Paljonko ne tie ja muut maksut ovat, jos ajetaan tukholmasta vaikka hampuriin. Emme käytä lauttoja, joten niiden hintoja ei tarvitse.
Tiemaksut
tietulli3
9524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vain sillat ja lautat maksaa tuolla välillä.
Kaksi siltaa, joiden ylityksestä pitää maksaa:
Juutinrauman silta (Ruotsi - Tanska) 47€
Iso-Beltin silta (Seelanti (Korsør) ja Fyn (Nyborg) 33€
Molemmat hinnat yhteen suuntaan, eli kerro nuo kahdella.
Muita tiemaksuja ei tuolla välillä ole.
Kiitos!
Onko käsitystä tuosta lautan tms. hinnasta tuolla välillä Tanskasta (Rodbyhamn) Saksaan (Puttgarden)? Entä onko tietoa kumpi reitti on nopeampi/parempi?
Syötä guuggelliin, sieltä nämä kaikki löytyy
100€ kallein hinta (halvin 67) yhteen suuntaan. Kilometrit, polttoaine ja aika on suhteellinen käsite.
kauanko suurinpirtein menee aikaa tukholmasta-saksan puolelle siltoja pitkin???
tietysti pysähdyksien kanssa!! ku ollaan tukholmassa n.klo.18.00 niin ajatus olisi yötä myöten ajaa kun seuraavana päivänä on vasta hotelli varattu lubeckistä!!
Tukholmasta Lubeckiin siltoja pitkin on matkaa n. 1000 km, ja ajoaika pysähdyksineen n.12 -13 tuntia.
Joten jos yksin on kuskina, niin en kehota kerralla ajamaan.
Itse olemme kolmeen kertaan ajaneet välin Tukholma - Hampuri, ja matka suunnilleen sama, eikä tuota ilman yhtä yöpymistä välillä oikein viitsi yksin ajaa.
Ja pitää huomioida, että ainakin tänä kesänä Saksan puolella on moottoriteillä melko paljon tietöitä, joten ajoaika kasvaa helposti parilla tunnilla. Ja jos vielä sattuu satamaan, kuten tänään, kun ajoimme Stutgardista Hampuriin, niin motarilla nopeus tippuin n. 70 km/tunti. Normaalisti vakionopeudensäädin on 150 - 160 km/ tunti, joka on hyvä matkavauhti.
Kirjoitan tätä siis Hampurissa hotellissa.
Miekin meen.... Lautat on halvempia kuin sillat, lautoilla on kiva pitää taukoa, voi hörpätä kahvit ja "tunkea" jöötit, pestä naamavärkkiä ja tuijotella hyviä...... ;)
Toinen tapa jota käytän Hampuriin on göthenburg - frederikshav lautat, muuten on kokoajan nopeaa moottoritietä, mutta jos te lubekkiin menette.....