Honda CBR125R Repsol vai KTM Duke 125

Molemmat uusinta mallia (2011?) Elikkä kevaria oon hankkimassa ja näihin kahteen vaihtoehtoon oon päätyny. Toivon ettei tästä tuu sitä perinteistä 2tahti vs 4tahti skeidaa, vaan ihan asiallisesti haluisin hyviä ja huonoja puolia, kokemuksia yms. Virittämisestä en oikeestaa oo kiinnostunu vaa pointti ois löytää luotettava ja pienikulutuksine mutta kuitenki suht tehokas pyörä.
7489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse ostaisin noista vaihtoehdoista Hondan, sillä se on halvempi, mutta silti luotettava. Myöskin varaosat ovat helpommin saatavilla ja halvempaan hintaan, mikäli pyörään sattuu vikoja ilmenemään.

Oletettavasti ajat pääosin pinnoitettuja teitä, sillä kuoppaiset hiekkatiet voivat rikkoa hyvinkin nopeasti jousituksen katupyörästä ja muutenkin todella epämukava ajaa kuoppaisella tiellä. Mutta muuten molemmat ovat varmasti hyviä ajaa eivätkä kuluta polttoainetta paljoa, mikäli normaalisti ajaa. Itse olen ajanut vain vm. 2008 Honda CBR 125R, mutta eipä se oleellisesti eroa uudemmasta versiosta, ehkä uudemmassa paremmat ajo-ominaisuudet.

Itse en lähtisi kevaria harkitessa katsomaan tehoa, sillä eihän sitä voi olla enempää kuin se 11kW (~15hp), tai muutoin se on moottoripyörä. Eikä noissa vaihtoehdoissa merkittävää eroa tehoissa olekkaan (KTM 1kW enempi). Myöskin pyöriä virittäessä menettää takuun sekä hajoaa helpommin.

Äänestä

kiitoksia tästä:)

Äänestä

Ja vielä yks kysymys, mitä mieltä ootte siitä että onko ABS hyödyllinen 125 kuutioiseen? Eli onko siitä iso hyöty koska itse ainakin ymmärsin että kotarista ABS löytyy..

Äänestä

Itse en niinkään välittäisi ABS jarruista kevarissa... En suoraansanottuna keksi yhtään hyvää syytä niille. Toki joku voi kaivata moisia, jos tuppaa painamaan usein liikaa jarrua, mutta todellista hyötyä en noissa havaitse. Eikä se ABS todellakaan takaa täysin lukkiutumattomia jarruja. Meneppä vaikka mutkassa polkaisemaan turhan reippaasti, niin puskaan mennään.

Äänestä
  • Tuossa puhuttiin moottoripyöristä... Onkohan virhe vai eikö koske kevytmoottoripyöriä? Myöskin puhuttiin että koskee yli 125 kuutioisia mutta kemmuthan ei saa olla lakien mukaan yli 125 kuutioisia. Ainakin suurin osa kemmuista on jotain 124.5 kuutioisia. Joko uutinen on harhaan johtava tai sitten päättäjät on taas ihan vitun pihalla.

    Äänestä

Jahas, taas nousi verenpaiine kun tuon artikkelin luki, mutta asiaan. Käsittääkseni pyörä joka on ostettu ennen kuin tuo laki tulee voimaan, ei tarvitse ABS jarruja. Ja luulisin, että ne saisi jälkeenpäinkin asennettua, siitä en tiedä mitä tulisi maksamaan. Mutta arvelisin, että sinäkin ajaisit jo autolla tuossa vaiheessa, joten empä sinuna kauheasti murehtisi tuosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alottelija kirjoitti:

Molemmat uusinta mallia (2011?) Elikkä kevaria oon hankkimassa ja näihin kahteen vaihtoehtoon oon päätyny. Toivon ettei tästä tuu sitä perinteistä 2tahti vs 4tahti skeidaa, vaan ihan asiallisesti haluisin hyviä ja huonoja puolia, kokemuksia yms. Virittämisestä en oikeestaa oo kiinnostunu vaa pointti ois löytää luotettava ja pienikulutuksine mutta kuitenki suht tehokas pyörä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu