Mikä kanalintu kyseessä?

Lintuponkari

Terve,

Tulipas semmonen vastaan keskisuomessa ollessani, että järven rannasta noin 800m metsässä, kaatuneiden koivujen seassa oli JonkunKanalintu-lajin pesä. Ensimmäisen kerran kävelin n.10m päästä, niin ensin tumma pirun iso lintu lehahti lentoon ja sen jälkeen koppelon näköinen lintu juoksi hysteerisenä pakoon, mutta ei lähtenyt lentoon. Seuraavana päivänä palasin paikalle koiran kanssa (oli kiinni). Niin samasta paikasta lähti koppelon näköinen siivekäs juoksemaan hysteerisenä ympäriinsä, mutta ei taaskaan lähtenyt lentoon??

Eli eikös metso ja teeri ole moniavioisia? Miksi ekalla kerralla näin molemmat kukon ja naaraan pesällä? Luulin että naaraskanalinnut hoitavat yksin poikueen. Ja todellakin se oli iso tumma lintu joka lehahti lentoon, metso tai teeri?
Ja erittäin ihmeellistä oli se, että se "koppelo" ei lähtenyt lentoon, vaikka koira hihnan päässä veti ja haukkui kohti?

Äh erittäin sekava teksti mutta yrittäkää joku saada selvää! En siis häirinnyt kyseistä pesää enempää enkä tonkinut pesää. Kiinnostaa vaan mikä laji mahtoi olla kysessä, metso, teeri vai joku muu? Sekametsä oli kyseessä ja monta kaadettua koivua siinä paikalla.

Eli siis: Mikä kanalintu mahtoi olla kyseessä??

2

1790

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryynäsen Topi

      Koppelo tai naarasteeri. Tosin iso lintu viittaisi koppeloon mutta luonto tyyppi paremminkin naarasteereen sillä koppelon pesän tavoittaa yleisemmin männikkö rämeeltä tai vastaavalta. Koivikko taas toisi mielummin kyseeseen teeren. Kummatkin houkuttelevat vihollista pois joko pesältä tai etenkin silloin kun poikaset ovat kuoriutuneet lentäen ainoastaan muutamasta metristä muutaman kymmenen metrin päähän ja esittävät siipirikkoa. Näin siipeä vetämällä hämäävät pedon peräänsä ja pois munien tai poikasten lähettyviltä. Kukot eivät osallistu millään muotoa haudontaan tai poikasten hoitoon vaan on sattumaa jos ukko lintu on ollut lähellä myös.

    • ean.

      Metso on ISO ja teeri on MUSTA, siis urokset.
      Metso lähtee yleensä hirveellä ryminällä ja teeri paljon kevyemmin siivilleen.

      Mulle kanssa pyy-emo esitti aika shown ja veteli siipi maassa kahdeksikkoa, kunnes huomasi etten ole vaaraksi n. 10;lle poikaselleen, jotka pölähti oksille lähes jaloista.
      Aikamme tuijoteltiin toisiamme ja sitten peräännyin arvokkaasti ja rauhallisesti. =)
      Eiköhän noista joku eksy minunkin uuniini syksyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe