Eldoradon kulta

lilliputti

Mulla on vanha peli ja kortitkin siihen, mutta ohjeet hukkuneet. Kuka muistaa 70 - 80 luvulta ehkä, sellasen pelin kuin Eldoradon kulta, nappulat oli keltaiset muoviset ja tosi tyylikkäät. Ohjeita kiitos. Pelissä on maakortteja ja lentokortteja. Miten pelataan ?

6

2802

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulio_et_Miquel

      Itse olen pelannut Eldoradon kultaa lapsena. En muista sääntöjä kovinkaan tarkkaan. Nyt haluaisin pelin, mutta en löydä mistään.

      Mutta menepä oheiseen osoitteeseen ja kysäise apua M Lappalaiselta http://www.boardgamegeek.com/game/13814/Eldorado
      (klikkaa sitä kuvaa, jossa on pelin kortteja)

      • Mulla sattuu olemaan tuo peli LÄHES täydellisenä. Minulla on pelin alkuperäinen ohje ja KAIKKI kortit lukuunottamatta yhtä ainoaa kaupunkikorttia (pitäisi olla 50 mutta on 49). Kaikki muut kortit ovat tallella jokaikinen. Kiinnostaisikin että mikä minun pelissä on tuo puuttuva kaupunkikortti niin sen voisi korvata.


    • Minulla on KAIKKI peliin kuuluva ohjeet mukaanlukien, mutta ainoastaan YKSI kaupunkikortti puuttuu.

    • Anonyymi

      Ohjeista muistan, että lähtö oli mistä tahansa satamakaupungista, itse sai valita. Noppaluvun mukaan siirtyiltiin ja Amazon ylitettiin Manauksen kohdalta. Jokin kaupunkikortti määräsi matkan ja joka valloitti ensimmäisenä tai eniten kaupunkeja, oli voittaja. Lapsena pelasin tuota peliä paljon ja vieläkin Etelä-Amerikka on mulle tuttu vaikka peli on hävinnyt jonnekin. Harmittaa vietävästi, enkä ko peliä enää mistään löydä. Mielestäni opettavainen peli ainakin maantiedon kannalta. Nyt 70- vuotiaana olisin kiitollinen vihjeestäkin mistä voisin kysellä tuota peliä

    • Anonyymi

      Ei vaan voittaja ratkeaa siten, että ensin pitää kerätä x kaupunkikorttia (siniset kortit) käydyksi, jonka jälkeen voi siirtyä muistaakseni Kolumbiaan etsimään Eldoradon kultaa (keltaiset kortit). Yksi keltaisista korteista ilmoittaa, että olet löytänyt Eldoradon kullan. Muissa saattoi olla joitakin lisätehtäviä (esim. suorita vielä yksi kaupunkikortti).

      Lisäksi oli maakohtaisia punaisia "sattumakortteja", jotka peliin tullessaan koskivat kaikkia siinä maassa olevia. En muista tarkasti, miten niitä tuli peliin, mutta niissä oli hyviä ja huonoja sattumia. Tarkasti joutui miettimään, asettaako siinä yhdessä ruudussa nappulansa Uruguayn, Argentiinan, Brasilian ja Paraguayn puolell. Yksi Brasilian sattumakortti on jäänyt elävästi mieleen: "Brasiliassa puhutaan portugalia. Et osaa maan kieltä vaan nouset väärään junaan, joka vie sinut Recifeen."

      Peli kyllä löytyy vielä mökiltä... pitääpä ensi kesänä etsiä se ja virkistää muistia. Tämä peli aikoinaan opetti minulle E-Amerikan maantiedettä.

    • Anonyymi

      Onkohan kellään tätä peliä joutilaana. Minulla olisi neljä lastenlasta, joille haluaisin antaa mahdollisuuden oppia Etelä-Amerikan valtiot ja suurimmat kaupungit. Itse olen peliä 1970 -luvulla pelannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      188
      1419
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      790
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      50
      664
    4. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      43
      630
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      623
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      373
      609
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      521
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      515
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      496
    10. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      492
    Aihe