Viranhakijoille tiedoksi

reht0ri

Saimme pk-seudulla yhteen korkea-asteen paikkaan yli 55 hakemusta. Valitsijoille ja niin hakijoille tämä oli hyvin ikävä tilanne, koska toinen toistaan pätevämpiä hakijoita jonossa ja vain yksi voitiin ottaa. Tämä oli hyvin harmillista, koska erojen etsiminen oli hiusten halkomista ja lopulta pääsi jatkoon vain kuusi henkilöä.

Valntaprosessiin osallistui 5 ihmistä, joiden arvioiden perusteella saimmekin lopulta oikein mukavan, ahkeran ja leppoisan henkilön joka on hoitanut työnsä erinomaisesti.

Ymmärrän kyllä että jos harmittaa ettei tule valituksi. Hakijoita on todella paljon.

8

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aineenopettaja

      Ja viestin tarkoitus oli?

      Laittaa opettajien keskuudessa tuntema vääryys koetuksella enemmän? Katkeruus on taustalla ja vaikuttaa työhyvinvointiin ja motivaatioon. Niin kauan kun virkaan palkataan vastavalmistunut hetken sijaisena ollut vuosia sijaisuuksia tehneen edessä, elää opettajien keskuudessa edelleenkin katkeruus vääryydestä. Se ei ehkä näy päälle, mutta se elää opettajien keskuudessa.

      Jospa rehtorit seuraavan kerran palkkaisitte henkilön, jolla on vuosien työkokemus eikä henkilöä, joka oli viimeisen puolivuotta eläkkeelle siirtyneen sijaisena. Näinhän se menee Helsingissä. Eläkkeelle siirtyvän paikan saa sijainen joka sitä teki, vaikka hakijoina on niitä, joilla on jo monen vuoden työkokemus. Ai miksi jotkut ovat pettyneitä? Tässä vastaus.

      Usein opettajana olen miettinyt sitä, että onko tämä joku vaatimus kaupungilta? Palkata mahdollisimman kokematon, jottei tarvitse maksaa ikälisiä? Koen itse suureksi vääryydeksi kollegoita kohtaan sen, että vastavalmistunut puolen vuoden tai vuoden töitä tehnyt saa viran, vaikka virkaa haki jo usean vuoden määräaikaisuuksia tehneet opettajat. Missä on kaupungin kiitos näille sijaisille? Siinäkö, että ensimmäisessä sijaisuudessa tehnyt opettaja sai paikan ja vuosia tehneet etsivät taas uutta sijaisuutta?

      • reht0ri

        Viestin tarkoitus oli kertoa reaaliteeteista, minkä parissa ollaan tekemisissä.

        Asioilla on kaksi puolta: jos valitaan kokenut henkilö, niin silloin vastavalmistuneet valittavat työpaikan saannin vaikeutta, koska vaaditaan kokemusta. Toistaalta jos valitaan vastavalmistunut, niin sitten kehitellään valituksia siitä kuinka ikääntyneitä työntekijöitä syrjitään.

        Se, että on sijainen, ei tarkoita automaattista valintaa virkaa täytettäessä. Se olisi väärin ansioituneille virkaa hakeville henkilöille.


    • mikä on paljon

      Ei vaan hakijoita oli todella paljon. Siis TODELLA PALJON. 55kpl hakemuksia on siis todella paljon= ) Hieman suhteellisuutta siis jos toisilla aloilla jokaiseen paikkaan hakee 200-1500 hakijaa, 20 pääsee haastatteluun 1. kierrokselle ja sitten 2. haastattelukierrokselle 6 ja siitä valitaan sitten se ei niin paras, vaan sopivin tai sitten haastattelut kestävät 2 päivää aamusta iltaan ja tulos nolla.

      • reht0ri

        200-1500 hakijaa? Missä pitkällistä koulutusta vaativissa tehtävissä on tällainen tilanne? 60 kpl hakemuksia on paljon hoidettavaksi muun työn ohella, koska rekrytointi on muutakin kuin haastatteluita ja hakemusten lukemisia jotka itsessään ovat riittävän kuormittavia. Jokaiseen hakemukseen pitää olla olemassa perusteltu vastaus tarvittaessa, ja hakemukset ovat arvioitava sekä laitettava järjestykseen.

        Mutta eihän sitä tiedä ellei ole kokemusta. Sitähän voi kirjoitella keskustelupalstoilla sitten mitä sattuu.


    • demarnkaveridemari

      Useimmissa tapauksissa työhakemukset lukee jätepaperisilppuri ja työsopimuksen allekirjottaa puoluetoveri.

      • reht0ri

        Työhakemukset tulee säilyttää määräaika, jonka jälkeen ne menevät kierrätykseen. Opetusalalla ministeriötä lukuunottamatta puolueen jäsenkirjalla ei ole välillä.


      • Säikähdin
        reht0ri kirjoitti:

        Työhakemukset tulee säilyttää määräaika, jonka jälkeen ne menevät kierrätykseen. Opetusalalla ministeriötä lukuunottamatta puolueen jäsenkirjalla ei ole välillä.

        Kai ne edes kierrättyy Sala-Suloon?


    • Lehterska

      Minä en ymmärrä tätä keskustelua. Virkoja saa kun niitä vain hakee. Niin minä olen tehnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      78
      7393
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      201
      4590
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4420
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      143
      4151
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4090
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4066
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3609
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2958
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      63
      2658
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2416
    Aihe