Löytyykö kyseisiltä mestoilta Beach auringonotto/uimis mahdollisuutta ?
Ehkä lähdössä heinäkuussa omatoimisesti... Saako reppureissaus tyylillä majapaikkaa edullisesti extempore . Nähtävästi tulemme oleskelemaan Pompeij arealla ..
Vinkkejä kiitos, halvoista majapaikoista/rannoista ja mikä olis must to see Pom raunioitten lisäksi !
Pompei & Naples
2
433
Vastaukset
- hjorddi
Vesuviuksella kannattaa käydä. Napoli on likainen ja haiseva paikka. Tsekattu tunnissa, jonka jälkeen tahtoo jo pois. Laivalla pääsee 40 minuutissa Sorrentoon. Maksaa n. 25 € meno-paluu.
- ho visitato
Herttileidi, Napolihan on upea kaupunki ja siellä kannattaa kierrellä vähintään päivän pari ja jos tykkää Pompein tyyppisistä paikoista, avartaa Napolissa oleva arkeologinen museo asiaa - sinne on roudattu sitä originaalia näiltä scaveilta. Spaccanapolin tienoot ovat vanhan kaupungin ytimessä kaikkien kivointa aluetta, mutta kannattaa käydä ylhäällä Castel San Elmolla maisemia ihailemassa, saa paremman kuvan koko kaupungista. Ja jännän retken voi tehdä myös maanalle tutustumaan vanhoihin akvedukteihin Sotterranean kautta. Urbaanilegendaa, että siellä haisee, se oli vain jätelakon aikaan. Metrolla pääsee kätevästi liikkumaan myös mm Pozzuoliin, jossa erikoinen Campi flegrei -alue kuplivine mutineen, mielenkiintoisempi paikka kuin Vesuvius, joka ei meitä niin hetkauttanut, kulahtanut kraateri, vähän kuin hylätty hiekkakuoppa ;)
Pompeijin lisäksi kannattaa ehdottomasti käydä Herculaneumissa Ercolanossa! Se on suppeampi kuin todella laaja Pompei ja jossa saa kulumaan tunteja, mutta se on paitsi erilainen, myös paremmin säilynyt. Juotavaa mukaan molempiin!! Circumvesuviana -junalla pääsee hyvin seilaamaan Napoli -Sorrento väliä, jolla nämä kaivauksetkin ovat, ja matka maksaa vain pari euroa, laivat ovat kalliita. Romanipumput soittelevat iloisia napolilaislauluja junamatkoilla (ja keräävät vapaaehtoisten kolikoiden lisäksi välillä muutakin, varo taskuvarkaita!). Hienoja hiekkarantoja on mm Vico Equensessa ja Sorrentossa, jyrkkien kallioiden juurella, tosin pääosin maksullisia ja sangen ruuhkaisia kesähelteillä. Sorrentossa ihastuttavassa kalastajakylämäisessä Marina Grandessa (se pienempi satama) rannat ovat ilmaisia, tosin siellä on 'muutama' kalastajavenekin, mutta siellä seassa iloisesti polskitaan. Ja jos toisenlainen, upea laavakivinen ranta kelpaa, sellainen löytyy Caposta Sorrenton eteläpuolelta nimellä Regina Giovanna, sinne ei moni turisti enää eksy.
Mutta jos ehtii, kannattaa käydä Ischialla ja vaikka sen termisissä kylpylöissä, se on paljon rauhallisempi kuin turistien valloittama Capri ja siellä on hyviä rantojakin. Tai Procidalla siinä vieressä. Ja yksi käymisen arvoinen paikka upeine maisemiin on sitten Amalfin rannikko, jonka saa koluttua läpi bussilla (tai laivalla).
Hostelworld/ostelli kautta kannattaa katsastaa hostellitarjonta sekä B&B't alueella, edullista majoitusta taatusti löytyy, mutta kannattaa ehkä buukata etukäteen etenkin heinäkuun lopulla, sillä et ole noilla nurkilla yksin liikkeellä ;) Sorrento on alueella selvästi kallein paikka. Napolin eteläpuolen lähiöt tasangolla eivät ole aina kovin viehättäviä, itse majailisin ensin vaikka Napolissa ja sitten menisin tuonne Castellammareen tai siitä etelämpään, missä vuoret tulevat ihan rantaan ja maisemat muuttuvat upeammiksi. Junalla on tosi vaivatonta liikkua - ja halpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774652- 1801947
- 1241630
- 1321186
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848