Käytin autoa pesussa muutama päivä sitten ja nyt etupää on alkanut natisemaan käännyttäessä, töyssyissä ja kun autosta nousee pois. Tätä ei siis ole ollut, ennen kun käytin pesussa, mistähän tämä johtuu?? ja kyseessähän on Nissan Primera 2.0 SLX v1990
P10 etupään nitina/natina
nissanprimera90p10
3267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
koiranluut
ei ole mitkään koiranluut vaan ylätukivarren puslat jotka natisee jokatoisessa p10 primerassa.
Juueipä kai tuolle natinalle oikeen mitään voi ellei kokoajan ole sitä ylätukivartta rasvailemassa. Ihme homma ainakin itsellä että voi mennä pitkiä aikoja ettei narise ollenkaan ja sitten taas yhtäkkiä narisee kokoajan.
Kolina ja pauke taas voi johtua väljistä pystytukivarren kääntölaakereista jotka käsittääkseni kannattaa uusia pian ellei halua samalla sitten vaihtaa sitä ylätukivartta ja alapalloa jotka joutuu ylimääräiselle rasitukselle kun laakerit tökkii ja väännättää noita osia. Itsellähän ne laakeritkin paukkuu kuskin puolella aina välillä kun rattia kääntää. Kaikenkaikkiaan ihme viritys tää primeran etupää enkä nyt ole ajettavuutta havainnut sen paremmaksi kuin jossain ikivanhassa mazda 626:ssakaan missä ei mitään tällasia "hienouksia"... Mutku väkisin halutaan tehdä asiat monimutkaiseksi.