Ilman muistikorttia

Minä

Hei,
tämä voi olla nyt vähän tyhmä kysymys, mutta kysytään nyt kaiken varalta. Eli minulla on Canon 650D järjestelmäkamera. Unohdin ottaa muistikortin mukaan, joten olin tosi pettynyt kun en voinutkaan kuvata. Sitten huomasin, että kamera ottaa kuvia, vaikka muistikortti ei olisikaan paikallaan. Miksi näin? Voiko kameralla siis ottaa kuvia ilman muistikorttia? Jos näin on niin miten ihmeessä näitä kuvia voi katsella tai siirtää koneelle?

11

3414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hukkaan meni

      Kameralla voi säädöistä riippuen ottaa ilman muistikorttia, mutta kuvat ei talletu mihinkään, ellei korttia ole, tai kamera ole kytketty tietokoneeseen, johon kuvat tallettuu.

    • Tämän takia tulee aina olla mukana varamuistikortti.

    • Huono muistinen

      Ikävää,kun sinullekävi noin.
      Minä olen monta kertaa ottanut pari muitikorttia mukaan, mutta kamera oli jäänyt kotiin..
      Onko sinulle käynyt samoin

    • WiFi?

      WiFi -kameraan tuollaisen kortittomuuden voisi saada onnistumaan (kuvat suoraan nettiin)?

      • Onhan niitä kortittomia kameroita. NIkon S01:ssa ei ole olenkaan korttipaikkaa. Akkukin on kiinteä.


    • Anonyymi

      Voit ottaa kuvia jos on pilvinen päivä ne menevät pilveen ja kun olet kotona niin saatte taas pilvestä kutsumalla pilven luoksesi.

    • Anonyymi

      Joissain, ainakin videokamerassani ja puhelimissa, on myös sisäinen muisti, joten vähän voi kuvata ilman korttiakin. Ne voi sitten vaikka kopioida sisäisestä muistista muistikortille, tai ladata tietokoneeseen usb johdolla, tai wifin kautta minne vaan.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä vastuksesta


    • Anonyymi

      Mä tajusin ihan saman kun en ostanut liikkeestä muistikorttia jos haluat teettää kuvat valokuviksi paperille valokuvausliikkeessä niin sitten tarvitset muistikortin siihen laitteeseen

    • Anonyymi

      Joten nou hätä koska tekoäly pelasti mun huomisen päivän :)

      • Anonyymi

        Käykö kohtuuhintaiseen (100 - 200€) Time Lapse kameraan erikokoiset muistikortit?
        Kuvien laadulla ei olisi isoa merkitystä, pitkällä kuvausajalla olisi. Vaikka kuva 3 sekunnin välein isoon muistiin ja pitkän ajan kuluessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe