Siuntiossa: lohkoako vai ei

FSDgSDgsaD

Suvulla on Siuntion syrjäseudulla (haja-asutusalueella) 24 ha, jolla vanha ja hyvin ränsistynyt talo. Perinnön seurauksena omistan tuosta 1/24 osan.

Valintoinani, on vaatia, että tuosta lohkotaan n. hehtaarin tontti (joka olisi kaunista koivikkoa ranta-oikeudella) tai myydä osani halvalla sukulaisille. Yhteisomistukseen en näin pienellä omistuksella ryhdy...

Mietin kumpi kannattaisi....Apua kaipaan :-)

2

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistajaksi

      lohko toki...sitten tee sille halusi mukaan..

    • Oletko selvittänyt kunnalta sitä, että kuinka monta rakennuspaikkaa kiinteistölle on mahdollista saada? 24 rakennuspaikkaa tuskin lienee mahdollista kertomasi perusteella, pahimmillaan saa vain yhden (eli sen nykyisen tilalle uusi talo).

      Tällöin tarvitset kaikkien omistajien suostumuksen lohkomiseen. Muuten kyseeseen tulee halkominen (vaikka saisikin 24 rakennuspaikkaa, niin se on muutenkin todennäköisempi vaihtoehto). Halkomisessa jokainen omistaja saa samasta arvosta maata, eli rakennuspaikan arvo vaikuttaa maapohjan suuruuteen. Ongelmaksi tämä muodostuu jos rakennuspaikkoja saa esimerkiksi vaikka 10, jolloin osalle jää metsä-/peltomaata rakennuspaikan sijaan. Salaojitetun pellon arvo Uudellamaalla on n. 6.000-8.000 € hehtaarilta, metsän arvo kunnosta ja puuston iästä sekä määrästä 2.000-6.000€. Tässä tilanteessa metsä-/peltopalstan saajien tulisi saada n. 5-25 kertaa enemmän maata kuin rakennuspaikan saanut (rakennuspaikan arvo syrjäseudulla Siuntiossa on n. 40.000-65.000 €). Hups, rakennuspaikan saaneille ei enää riitäkään tarpeeksi maapohjaa jotta sen voisi lohkoa rakennuspaikaksi, vähimmäiskoko syrjäseudulla kun on yleensä 5.000 m2).

      Joten selvitä nyt tarkasti mitä voit tehdä, ja päätä sen jälkeen. Mistä muuten tiedät mikä osa tilasta kuuluu sinulle, te kaikki omistatte sen jokaisesta osasta yhtä paljon (ellei kiinteistöä ole jaettu hallinnanjakosopimuksella määräosiin).

      Valitan, mutta kuullostaa siltä etä teidän pitää yhdessä lohkoa se järkevästi, mutta siten että jokainen omistaa sen 1/24 osan jokaisesta muodostettavasta määräalasta. Sitten laitatte lihoiksi jakaen rahat omistusosuuden mukaisessa suhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      156
      4362
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4089
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3264
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      129
      2888
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      183
      2587
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1727
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1183
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1165
    Aihe