Paras pari?

Minulla on kahden vuoden ikäinen erittäin seurallinen leikattu kolli kissa. Se on todella ihmisrakas! Aina kun tulen kaupasta tai töistä on se jo jaloissa kiehnäämässä ja öisin tulee viereeni nukkumaan:)
Sääliksi käy kun joutuu olemaan aina yksin kotona sen aikaa kun olen töissä:(
Olenkin ajatellut, jos sille hankkisi kaverin?
Kannattaisiko ottaa tyttö vai toinen kolli kaveriksi? Mites totutan ne toisiinsa?
251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On myös kissoja jotka haluavat olla ainoita kissoja ja ovat mustasukkaisia sille toiselle kissalle. Itsellä on vuosien varrella käynyt niin. Vanhempi löytökissa tuli hirveän mustasukkaiseksi kissanpennulle jonka otimme myöhemmin. Vanhempi kissa yritti syödä kaikki ruoat jotta toiselle kissalle ei olisi jäänyt mitään. Oli myös selvästi havaittavissa, jos kesämökillä toinen kissa oli ulkona, niin vanhempi kissa oli tosi mielissään kun varmaan ajatteli että se toinen kissa on jonnekin kadonnut.

Jos otat toisen kissan, niin ota se sellaisella sopimuksella, että se tulee "koeajaksi" ja voidaan palauttaa mikäli kissat eivät tule toimeen keskenään.

Äänestä

Minulla on kaksi kissaa. Tyttö ja poika. Poitsu kerkesi kasvaa jo vuoden ikäiseksi ja tytön otin pentuna. Aina ovat tulleet hyvin toimeen, enkä ole huomannut mustasukkaisuutta tms. Tietysti pentukissalle tyypillisestä käyttäytymistä, että ruokakupilla murinaa ja suhinaa, kun vanhempi kissa yritti tulla samalle kupille. Kohteliaasti kuitenkin antoi vauvakisun syödä rauhassa ja meni itse vasta sen jälkeen, kun pentu oli lopettanut. Molemmat nukkuvat sängyllä. Tyttö tyynyllä vieressä ja poitsu jalkopäässä. Tämäkin riippuu varmasti tosi paljon kissan luonteesta, miten tulee toimeen. Poitsu on nimittäin todella lepsu kissa muutenkin. Hyväksyy heti tuntemattomat ihmiset, koirat, yms.

Äitilläni vanha poikakisu (14-vuotias) ja kesällä vien omat kissani ns.kesälomalle sinne ja sielläkin, kaikki nämä 3 tulee hienosti toimeen keskenään. Vanhin kissa tietysti tuntee arvonsa ja jos oma poitsu menee liian lähelle "sähläämään" tätä vanhaa herraa, niin saattaa tulla tassusta, jolloin nuorempi alistuu :D Mutta koskaan eivät ole tapelleet keskenään. Täällä siis ainakin tulevat hyvin toimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kollille kaveri kirjoitti:

Minulla on kahden vuoden ikäinen erittäin seurallinen leikattu kolli kissa. Se on todella ihmisrakas! Aina kun tulen kaupasta tai töistä on se jo jaloissa kiehnäämässä ja öisin tulee viereeni nukkumaan:)
Sääliksi käy kun joutuu olemaan aina yksin kotona sen aikaa kun olen töissä:(
Olenkin ajatellut, jos sille hankkisi kaverin?
Kannattaisiko ottaa tyttö vai toinen kolli kaveriksi? Mites totutan ne toisiinsa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu