kamala työpaikka

-pahoinvoiva-

Tuleeko kenellekään ajatusta, mistä voisi olla kyse. Kyse on työpaikasta joka on vanhassa rumassa rakennuksessa. Työn aloituksen jälkeen olen voinut henkisesti huonommin kuin koskaan elämässäni ja monesti ahdistun työpaikalla erityisesti iltapäivisin ja olo voi olla aika epämiellyttävä. Lähtiessäni kotiin työpaikalta ja sulkiessani oven perässäni, tulee vapauttava tunne. Olen ajatellut, että ehkä kyse on vain siitä, että työpaikka on hyvin stressaava ja työtahti kova. Mutta kuulin samoja tunnelmia toiselta työntekijältä, jolla ei ole vastaavaa pahoinvointia ollut aiemmilla työpaikoilla. Hän kuvasi kokevansa pelkoa, joka voimistuu myöhään iltapäivällä. Samoin eräs henkilö joka käväisi työpaikallani, sanoi, että hänelle tuli heti hyvin epämiellyttävä olo siellä. Kyse ei voi olla siitä, että työpaikan ilmapiiri olisi työntekijöiden vuoksi huono. Kaikki työntekijät ovat todella mukavia ja ystävällisiä ja avuliaita ihmisiä. Eikä ole kauaa, kun eräs työntekijä lähti pois koska koki muuttuvansa henkisesti ja eräs työntekijä jäi heti aloitettuaan sairaslomalle eikä palannut koskaan. Voisiko yksistään se, että rakennus on ruma tai ahdistavan näköinen, aiheuttaa tätä pahaa oloa? Välillä sitä miettii, voisiko syynä olla jokin paranormaali ilmiö. Olen aikeissa vaihtaa työpaikkaa heti, kun saan uuden näköpiiriin...

5

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pois ja äkkiä!

      Siellä voi olla kirous kyseisessä rakennuksessa. Ehkä kilpailijan langettama tai vaikka muinaisina aikoina joku kironnut nuo maat.

      Voi olla vaikka pomo, joka kiroaa alaisiaan. Saatanalliset noidat työnantajina, pikkupomoina tai työkavereinakin ovat melko yleisiä.

      Lopeta se työ, vaihda työpaikkaa tai jää vaikka sairauslomalle burn outin takia! Muuten sairastut itse!

    • Huoltotyöntekijä

      Ruma ja vastenmielinen rakennus voi tosiaan aiheuttaa pahaa ja ahdistavaa oloa
      työntekijälle. Tiedän sen omasta kokemuksesta vuosien takaa, kaikki muut asiat olivat ok, mutta itse rakennus "hylki " minua ja onneksi pääsin pian pois toiseen
      kohteeseen, muutoin olisin ottanu loparit. Myöhemmin on selvinnyt että tässä rakennuksessa on paha home- ja kosteusongelma mm. Yritä päästä pian pois, muuta en voi sanoa.

      • riittävä syy

        Uskon kyllä Jumalaan ja henkimaailmaan, mutta minullekin tuli mieleen tuo home ja ilman epäpuhtaudet.


    • höpönlöpön

      Se on jo itsessään paranormaalia, että jollain työpaikalla olisi vain mukavia ja avuliaita kivoja työkavereita. Kyllä siellä aina se selän takana paskaa puhuva selkäänpuukottaja on.

    • 11+4

      Todennäköisesti siellä kummittelee, mikä ei ole kovinkaan epätavallista.

      Tyypillisin kummittelun merkki ovat erilaiset sähköhäiriöt. Lamput ja sulakkeet poksahtelevat, tietokoneet oikuttelevat, kännyköiden kentät katoilevat ja akkuja pitää ladata usein jne.

      Lisäksi ihmiset ovat tavallista hermostuneempia ja sairastelevat jatkuvasti esim. flunssaa.

      Jos näin, kutsukaa pappi siunaamaan työpaikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2246
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      49
      1492
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1304
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1118
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe