http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/naytonsuojakalvot/8609131/insmat-suojakalvo-nokia-lumia-520
Herää kysymys että jos tuollainen kalvo on niin hyvä miksi sitä ei asenneta jo tehtaassa puhelimeen? Eikö tuollainen kalvo ole pehmeä, se naarmuuntuu helpommin kuin kova lasi? Entä miten asennetaan toinen kalvo, laitetaan vaan vanhan ja kulahtaneen kalvon päälle? Ei se hyvältä vanha pitäisi saada pois mutta miten sen saa siitä revittyä?
Kannattaako suojakalvo ostaa?
21
3794
Vastaukset
- 5230,. (500)
tommonen kalvo voi kulua äkkiä ruman näkösekski eli mielummin ilman kalvoa on parempi ,helposti voi suojata sillai ettei ainaka laita taskuun jossa on avaimia..520 on naarmunkestävä(scratch-resistant glass) lasipinta joten se ei kovin helposti naarmuunnu tavallisessa käytössä
- Hympuukia?
Sitähän minäkin, kalvo kulahtaa nopeasti ruman näköiseksi. Tuossa kyllä tulee kaksi kalvoa mutta vanha kalvo pitäisi jotenkin saada pois mutta miten?
Tarviiko tuollaista kalvoa jos pitää paidan rintataskussa, eihän se siellä mitenkään naarmuunnu. Suojaako tuollainen kalvo jos puhelin putoaa näyttö edelle asfaltille?
Ei välttämättä lällöin tarvitse.
- Kalakkuna
Kalvon voi repäistä pois ja asentaa uuden tilalle.
Kalvot pysyy hyvin laitettuna ja ei räpläämällä todella kauan ja hyvän näköisenä.
Ilman kalvoa "naarmuuntumaton" lasi voi naarmuuntua, sellaista ei olekaan joka ei naarmuunnu.
Joidenkin mukaan kalvo vie tuntuman näytöstä, itsellä tuntuma on hyvä ipadissä ja galaxy s3 vaikka on kalvo, toki kalvoissakin paksuus eroja. - lasi kestää
Jos siinä puhelimessa on Gorilla-lasi näyttö ei tarvitse kalvoja.
Itsellä nokia 700 jossa on maintuttu näyttö.
Ollut jo yli vuoden taskussa pidetty ei naarmuja. Itselläni oli suojakalvo LG mallissa mutta se oli aika tahmea. Käyttönukavuus hävisi osittain. Nyt S3 mallissa ei ole kalvoa ja pahempia naarmuja ei ole tullut,
- Kalakkuna
Mutta on siis tullut kuitenkin?
Kuten sanoin niin oli gorilla lasi tai mikä vain niin tulee naarmuja, ei pahoja mutta naarmuja.
On nuissa kalvoissa eroja, paksuudessa ja paikallaan pysymisessä, eipä nuo itseä ole haitannut.
Pieniä naarmuja jotka eivät vaikuta yhtään käytettävyyteen tai näytön kuvanlaatuun.
- Kalakkuna
Niimpä, no itseäni harmittaisi pienetkin naarmut, kuten ipadissäni kävi.
Mutta gorilla lasikin siis naarmuuntui vaikka muuta väitettäisiin.
Eipä tuota tosin itsekään Nokian N900 mallissa tullut pidettyä suojakalvoa alku innostuksen jälkeen ja hyvin säilyi silti naarmuttomana.
Itse kuitenkin aina suosittelen suojakalvoa jos ei halua naarmuja tai vaihtaa lasia myöhemmin.
Juu. Suojakalvoissa kannattaa vaan olla tarkkana ettei osta sellaista "karheata'. Nimittäin silloin kosketusnäytön käyttö ei ole niin sujuvaa.
- suojakalvo
Kannattaa laittaa,vaikea homma joku näppärä sorminen avuksi.
- Kalakkuna
Itseasiassa ei ole helpompaa hommaa jos sen tekee oikein, eli teippaa ensin kalvon reunoilta puhelimeen kiinni ja pyyhkii pölyt, kalvo irti ja kortilla kuplat pois, se on siinä.
Teipillä onnistuu joka ikinen kerta eikä ole vaaraa epäonnistumiseen jos pölyttömässä tilassa asentaa.
- Pyyhis
Kyllä kalvo kannattaa laittaa. Vaikka valmistajat väittäsivät mitä, niin hienoista tuotenimistä huolimatta kännyköiden lasi on karkaistua mineraalilasia, joka on melko pehmeää kamaa. Tämä tarkoittaa sitä, että siihen saa esim. hiekkaisella sormella naarmut aikaiseksi. Lasin pitäisi olla kelloissa käytettävää safiirilasia (korundia), jonka naarmuttamiseen tarvitaan muutakin kuin hiekkaa. Laadukas kalvo kestää käyttöä yllättävän paljon, eikä maksa paljoa. Vanha kalvo lähtee helposti vetämällä.
- :bbbb
Osta kunnollinen just sun puhelimeen tehty läppäkotelo, on tosi kätevä, läppä suojaa näytön ja ei tämä sormi sitä naarmuta kun käytössä on. Mutta makuasia tietty mistä tykkää. Ite en kalvoa laittais, tää on hyvä.
- Luurila
:bbbb kirjoitti:
Osta kunnollinen just sun puhelimeen tehty läppäkotelo, on tosi kätevä, läppä suojaa näytön ja ei tämä sormi sitä naarmuta kun käytössä on. Mutta makuasia tietty mistä tykkää. Ite en kalvoa laittais, tää on hyvä.
Siinäpä taas on sitten se että ei saa silikonikuoria ympärille, eli muuten luuri on taas vaarassa.
- 4rfd
käykö puhdas uusi hedelmäpussi???
- .......
Kuule, ihan mikä vaan käy sun puhelimeen!
- dsa3erfw3e
Tuolta panssarilasit edullisesti.
http://www.suojalasit.fi/ - nähtyooon
No ei vitttu kannata . Sää saaaatanan vatipää ostat uuden puhelimen ennenkuin siittä edes uuden haju lähtee . Vatipää
- Anonyymi
täällä näyttää olevan hyvin tietoa suojakalvoista... hyvä artikkeli kannattaa lukea: http://www.kaupparaati.fi/paras-puhelimen-nayton-suojakalvo/
- Anonyymi
Turhakkeita nykypäivänä joihin ei kannata rahaa tuhlata..
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007512Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3656596Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613924Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293679Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1932142Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181863- 621622
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181566Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11460Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11457