Jumalan arvomaailman erikoinen järjestys

Kristinuskon Jumalan arvomaailmassa Jumalalle merkitsee enemmän se, että hän saa ihmisen palvontaa, kuin se, miten ihminen kohtelee kanssaihmistään.

Jumala kykenee antamaan anteeksi ihmiselle joka on tappanut toisia ihmisiä, kenties ollut pedofiili tai tehnyt jotain muuta karmeaa toisia ihmisiä kohtaan, kunhan loppuviimeksi vaikka kuolinvuoteellaan tulee uskoon. Tähän kristinuskon Jumala siis pystyy.

Mutta hän ei pysty antamaan anteeksi sitä, jos joku ihminen kohtelee edes siedettävästi kanssaihmisiä mutta epäilee esimerkiksi uskontojen lukumäärän, raamatun ristiriitaisuuden, luonnonlakien tai monien muiden seikkojen vuoksi kristinuskon Jumalan olemassaoloa.

Johtopäätöksenä on helppo vetää että Jumalan arvomaailmassa kanssaihmisten kohtelu on toisarvoista Jumalan palvontaan nähden.

Muutama kysymys aiheeseen liittyen:

Miksi Jumala on siitä anteeksiantamattoman vihainen jos ihminen ei usko, ja siten palvo häntä. Eikö Jumala saa palvontaa monilta ihmisiltä aivan riittävästi?

Jos Jumala on vahvin ja kestävin olento jonka rakkaus on ylivertaisen suurta, niin eikö tällöin Jumala kykene sulattamaan sitä että joku ei palvo häntä ja pitää tärkeämpänä sitä että ihminen kohtelee läheisiään hyvin?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Eikö Jumala saa palvontaa monilta ihmisiltä aivan riittävästi?"

      Kaikki tai ei mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      92
      1193
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      33
      1179
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      281
      1031
    4. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      952
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      916
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      93
      906
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      888
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      48
      845
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      791
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      161
      778
    Aihe