Hei,tietääkö joku jotain seuraavasta asiasta:kuulemma kauppatieteellisen yhteisvalinnan kautta hyväksytty saa lukea sekä KTK että KTM tutkinnot.Eli onko se niin,että kandivaiheen päätyttyä hakija saa vapaasti valita haluamansa maisteriohjelman,ilman mitään erillisiä hakuja?
Kiitos asiallisista vastauksista))
P.S oli kauhea kiire kirjoittaa,siksi kirjoitusvirheitä.
Kiitos asiallisista vastauksista))
P.S oli kauhea kiire kirjoittaa,siksi kirjoitusvirheitä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Missä koulussa? Riippuu pääaineesta ja koulusta.
Kyllä, saat sekä KTK- että KTM tutkintoon suoritusoikeuden. Eli voit siis jatkaa KTK-tutkinnon jälkeen suorittamaan suoraan KTM-tutkintoa ilman mitään erillistä karsintaa.
Et saa. Pääaine valitaan toisissa kouluissa jo hakuvaiheessa, ja toisissa kuten esim. Aallossa 1. Vuoden jälkeen opintomenestyksen perusteella.
Kiitos vastauksista!
Eli kyseessä on Turun kauppakorkekoulu ja tarkoitus olisi jatkaa maisteriksi saman koulun sisällä))Hieman hämmensi tuo erillishakukiintiö(20 opiskelijaa),mutta se on nähtävästi varattu muualta tuleville,ja omat kandit saa jatkaa vapaasti haluamassansa maisteriohjelmassa.
Ei saa vapaasti haluamaansa mennä. Vaan varmaankin vasta ekan vuoden jälkeen haetaan pääaineisiin joihin varmaan pääsee opintomenestyksen perusteella, pl. tuo kv. liiketoiminta johon haetaan jo pääsykoevaiheessa.
https://into.aalto.fi/download/attachments/7969348/Kandiohjelmasta_maisteriohjelmaan.pdf?version=1&modificationDate=1345703292000
Tässä esimerkki aallosta
Maisteriohjelma on aina vähän poikekustapaus. Jos on hyväksytty opiskelemaan sekä kandi- että maisteritutkintoa, niin kyllä sen maisterin silloin saa tehdä mihinkään hakematta.