakai omaishoitaja saa tukea,harvemmin voi töissä käydä jos kotona on valvottava hoidettava.Se palkkio ei nyt rikastuta,ensin verot menee,ja hoidot ja lääkkeet kalliita!
Oman terveys ja elämä mennee kuin kankkulan kaivoon.
kyllähän tämä "nykyinen tyyli hoitaa" vanhuksia on melkoisen hakoteillä ulkopuolisilta....
ULOS PITÄÄ mennä ja virikkeitä olla, mutta ne pesut saattaa jäädä ties vaikka miltä ajalta. kun kerran PITÄÄ olla hodiettaville äxönii....
perustyöhön (pesut, pukemiset, ruokailu) on liian vähän aikaa, mutta VIRIKKEITÄ PITÄÄ OLLA!!!
päivä on usein pää kolmanten jalkana juoksemista, ja aina vain huonokuntoisemmat hoidetaan samalla henkilökuntamäärällä, tapahtui mitä tahansa, tai olipa hoidettavat ihan minkä kuntoiisa tahansa!!
hoitajien määrä on vakio, hoidettavien kunto ei taatusti ole!!
ja kun vielä saattohoito tehdään samalla väellä, puhumattakaan että heitäkin voi olla useampi yhtäaikaa....
Kirjoitat täyttä asiaa.Vanhusten kunto huononee jopa äkillisesti, mutta henkilökuntamäärä on aina sama ja on vain ehdittävä tehdä kaikki työt kirjaamisineen.
Ei suinkaan ole hoitajien vika, että heitä ei ole palkattu riittävästi.Onkohan omaisilla edes tietoa siitä kuinka monta hoitajaa hoitaa esim.30 vanhusta aina työvuorossaan?Kuinka paljon siitä jää aikaa /vanhus.Vanhuksethan ovat tietysti eri kuntoisia eivätkä tarvitse yhtä paljon apua.Entä kun jalat eivät kanna, vanhus kaatuu tai sattuu ambulanssin tarve, niin silloinhan muut työt odottavat.
Tosiaankin, ilman taukojan sen hoitajan työpäivän pitäisi sujua pää kolmantena jalkana!!
Tuskin se hakoteillä on.Hoitajat nykyään vaan valittaa kaikesta,oo nyt sitten hoidettavana kun tiedät jo etukäteen että olet pelkkä riesa.
Pesusta puheen ollen,nykyhoitajien näkemys pesusta on kerran viikossa,hampaita pestään jos joudetaan ja vaippaan kääritään,kun litania "ei keretä ei joudeta ikinä yhtään mitään"!!
Perusoikeuksissa on jo että ihmisen kuuluu saada syödä,ulkoilla ja päästä suihkuun!
Turpa kiinni jo luuserihoitajat,ja tehkää työnne!
Lukemisen arvoinen juttu,että kuinkas se nyt menikään...!
Arvostus ja arvokkuus,Suomen kuvalehti 9.12 2010
Yksi yleisinhimillinen tarve on psykologi Maslowia mukaillen arvostus. Se, että toiset arvostavat, että koetaan arvokkuutta, että kunnioitetaan itsekin itseä.
Ulvilalaisessa Pappilanlammen palvelutalossa arvostuksen aakkoset oivallettiin henkilökunnassa vuosia sitten. ”Vanhukset eivät asu meidän työpaikallamme, vaan me olemme töissä vanhusten kotona”, kiteyttää palvelutalon johtaja Kaija Nieminen.
Arvostaminen on haastavaa silloin, kun vanhus ei olekaan herttainen ja hyväntuulinen mummon tai vaarin stereotyyppi. Dementia paitsi vie lähimuistia, myös muuttaa ihmisen käytöstä: esimerkiksi vetäytyväksi, levottomaksi tai aggressiiviseksi. Onko olemassa ”mahdottomia tapauksia”, joiden sielua ei enää tavoita, joita omaisten ja hoitohenkilökunnan vain täytyy kestää, turvautuen lääkkeillä ja sitomalla rauhoittamiseen?
”Luulimme että näin on, että heille ei voi tehdä mitään”, Nieminen kertaa kuuden vuoden takaista tilannetta Pappilanlammella.
Sitten henkilökunta alkoi selvittää, mistä kunkin haastavan asukkaan käytös juontui. Asukkaiden elämäntarinat selvitettiin juurta jaksain, osin omaisten avulla. Kun heidät tällä tavoin saatiin profiloitua, alkoi oudoille peloille ja haastavalle käytökselle löytyä yksilöllisiä selityksiä - ja niin henkilökunta oppi katsomaan tilanteita asiakkaan silmin ja ohjailemaan ongelmallista käytöstä lievempään suuntaan.
”Jos vanhus ei esimerkiksi suostu menemään suihkuun, se saattaa johtua siitä, ettei hän osaa. Suihku on saattanut hävitä hänen muistimaailmastaan. Ongelma voi ratketa sillä, että hankitaan kylpyhuoneeseen hänen lapsuudestaan tuttuja pesuvateja.”
