Ajatuksissani on ollut fantasiakirjan (jo toisen sellaisen, yhden olen siis kirjoittanut) kirjoittaminen. En ole millään tavalla koskaan fanittanut lohikäärmeitä, enkä ole jaksanut lukea yhtäkään niihin liittyvää kirjaa. Niitä on pilvin pimein. Ja silti... Omaan tarinaani ne liittyisivät olennaisesti, mutta ne eivät olisi ihan tavallisia, eikä tarina juurikaan sisällä taisteluita ym. lohikäärmeiden käyttöä aseena. Asiaa tarkastellaankin aivan eri kantilta ja nämä lohikäärmeet ovatkin varsin erityisiä. Enempää en haluaisi paljastaa...
Mutta onko nyt aivan turhaa lähteä tälle tielle? Heittävätkö kustantajat käsikirjoitukseni suoraan roskiin, kun heille paljastuu, että siinä on lohikäärmeitä?
Onko lohikäärmeet totally out?
8
154
Vastaukset
- Alessa
Eli sinulla on päätavoitteena julkaisu? Valitettavasti lohikäärmeitä on käsitelty todella paljon fantasiakirjallisuudessa, ja niinhän sitä sanotaan, että jos otat käsittelyyn jo kuluneen aiheen, on käsittelytavan oltava jotenkin erikoinen muihin verrattuna. Lohikäärmeet itsessään eivät vielä aiheuta siis hylkypäätöstä vaan tärkeää on se, miltä kannalta niitä käsitellään ja se, pystytkö tuomaan kuluneeseen aiheeseen jotain uutta. Mutta jos et ole jaksanut lukea lohikäärmeitä koskevaa fantasiakirjallisuutta, mistä tiedät että oma tyylisi tai suunnitelmasi on erilainen? Ihan tuli mieleen vain.
Sanoisin kuitenkin, että kirjoita tarinasi sellaisena kuin se on, ja mieti vasta sitten mahdollisia kustantamoita ja niiden suhtautumista teokseesi. Hyvä, omaperäinen teksti löytää kyllä kustantajan. Ei kannata liikaa murehtia kustantajia noin varhaisessa vaiheessa. Olen sitä mieltä, että ensin tarina, sitten vasta kustannus. Jos sinä alat teosta tekemään ihan sillä mielellä, mitä kustantaja ajattelee tai saatko sopimusta, katoaa teoksesta se omaleimaisuus. - tuulitukka
Mielestäni tuon aiheeseen juurikin jotain erilaista ja erikoisempaa. Koelukijana toimiva henkilö on lukenut fantasiaa laidasta laitaan, joten uskon saavani häneltä palautetta siitä, onko ideani jo käytetty.
- TrainLikeABeast
Hmm, jos kirjoitat fantasiaa, niin kannattaa lukea paaaaljon fantasiaa. Etenkin niitä klassikoita, joissa on vaikkapa lohikäärmeitä, ja kirjoja, joissa esiintyy fantasian kliseitä... Minusta kirjailijan pitää tuntea oman genrensä historiaa ja vähän sitä, että mitä muut kirjailijat ympärillä tekevät. Ei se riitä, että koelukija lukee muutakin. Mutta tää on toki vain mun mielipide, onhan niitä sellaisiakin kirjailijoita, jotka eivät paljoa itse lue... Mutta... Ryhtyisitkö tekemään rock-musiikkia, jos et itse olisi ikinä "jaksanut" kuunnella yhtäkään ac/dc;n kappaletta?
Lohikäärmeet ovat klisee, kyllä, mutta jos kirja on muuten persoonallinen ja hyvä, ei lohikäärmeet sitä pilaa. Onhan esim. Tulen ja jään laulussakin (Game of Thrones) lohikäärmeitä. Eli yhä edelleenkin ilmestyy fantasiaa, jossa on lohikäärmeitä. Ei tosiaankaan kannata sen takia heittää roskiin! :)
Yksi mahdollisuus on myös antaa otukselle jokin muu nimi kuin "lohikäärme" ja tosiaan kehittää siitä oma rotu. Oletko lukenut J.S.Meresmaan Mifonki-sarjaa? Siinä hyvä esimerkki: mifongit ovat hiukan lohikäärmeen tapaisia olentoja, mutta kuitenkin kirjailijan omaa keksintöä.
Lohikäärmeiden "klassikoista" ja kliseistä suosittelisin lukemaan ainakin J.R.R. Tolkienia, Ursula Le Guinin Maameren tarinat, Dragonlancen ensimmäiset kirjat, Robin Hobbia ja vaikkapa Eragon.. Niin saa vähän mielikuvaa. - tuulitukka
Olen lukenutkin paaaljon fantasiaa, mutten juurikaan lohikäärmeistä kertovaa kirjallisuutta. Kirjoista tehtyjä elokuvia olen kyllä katsonut (melkeinpä kaikki mahdolliset, ne lohikäärmeleffatkin) ja seurannut tätä Game of Thrones -sarjaa.
Lohikäärmeiksi en niitä otuksia ajatellut kutsuvanikaan (eivätkä ne ole edes suomuisia tai tultasyökseviä :)). Niille tulee ihan oma nimensä (kahta eri rotua) ja jokaisella otuksella on vielä oma kutsumanimi. Tosin kirjassa keskitytään vain yhteen tällaiseen otukseen. Täytyypä vielä tutustua tuohon Mifonkiin, ettei se satu käsittelemään asiaa samalta kantilta.- TrainLikeABeast
No, jos ne eivät edes ole lohikäärmeitä, tai ovat tuolla lailla erilaisia, niin turhaan mielestäni huolehdit. Ei se julkaisu siitä jää kiinni, että otukset muistuttavat lohikäärmeitä... Eli ainna mennä vaan! :)
- t k i
Lohharit ei ole myöskään rajoittuneet fantasiaan. Kannattaa lukea myös scifi-puolelta Anne McCaffreyn Pernin Lohikäärmeritarit -kirjoja, joita on suomennettukin jonkin verran.
- Tinanja
Lohikäärmeistä ja fantasiasta kiinnostunutta porukkaa saa myös kiinni foorumillamme ilman rekisteröitymistäkin, ja kirjoittajantaitojaan on mahdollista hioa :)
http://ceres.arkku.net/hajnalka
Kyllä, ihan puhdasta mainostusta, mutta voivoi. ^^ - :))
Suosittelen lukemaan Ilkka Auerin Lumen ja Jään maa -sarjan, joka pyörii aika pitkälle lohikäärmeiden ympärillä. Hyvää kotimaista melko tuoretta fantasiaa muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848495
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264598- 504158
- 573669
- 513156
- 502920
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262626- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292066