Juomavesi saaremmaalla hotellissa

Onko pöpöjä

Tiedättekö voiko hotellin kraanavettä juoda normaalisti?
toivon asiallisia vastauksia.
Olen herkkävatsainen.
Kiitos

11

3859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmä kysymys

      Tietenkään minkään entisen neuvostoliittolaisen reunatasavallan vettä kannata juoda.

      • ksusha

        Varmaan venäläiset vastaavat samoin. Minkään länsimaan vettä ei kannata juoda. Virossa on hyvät pohjavedet, jopa Tallinnassa, Itse en ole koskaan nähnyt että kukaan tallinnalainen olisi ostanut isoja vesipulloja. Voihan olla että he keittävät kraanaveden avoimessa isossa kattilassa. Mutta kumminkun. Olen keittänyt perunat ja kahvit kraanavesissä, ei ongelmia. Muut juomat ovatkin olleet purkeissa tai pulloissa.

        Varminta on, jos kerran olet herrkävatsainen, ostaa joogivesi. Karbonaarisemata. Hiilihapoton. Ihan puhasta ja hyvää on.


      • Ei ripulia
        ksusha kirjoitti:

        Varmaan venäläiset vastaavat samoin. Minkään länsimaan vettä ei kannata juoda. Virossa on hyvät pohjavedet, jopa Tallinnassa, Itse en ole koskaan nähnyt että kukaan tallinnalainen olisi ostanut isoja vesipulloja. Voihan olla että he keittävät kraanaveden avoimessa isossa kattilassa. Mutta kumminkun. Olen keittänyt perunat ja kahvit kraanavesissä, ei ongelmia. Muut juomat ovatkin olleet purkeissa tai pulloissa.

        Varminta on, jos kerran olet herrkävatsainen, ostaa joogivesi. Karbonaarisemata. Hiilihapoton. Ihan puhasta ja hyvää on.

        Mielestäni kysymykseni ei ollut tyhmä. Esim. Espanjassa jossa asuin kaikki suomalaiset ostivat pullovettä, mutta englantilaiset joivat kraanavettä. Me suomalaiset olemme tottuneet hyvään veteen.
        Vielä mainittakoon että Espanjassa putket kulkevat melkein maantasossa.
        Joka maassa on bakteerikanta erilainen.
        Kiitos vastauksesta.


      • viisas vastaus

        Ei kai kukaan erehdy juomaan nykyisen EU.n osavaltion vesiä?
        No, poikkeus on tietysti Viro.


    • Voi juoda

      Kyllä voi. Saarenmaalla on hyvä vesijohtovesi. Paljon parempaa, kuin esimerkiksi Porissa tai Kotkassa.

    • Kokenut tietää

      Joimme vime vapuntienooviikolla 2013 Saarenmaan Kuressaaressa eri paikoissa vesijohtovettä emmekä sairastuneet. Emme ole kovin herkkävatsaisia kylläkään.

    • vara ei venettä

      Terveydenhoitoviranomaiset kehottavat aina turvatumaan pulloveteen, jos hiukankin on masu arka.

      • Desinfiointia

        Laadukkaita desinfiointiaineita saa ruokakaupastakin.


    • juo vaan

      Voi hyvänen aika, älkää pelotelko ihmisiä. Käyn sielläpäin monta kertaa vuodessa ja olen aina juonut kraanavettä ja olen todella herkkävatsainen.
      Ihan turvallista on!

    • tey3

      Vesi on juotavaa, mutta vähän eri makuita. Vedessä on paljon kalkkia. Itse ostan juomaveden pullotettuna, ruuanlaittoon, kahvinkeittoon yms. käy hanavesi.

    • hieno homma

      Juot hanavettä ja viikko vatsatautia päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2298
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1893
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      28
      1602
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1560
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1366
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1214
    7. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      122
      1170
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1130
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      952
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      949
    Aihe