Eräskin miesasukas kieltäytyi jatkuvasti menemästä vessaan tai pesulle, syömästä, ajamasta partaansa. ”Hän oli väkivaltainen, tuhri ja sylki, oli aivan kuin psykiatrinen potilas”, Nieminen kertoo. ”Hänen kohdallaan saatiin kaikki korjattua.”
”Kun hoidettavana on yksikin tällainen henkilö, se hallitsee koko yksikköä. Siihen menee hoitajien työaika ja työtyytyväisyys. Kun haastavan käytöksen muodot saadaan sammutettua, hoitajille jää uskomattoman paljon aikaa olla vanhusten rinnalla.”
Sanotaan, että jokaisen ihmisen pitäisi olla tarpeellinen?
”Se on ehdoton asia. Meillä kuntoutus tähtää siihen, että vanhuksen omanarvontunto kohoaa. Että hän saa päättää ja hän tietää. On yleinen ajatus, että palvelutalossa vanhuksen ei tarvitse muuta kuin odottaa keinutuolissa että palvellaan. Mutta kun aloimme korostaa kuntoutuksessa liikuntaa, myös asukkaiden sosiaalinen toimintakyky lisääntyi. Passaaminen on loppunut meillä kokonaan.”
Oikeastaan Nieminen haluaa kyseenalaistaa koko vanhustenhoito-termin: ”Eihän vanhuus ole sairaus, jota pitää hoitaa! Vanhukset tarvitsevat tukea ja turvallisuudentunnetta. Jos ’hoidetaan ja hoidetaan’, niin silloinhan hoidetaan vanhukset avuttomiksi. Eikä laitospaikoista silloin koskaan päästä eroon.”
Entä mitä palvelutalossa on olla toisille tarpeellinen? ”Se voi olla toisten kanssa seurustelua, joku osaa laulaa, joku lausua runoja. Joku voi huolehtia kukkasista ja se on hänelle hirveän tärkeä asia”, Nieminen sanoo.
Päällepäin näkyvä arvokkuuskin on laitoksissa tärkeää, sanoo ammattijärjestö Tehyn asiamies, pitkään lahtelaisvanhuksia hoitanut Tuulariitta Ruontimo.
”Esimerkiksi naisille pukeutuminen ja kampaukset ovat arvokkuuden ja arvostuksen kokemisen edellytys - niillä, jotka ovat tottuneet huolehtimaan ulkonäöstään. Kaikille meillehän se ei ole yhtä tärkeää. Ja ruokailussa useimmat meistä ovat tottuneet syömään katetun pöydän ääressä ja valitsemaan itse, eikä niin että kullekin vain tuodaan hänen annoksensa.”
Myös puheessa arvostus tai sen puute näkyy heti: ”Yksi ohitsepuhumisen muodoista, eikä valitettavasti ihan harvinainen, on se, että toista käsitellään lapsena. Kuin olisi ylivertainen oikeus tietää asiat paremmin kuin asianosainen itse. Tai mennään kiireen taakse, tehdään äkkiä eikä anneta ikäihmiselle aikaa olla mukana ja tulla kuulluksi
Voit mennä copypasteilemaan vitttuun siitä, ota lukemiseksi mukaan vaikka Kaari Utrion ajatuksia vanhenemisesta ja toisten armoille ja hoidettavaksi joutumisesta.
Sieltähän mie tult niiku sieki,tuskin takaisin meen.Kyl mie tiiän mitä se on joutua tässä maassa toisten armoille.Jos ei oo omainen joka auttais ja taistelis,että saa hyvää hoitoa,niin heitteille jää ...
Omaisten varassa on TODELLAKIN paljon asioita, valitettavasti!!
ja jos niitä huolehtivia tai kantaa ottavia omaisia ei ole, niin.... :(
kunpa omaiset olisivat oikeasti enemmän kiinnostuneita mitä heitän läheisilleen tai heidän hoitamiseensa kuuluu tai mitä yleensä ehditään tehdä.. :P eikä tarkoita tiuskimalla hoitajille, vaan oikeasti kiinnostuneina asioista!!!!
se auttaisi myös hoitajia työssään, jos omaiset VAATISIVAT enemmän!! ei hoitajilta, vaan PÄÄTTÄVILTÄ ELIMILTÄ!!
taatusti suurin osa hoitajista tekee työtään sydämellä mutta kun aikaa ei ole tehdä sillä SYDÄMELLÄ, niin ei sitä kenenkään "sydän" kauaa kestä...
näin on "äänestänyt" jo yli 30 000 hoitajaa tässä maassa, ja lisää tulee se on varma!!
ainakin jos tämä tyyli jatkuu...
Omassa elämässä on ihan tarpeeksi hoitamista, ei tässä vanhuksia tarvii enää katella perään. Eikä tarvitse minuakaan kun olen siinä iässä, ei kuulu muille, elätköön hekin sitten omaa elämäänsä. Minä kyllä tiedän mitä itselleni teen kun ei enää oma apu riitä.