Firefox hidas

Mikähän on vialla, Firefoxilla laajakaista nopeus on enemmän kuin puolet hitaanpi. Cromella nopeus oli mikä pitikin. Monta kertaa jo kokeiltu, ja aina sama tilanne.

Asensin Firefoxin uudelleen, mutta säästin kirjamerkit. Olisikohan kokonaan puhtaasta asennuksesta apua?
14632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat
  • Ei auttanut.

    Äänestä

firefox ilmoitti että pitäisi päivittää.... mutta enpä löydä suomeksi mitään ja muita kieliä ei hallita.... kuka osaa taas tumpelon pelastaa pulasta.Tuohon normaalin sivun päälle tuli se ilmoitus ja kun yritin mennä sinne firefoxin nappulan taakse niin se ilmoitus tietysti katosi ja siellä firefoxissä ei kuitenkaan näy mitään kohtaa''päivitä tästä'' , niinkuin on aiemmin ollut. Mulla on vasta vähän aikaa ollut se firefox, siitä lähtien kun se IE tappoi itsensä.... en ole oikein sinut tämän kanssa... rehellisesti sanottuna en oikein koko vehkeen kanssa, joten onko muilla ollut joku päivitys vai onko joku haittajuttu joka pyrkii sisään.Kiitos tumpelon jelppaajille taas kerran jo etukäteen.

Äänestä

jatkoa.... senverran sain tolkkua jotta siellä olisi firefox mozillaan tulossa 22 , versio, sovellus vai mikä sen nimi nyt onkaan, tällä hetkellä on 21.Mistä tuon saa suomeksi... vai onko syytä tehdä vielä mitään.Hieman hitaammin toimii kuin eilen ja pari ulkolaista suosikkikansiossa olevaa veikkaus sivustoa ei aukena vaikka ennen ei ongelmia.

Äänestä

jostakin sain sellaisen sivun jossa oli maininta firefoxin haavoittuvuudesta ...siis se uusi 22 korjaisi sen ongelman, mutta miten... siellä firefoxin taulukossa on se 21 ja ei mitään mistä voi sen 22 saada .

Äänestä
  • Firefoxin kokonaan uudelleen asennus ei onnistu, vaikka yritän sen tehdä niin,ettei mitään vanhoja tietoja jäisi. Aina löytyy vanhat kirjamerkit. Ja Firefox on yli puolet hitaampi kuin muut selaimet. Täytyy kait antaa periksi ja alkaa käyttämään jotain muuta selainta.

    Äänestä

  • Täysin kyllästynyt kirjoitti:

    Firefoxin kokonaan uudelleen asennus ei onnistu, vaikka yritän sen tehdä niin,ettei mitään vanhoja tietoja jäisi. Aina löytyy vanhat kirjamerkit. Ja Firefox on yli puolet hitaampi kuin muut selaimet. Täytyy kait antaa periksi ja alkaa käyttämään jotain muuta selainta.

    Kokeilitko tuota nollaamista (katso aiempi viesti)?

    Revo Uninstaller'lla voi poistaa ohjelman asennuksen perusteellisesti.
    http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html

    Äänestä

  • Täysin kyllästynyt kirjoitti:

    Firefoxin kokonaan uudelleen asennus ei onnistu, vaikka yritän sen tehdä niin,ettei mitään vanhoja tietoja jäisi. Aina löytyy vanhat kirjamerkit. Ja Firefox on yli puolet hitaampi kuin muut selaimet. Täytyy kait antaa periksi ja alkaa käyttämään jotain muuta selainta.

    Foxin päivityksissä tulee nykyään kuraa kuran päälle. Alkaa olla koko selain käyttökelvoton. Eikä millään viitsisi palata johonkin museoESR:ään.

    Äänestä

Heips,
Minulla OLI samainen ongelma vielä 2 tuntia sitten, aivan käsittämätöntä, miksi Firefox Mozilla 22.0 toimii todella takkuisesti wanhassa uskollisessa Samsungin minikannettavassani vm. 2009, jossa on yhä Windows XP SP3 alkuperäisasennuksena (= ilman OS-uudelleenasennusta).
Kyllä Vapunen, tämä on sama kone, johon ostin SSD-kiintolevyn ja asensin sille Windows 7:n joulukuussa 2012. Tämä kombinaatio toimi niin verkkaisesti, joten palautin koneeseeni alkuperäisen kiintolevyn viikon käytön jälkeen.

Tänään kyllästyin Mozillan hitailuun ja päätin kokeilla, mitä prosesseja kannattaa ajaa alas Windows Tehtävänhallinnasta. Löysin vikuroivan prosessin, joka kieltäytyi sulkeutumiselta: GoogleUpdate.exe.
Käytin XP:n Etsi-toimintaa hakusanalla googleupdate.
Avasin kansion ja poistin kaikki GoogleUpdate.exe-tiedostot ja samalla annoin luutaa Ajastettujen tehtävien GoogleUpdate-tehtäville. Tämän jälkeen, uudelleenkäynnistyksen jälkeenkin XP ja Mozilla Firefox 22.0 ovat toimineet niin kuin pitääkin. JIPPII.

Konetta suojaa F-Secure Internet Security 2013, ilmainen CCleaner v4.03.4151, Windowsin käynnistyksen jälkeen komentosarja Suorita... cmd -> chkdsk ja oma järki. Firefox lisäosat ovat Adblock Plus 2.2.4., DownloadHelper 4.9.15 ja NoScript 2.6.6.8. Ilmeisesti GoogleUpdate-komennolla on tarkoituksena saattaa ihmiset luopumaan nykyisen selaimen käytöstä ja asentaa GoogleChrome. Minulla ei ole ollut koskaan Chromea asennettuna. Googleupdate.exen poiston jälkeen muistin varaustaso aleni noin 150 000 kilotavua, alle miljoonaan kilotavuun.

Toivottavasti tämä tehoaa myös muihin PC-tietokoneisiin.

Äänestä
  • No, nyt on kokeiltu kaikki tässä ketjussa olleet neuvot. Kiitos kaikille, jotka vaivautuivat neuvomaan. Mutta minun kohdallani ei auttanut; yhtä hidas on Firefox edelleenkin. Pitää kait ottaa yhteyttä Firefoxin tukeen, tai vaihtaa selainta.

    Äänestä

  • Minulla XP SP3 ja poistamalla kaiken mikä liittyi Googleupdateen, niin Foxi nopeutui huomattavasti.
    Todella huomattavasti. Aivankuin eri selain.
    Kiitos tuosta neuvosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumma juttu kirjoitti:

Mikähän on vialla, Firefoxilla laajakaista nopeus on enemmän kuin puolet hitaanpi. Cromella nopeus oli mikä pitikin. Monta kertaa jo kokeiltu, ja aina sama tilanne.

Asensin Firefoxin uudelleen, mutta säästin kirjamerkit. Olisikohan kokonaan puhtaasta asennuksesta apua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu