muuttosiivous siivousfirmasta.No lupasivat siivota maat ja mannut ovesta sisälle päästyään.No lopputulos oli se että uuni oli jätetty siivoamatta ja lasten tekemä piirros,mikä oli komerossa,muovi-lattiamatossa värikynällä tehtynä,oli jätetty siivoamatta.No eipä siinä mitään pakkohan se oli ite ne siivota.Otettiin sit yhteyttä firmaan ja sanottiin et uuni on jäänyt pesemättä.He eivät ole meille vastanneet mitään.Jätettiin lasku maksamatta ja ajattelimme että huomioivat sen seuraavassa laskussa,no eivät huomioineet.Muistutuslasku tuli tänään,maksoin sen pois.Mutta mitäs nyt?Tämä oli jo toinen siivousfirma ja sarjassa toinen muuttosiivous,niin aina hutiloidaan aina.Eikö näitä kukaan valvo?Kylmästi sit vaan jätetään yhteydenpito ja ilmeisesti oletetaan että se asia sitten jää ja aikanaan unohtuu.No ei unohdu.
Otettiin
Justiina ja Niilo
15355
0Äänestä
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olisit hyvä ystävä siivonnut itse sen uunin ja värikynäjäljet pois. Oliko siivousfirmalla omat siivousvälineet ja pesuaineet mukana? Jospa heillä ei ollut siivousvälineitä ja pesuaineita. Oliko siivoukseen käytetty aika riittävä? Meinaan, että jos annetaan esim. ajaksi neljä tuntia ja asunto on tosin likainen ja paljon siivottavaa niin menee työaika umpeen tai siivous on neljän tunnin jälkeen ilmaista työtä siivoojalle.
No niinpä tein.Ajasta ei ollut sovittu yhtään mitään.Ite tulivat ovesta sisään ja sanoivat että juu parin tunnin homma.Asunto oli perussiisti.No jokaisesta oppii jotain.Kiitti vaan kommentistasi.
Tämä on malliesimerkki nykyisestä menosta, firmat ei osaa / halua / viitsi tehdä muuta kuin laskuttaa huolella asiakkaita, asiakas joutuu sitten loppujen lopuksi itse tekemään sen varsinaisen työn p3rkele!!
Et olisi maksanut sitä huomautuslaskuakaan vaan lähettänyt firmalle viestiä että homma on edelleen tekemättä ja lasku maksetaan vasta kun työ on tehty!
Olen siivousalan yrittäjä.
Asiakkaan tilatessa tai kysellessä muuttosiivousta, sovitaan aina tehtävät työt ja arvioidaan työhön kuluva aika.
Kantapään kautta olen oppinut asiakkaiden luotettavuuden. Jos asiakas ei ole kiinnostunut tuntihinnasta ja siivoukseen kuluvasta aika-arviosta, niin hankaluuksia on tulossa. Tällaisten asiakasehdokkaiden kanssa pyrin aina tekemään kirjallisen sopimuksen. Moni on sanonut ottavansa uudelleen yhteyttä jonkia ajan kuluttua. Yleensä heistä ei ole kuulunut sen jälkeen mitään. Jos asiakas ei suostu kirjalliseen sopimukseen, niin en siivoa heille.
Siivousalan yrittäjissä on varmasti huonoa työtä tekeviä, mutta myös asiakkaita on joka lähtöön.
Epärehellinen asiakas saattaa jättää laskunsa maksamatta ja valittaa kuluttajaviranomaisille. Tietenkin vasta karhukirjeen saatuaan. Kuluttajaviranomaisille valehdellaan surutta.
Onneksi laki on näissä tapauksissa useinkin yrittäjän puolella. Reklamaatio huonosta työstä täytyy tehdä välittömästi.
Sanopas minkä takia siivoushommissa pitää venkoilla että "tämän ja tämän siivous ei kuulu meille" vaikka ovat siivoustyötä tekemässä? Kuka ne poisluetut kohdat sitten siivoaa, asiakasko? Mutta siivousfirmallehan maksetaan siitä että ne siivoaa ettei itse tarvitse! Käsitätkö?!
Jos esim. ollaan teettämässä muuttosiivousta niin sen lopputulos on oltava se että asunto kelpaa vuokranantajalle jos muutetaan vuokra-asunnosta pois eikä rueta luettelemaan tekosyitä ja jotain TES pykäliä tms. miksi tätä ja tuota ei siivottu.
Jos siivous ei kelpaa vuokranantajalle on siivousyrittäjä epäonnistunut ja saa korjata jälkensä tai mikäli vuokranantaja on jo kerennyt sakottaa niin maksaa korvauksen asiakkaalle.
V1ttu tämänkin pitäisi olla ihan arkijärjellä tajuttavissa mutta silmitön ahneus on pilannut kaiken tässä maassa että firmat saa jättää vaikka kaiken tekemättä ja silti lasku on maksettava. Valtio ja yritykset keskenään liittoutuneet tavallista kansalaista vastaan prkele...
