Suunnittelen lähtöä hieman pidemmälle reppureissulle. Olen kuitenkin melko kehno englannin puhuja, joten haluaisin aloittaa matkan käymällä jonkinlaisen englannin kielikurssin. Austraaliaa olen alustavasti miettinyt. Olen katsellut kursseja ja ne ovat aivan tajuttoman hintaisia!
Onko kenelläkään kokemusta minkäänlaisista kielikursseista, voitteko suositella hintalaatusuhteeltaam mitään hyvää kurssia,, missä päin maailmaa olette kursseja käynyt, onko kursseista ollut hyötyä, onko kukaan kokeillut englannin oppimisessa ns kotiopetusta?
kielimatka
ruusuvirta
1
121
Vastaukset
- kylpyyn siitä
Milloin olet lähdössä. Kansalaisopistossa on myös kesäkursseja, tuskin kuitenkaan heinäkuussa. Jos siellä on tarjolla kielikylpy tai joku muu tiivis kurssi, niin suosittelen. Ja valitse mielellään puhekurssi.
Kesäyliopistoissa on myös kohtuuhintaisia kursseja.
Kielikylpy tarkoittaa sitä, ettet pääse kieltä pakoon. Sitä tulee lyhyessä ajassa paljon ja sinun on itse oltava aktiivinen.
Kirjaston kieliäänitteet kannattaa myös hyödyntää. Matkailijan sanastosta on mukavin aloittaa, koska jatkuvasti tulee sanoja, joita tarvitset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1096856KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846503Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653267Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521192792Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082410- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351567Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741247