Hei,
tämä voi olla nyt vähän tyhmä kysymys, mutta kysytään nyt kaiken varalta. Eli minulla on Canon 650D järjestelmäkamera. Unohdin ottaa muistikortin mukaan, joten olin tosi pettynyt kun en voinutkaan kuvata. Sitten huomasin, että kamera ottaa kuvia, vaikka muistikortti ei olisikaan paikallaan. Miksi näin? Voiko kameralla siis ottaa kuvia ilman muistikorttia? Jos näin on niin miten ihmeessä näitä kuvia voi katsella tai siirtää koneelle?
Ilman muistikorttia
11
3548
Vastaukset
- hukkaan meni
Kameralla voi säädöistä riippuen ottaa ilman muistikorttia, mutta kuvat ei talletu mihinkään, ellei korttia ole, tai kamera ole kytketty tietokoneeseen, johon kuvat tallettuu.
Tämän takia tulee aina olla mukana varamuistikortti.
- Huono muistinen
Ikävää,kun sinullekävi noin.
Minä olen monta kertaa ottanut pari muitikorttia mukaan, mutta kamera oli jäänyt kotiin..
Onko sinulle käynyt samoin - WiFi?
WiFi -kameraan tuollaisen kortittomuuden voisi saada onnistumaan (kuvat suoraan nettiin)?
Onhan niitä kortittomia kameroita. NIkon S01:ssa ei ole olenkaan korttipaikkaa. Akkukin on kiinteä.
- Anonyymi
Voit ottaa kuvia jos on pilvinen päivä ne menevät pilveen ja kun olet kotona niin saatte taas pilvestä kutsumalla pilven luoksesi.
- Anonyymi
Joissain, ainakin videokamerassani ja puhelimissa, on myös sisäinen muisti, joten vähän voi kuvata ilman korttiakin. Ne voi sitten vaikka kopioida sisäisestä muistista muistikortille, tai ladata tietokoneeseen usb johdolla, tai wifin kautta minne vaan.
- Anonyymi
Kiitos tästä vastuksesta
- Anonyymi
Mä tajusin ihan saman kun en ostanut liikkeestä muistikorttia jos haluat teettää kuvat valokuviksi paperille valokuvausliikkeessä niin sitten tarvitset muistikortin siihen laitteeseen
- Anonyymi
Joten nou hätä koska tekoäly pelasti mun huomisen päivän :)
- Anonyymi
Käykö kohtuuhintaiseen (100 - 200€) Time Lapse kameraan erikokoiset muistikortit?
Kuvien laadulla ei olisi isoa merkitystä, pitkällä kuvausajalla olisi. Vaikka kuva 3 sekunnin välein isoon muistiin ja pitkän ajan kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257