Eldoradon kulta

lilliputti

Mulla on vanha peli ja kortitkin siihen, mutta ohjeet hukkuneet. Kuka muistaa 70 - 80 luvulta ehkä, sellasen pelin kuin Eldoradon kulta, nappulat oli keltaiset muoviset ja tosi tyylikkäät. Ohjeita kiitos. Pelissä on maakortteja ja lentokortteja. Miten pelataan ?

6

2730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulio_et_Miquel

      Itse olen pelannut Eldoradon kultaa lapsena. En muista sääntöjä kovinkaan tarkkaan. Nyt haluaisin pelin, mutta en löydä mistään.

      Mutta menepä oheiseen osoitteeseen ja kysäise apua M Lappalaiselta http://www.boardgamegeek.com/game/13814/Eldorado
      (klikkaa sitä kuvaa, jossa on pelin kortteja)

      • Mulla sattuu olemaan tuo peli LÄHES täydellisenä. Minulla on pelin alkuperäinen ohje ja KAIKKI kortit lukuunottamatta yhtä ainoaa kaupunkikorttia (pitäisi olla 50 mutta on 49). Kaikki muut kortit ovat tallella jokaikinen. Kiinnostaisikin että mikä minun pelissä on tuo puuttuva kaupunkikortti niin sen voisi korvata.


    • Minulla on KAIKKI peliin kuuluva ohjeet mukaanlukien, mutta ainoastaan YKSI kaupunkikortti puuttuu.

    • Anonyymi

      Ohjeista muistan, että lähtö oli mistä tahansa satamakaupungista, itse sai valita. Noppaluvun mukaan siirtyiltiin ja Amazon ylitettiin Manauksen kohdalta. Jokin kaupunkikortti määräsi matkan ja joka valloitti ensimmäisenä tai eniten kaupunkeja, oli voittaja. Lapsena pelasin tuota peliä paljon ja vieläkin Etelä-Amerikka on mulle tuttu vaikka peli on hävinnyt jonnekin. Harmittaa vietävästi, enkä ko peliä enää mistään löydä. Mielestäni opettavainen peli ainakin maantiedon kannalta. Nyt 70- vuotiaana olisin kiitollinen vihjeestäkin mistä voisin kysellä tuota peliä

    • Anonyymi

      Ei vaan voittaja ratkeaa siten, että ensin pitää kerätä x kaupunkikorttia (siniset kortit) käydyksi, jonka jälkeen voi siirtyä muistaakseni Kolumbiaan etsimään Eldoradon kultaa (keltaiset kortit). Yksi keltaisista korteista ilmoittaa, että olet löytänyt Eldoradon kullan. Muissa saattoi olla joitakin lisätehtäviä (esim. suorita vielä yksi kaupunkikortti).

      Lisäksi oli maakohtaisia punaisia "sattumakortteja", jotka peliin tullessaan koskivat kaikkia siinä maassa olevia. En muista tarkasti, miten niitä tuli peliin, mutta niissä oli hyviä ja huonoja sattumia. Tarkasti joutui miettimään, asettaako siinä yhdessä ruudussa nappulansa Uruguayn, Argentiinan, Brasilian ja Paraguayn puolell. Yksi Brasilian sattumakortti on jäänyt elävästi mieleen: "Brasiliassa puhutaan portugalia. Et osaa maan kieltä vaan nouset väärään junaan, joka vie sinut Recifeen."

      Peli kyllä löytyy vielä mökiltä... pitääpä ensi kesänä etsiä se ja virkistää muistia. Tämä peli aikoinaan opetti minulle E-Amerikan maantiedettä.

    • Anonyymi

      Onkohan kellään tätä peliä joutilaana. Minulla olisi neljä lastenlasta, joille haluaisin antaa mahdollisuuden oppia Etelä-Amerikan valtiot ja suurimmat kaupungit. Itse olen peliä 1970 -luvulla pelannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      9
      4023
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3557
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2233
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      141
      1878
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1856
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      36
      1776
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1429
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1206
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1145
    Aihe