Ilman muistikorttia

Minä

Hei,
tämä voi olla nyt vähän tyhmä kysymys, mutta kysytään nyt kaiken varalta. Eli minulla on Canon 650D järjestelmäkamera. Unohdin ottaa muistikortin mukaan, joten olin tosi pettynyt kun en voinutkaan kuvata. Sitten huomasin, että kamera ottaa kuvia, vaikka muistikortti ei olisikaan paikallaan. Miksi näin? Voiko kameralla siis ottaa kuvia ilman muistikorttia? Jos näin on niin miten ihmeessä näitä kuvia voi katsella tai siirtää koneelle?

11

3656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hukkaan meni

      Kameralla voi säädöistä riippuen ottaa ilman muistikorttia, mutta kuvat ei talletu mihinkään, ellei korttia ole, tai kamera ole kytketty tietokoneeseen, johon kuvat tallettuu.

    • Tämän takia tulee aina olla mukana varamuistikortti.

    • Huono muistinen

      Ikävää,kun sinullekävi noin.
      Minä olen monta kertaa ottanut pari muitikorttia mukaan, mutta kamera oli jäänyt kotiin..
      Onko sinulle käynyt samoin

    • WiFi?

      WiFi -kameraan tuollaisen kortittomuuden voisi saada onnistumaan (kuvat suoraan nettiin)?

      • Onhan niitä kortittomia kameroita. NIkon S01:ssa ei ole olenkaan korttipaikkaa. Akkukin on kiinteä.


    • Anonyymi

      Voit ottaa kuvia jos on pilvinen päivä ne menevät pilveen ja kun olet kotona niin saatte taas pilvestä kutsumalla pilven luoksesi.

    • Anonyymi

      Joissain, ainakin videokamerassani ja puhelimissa, on myös sisäinen muisti, joten vähän voi kuvata ilman korttiakin. Ne voi sitten vaikka kopioida sisäisestä muistista muistikortille, tai ladata tietokoneeseen usb johdolla, tai wifin kautta minne vaan.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä vastuksesta


    • Anonyymi

      Mä tajusin ihan saman kun en ostanut liikkeestä muistikorttia jos haluat teettää kuvat valokuviksi paperille valokuvausliikkeessä niin sitten tarvitset muistikortin siihen laitteeseen

    • Anonyymi

      Joten nou hätä koska tekoäly pelasti mun huomisen päivän :)

      • Anonyymi

        Käykö kohtuuhintaiseen (100 - 200€) Time Lapse kameraan erikokoiset muistikortit?
        Kuvien laadulla ei olisi isoa merkitystä, pitkällä kuvausajalla olisi. Vaikka kuva 3 sekunnin välein isoon muistiin ja pitkän ajan kuluessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe