Miksi Riihimäen juna-asemalla on niin paljon syrjääntyneitä juoppoja? Johtuuko siitä Peltosaaresta, joka on vieressä?
Olin kerran Helsinkiin menossa, kun eräs juoppo kouraisi rinnoista ja takapuolesta.. =( Kauheat traumat jäi. Nauroi vain, kun juoksin pois kauhistuneena. Normaalia Riihimäellä?!?
Juna-asema
18
2124
Vastaukset
- Pate Mustajärvi
Rixusha ei nii tehä. Häpee ku tollast väität. Normaalii tääl o normaalit immiset ttu.
- Pate "call me" Mustis - Minä
Mustki tuntuu et johtuu siit ku peltosaari on siin vieressä.. :/
- Normali mutta ei Eppu
Moi!
Kyllä me Riksulaiset yleensä ollaan ihan fiksua porukkaa,eikä tuollainen käytös ole ihan joka päiväistä toimintaa.Ongelmana rautatieaseman läheisyydessä varmaankin on juuri tuo mainitsemasi asumalähiö.Ihmisiä sen enempää luokittelmatta on kuitenkin todettava,että paska kasaantuu yleensä alajuoksun padolle ja näin on käynyt Peltosaaren kohdalla.Riksu on muuten helvetin mukava paikka asua (ei peltsi ) joten toivottavasti sulle ei jänyt huonoja fiboja paikasta.
ps. jos olisit tullut Riksuun mun kans raflaan,voi olla että mäkin olisin daisareissa kiinni :-) - joo
Onpa taas melkoisia yleistyksiä ja kuulopuheisiin perustuvia kommentteja ilman omakohtaisia kokemuksia. "Oma varma huhupuheisiin perustuva absoluuttisen objektiivinen käsitykseni lienee, että Peltosaari on syynä kaikkeen negatiiviseen, mitä Riihimäellä tapahtuu." Hah, sallikaa mun nauraa. Kannattaisi vilkaista esimerkiksi poliisin kirjaamia häiriköintejä viikonlopun jälkeisistä paikallislehdistä. Kyllähän se "valitettavasti" on niin, että useimmiten tapahtumapaikkana on Riihimäellä ollut jokin muu kuin Peltosaari tai sen lähitienoot. Rauhallisempaa ja mukavampaa asuinpaikkaa saa hakea.
- Jermu
Peltosaari on todellakin koko Riihimäen häpeäpilkku, jonne valitettavasti poliisikaan ei
näytä eksyvän. Omasta päivittäisestä kokemuksesta voin todeta, että Riihimäellä on
aikoinaan tehty todella pahoja kaavoitusvirheitä, ja Peltosaari on tästä elävä esimerkki.
Suosittelen tutustumaan kaupunginosaan; juoppoja, rikottuja pulloja, graffiteja, perheriitoja,
maahanmuuttajia ja ehdottomasti kaupungin halvimmat kämpät. - Lauri
ymmärrä minäkään mistä tuo kuva Peltosaaresta on syntynyt, en väitä että se olisi puitteiltaan mitenkään kaunis tms. mutta ei siellä ihmisen pidä sen enempää pelätä kuin muuallakaan.
Itse en sinne muuttaisi siitä syystä koska tahdon asua keskustassa, oli kaupunki mikä hyvänsä
- MINÄ
Albissakin oli,että joku postinjakaja oli hakattu peltsissä henkihieväriin rautaputkella.Oli ollut aamupostin jakaja.Toinen silmä oli puhjennu!Kaksi aika nuorta poikaa oli hakannu miehen kun miehellä ei sattunu olemaan tupakkaa!Huhhuh!
Asuin Peltissä vuoden ja kamala paikka on!Pikkiulapsetkin kiroilee äänekkäästi kaduilla ja potkii lintuja!Eikä kauppaan voinut mennä etteikö joku juoppo olisi tullut puhumaan.Asun nyt Riihimäen keskustassa ja mukava paikka on!
Turvasuihke mukaan Peltsiin!!!- Lauri
kakarat potkii lintuja oli paikka sitten mikä hyvänsä
- minä vaan
Lauri kirjoitti:
kakarat potkii lintuja oli paikka sitten mikä hyvänsä
Peltsis on ainaki menoo ja meininkii! ;) Eikä sitä hurjaa menoa ole kuin siinä kauppojen keskuudessa, sinne kauemmaks ku menee ni ihan rauhallista on.
- Anonyymi
Niin kun on pakkanen ei ole muuta paikkaa eikä prismassakaan saa ottaa taas bulldog on liian kallis ainoa selvä paikka on riksula siellä ei saa ottaa mitään
- Anonyymi
vali vali...mikset ota kotonasi&....
- Anonyymi
Surkeaa, ettei päätöksentekoelimissä ei kuntalaisten puolella tajuta, että asema ei ole mikään oleilualue. Mutta verorahoja sinne suuntaa halutaan mättää. Haettavana juuri nyt kaupungille töihin myös esim. oikein insinööri rakennuttamaan vuodessa tiilitorniin siihen aseman vierelle 20 miljoonalla eurolla joku keskus taas. Johan sinne rakennettiin tärinäkeskus ja päätöskeskus ja tyhjäkeskus eli liikerata ja tori, joka ei ollutkaan tori vaan kivikasa ja taksit jotka sompaa niiden välissä. mitä vielä tuleekaan.
- Anonyymi
20 vuotta vanhaa juttua, mutta nyt ainakin koko kylän joutomiehet ja nuoriso pyörii asema-matkakeskus-Atomi-akselilla kun koko kaupungin keskusta ja elämä on käytännössä tuossa.
- Anonyymi
Aika paljon ulkomaalaistaustaisia nuoria miehiä siellä pyörii. Miksi eivät ole kotimaataan puolustamassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika paljon ulkomaalaistaustaisia nuoria miehiä siellä pyörii. Miksi eivät ole kotimaataan puolustamassa?
Mitä maata? Jospa ne rakastaa rauhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä maata? Jospa ne rakastaa rauhaa.
Ehkäpä maata jonka nimi alkaa U-kirjaimella, kun sinne on hyökännyt maa jonka nimi alkaa V-kirjaimella.
- Anonyymi
Ei tuon U maan väki halua muuta kuin euroja ja etuja.Samanlaisia kuin V maan väestökin ja kuten vaikkapa Virolaiset.
- Anonyymi
Juna-asema on aikuisten kielellä rautatieasema.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236819Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61817Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723