Rautalangasta on tietokoneen ruudulla vaikeaa vääntää.
Sanoin kirjoituksessani, että SOVITAAN TEHTÄVÄT TYÖT.
Ei yrittäjän ole järkevää vähentää tekemäänsä työtä ja laskuttamiensa tuntien määrää. Näinhän käy, jos siivousta ei tehdä perusteellisesti ja sovitusti.
Muovimatosta värikynän jäljet eivät yleensä lähde vaikka kuinka hankaisi ja on siivousaine mikä tahansa. En tosin ole ensimmäisen kirjoittajan kohdetta nähnyt ja sen vuoksi en tiedä mikä meni pieleen.
Kerroin kirjoituksessani asiakkaiden luotettavuudesta.
Tärppäsikö heti?
Epärehellinen?
Jos siivous ei kelpaa vuokranantajalle on siivousyrittäjä epäonnistunut ja saa korjata jälkensä tai mikäli vuokranantaja on jo kerennyt sakottaa niin maksaa korvauksen asiakkaalle.
Siivousyrittäjä joutuu maksamaan korvauksia.
En huomannut mainita ensimmäisessä kirjoituksessani näistä "vain hieman" siivousta haluavista. Ei siis tarvitse/saa siivota kaikkia kohteita (uuni, ikkunat, sauna, lattiakaivot, ilmanvaihtoventtiilit yms.).
Suurilla vuokranantajayhtiöillä on omat määräyksensä muuttosiivouksesta.
Määräyksiä täytyy noudattaa.
Sitten kun uusi asukas tai vuokranantaja on tyytymätön siivoukseen, niin ollaan vaatimassa korvauksia.
Pahimmassa tapauksessa käytetään toista siivousfirmaa ja alkuperäistä firmaa vaaditaan maksamaan lasku. Eikä tietenkään alkuperäisen firman laskua makseta.
Olen oppinut selvittämään siivouskohteen omistajan (jos vuokralainen).
Siivousyrittäjä tekee sovitut asiat, ei ylimääräistä.
Asiakas maksaa sovituista asioista, ei ylimääräisistä.
Ei ole ahneutta tehdä mahdollisimman nopeasti. Laskutus kohteesta jää pieneksi.
Huonosti tekeminen on yrittäjälle oman oksansa sahaamista.
Asia erikseen on työntekijä, joka ei ole motivoitunut työhönsä. Heitä on nykyään runsaasti.
Sinä, joka osaat laittaa monta kirjainta peräkkäin nimimerkiksesi: keitä kahvit ja rentoudu, taikka ota lääkkeesi. Oli niin v:tä ja p:tä tuo loppu.
Näin just.Parmmin osasit asian ilmaista,kuin minä.Kiitos sinulle!!
Edellinen viesti oli siis tarkoitettu nimimerkille slkfewgoijiero:lle. Kiitos vielä kerran!!
Olisi parempi ottaa siivous yksityiseltä yrittäjältä kuin jostakin suuresta siivousfirmasta. Ahkera ja tunnollinen siivooja kyllä tekee kaikki hommat, mitä tahotaan tekemään. Suuren siivousfirman johtaja ei ymmärrä siivouksesta hölyn pölyä vaan hän vaatii tekemään siivoojien työt pienellä ajalla ja surkealla palkalla, mutta itse tietenkin ottaa suuremman rahallisen korvauksen tehdystä työstä.
Kyllä se vaan niin menee, että siivousfirma siivoaa miten haluaa. Jos jotain ei tehdä niin sitten ei tehdä. Ei putkimieskään tee reikää seinään isolla työmaalla, sen käy timpuri erikseen tekemässä. Se on se valinnan vapaus.
Peseehän jotkin vain ikkunoitakin.
Ihan vaan tiedoksi kaikille yrittäjille ja omatoimisillekin siivoojille,että värikynän jäljet lähtee muovimatosta ja seinästä ihan vaan ihmesienellä.
Ei ihmesieni ihmeitä tee. Muovimattoon imeytynyt väri ei lähde.
Sopikaa siivoojan kanssa tehtävät työt. Loppuu narina.
Ihmesieni... kuulostaa joltain kostoks-tv:n "ihme" tuotteelta tai jollain kuopion torilla helppoheikin kojussa myytävältä rihkamalta, loppujen lopuksi suurin ihme siinä on ihmeen kallis hinta...
Ihmesienet maksaa 20 senttiä kpl. Ei kovin paha. Ja se jälki lähtee vain babyoililla. Ihmesieni jättää laikun kun on niin puhdas kohta.
Käväsin kaupasta hakemassa ihmesienen. 2 kpl maksoi 3 €.
Jätti tosiaan lattiaan laikun. Se kynänjälki e kuitenkaan lähteny.
Mikähän siihen auttais?