Pompei & Naples

Kiitti2

Löytyykö kyseisiltä mestoilta Beach auringonotto/uimis mahdollisuutta ?
Ehkä lähdössä heinäkuussa omatoimisesti... Saako reppureissaus tyylillä majapaikkaa edullisesti extempore . Nähtävästi tulemme oleskelemaan Pompeij arealla ..
Vinkkejä kiitos, halvoista majapaikoista/rannoista ja mikä olis must to see Pom raunioitten lisäksi !

2

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjorddi

      Vesuviuksella kannattaa käydä. Napoli on likainen ja haiseva paikka. Tsekattu tunnissa, jonka jälkeen tahtoo jo pois. Laivalla pääsee 40 minuutissa Sorrentoon. Maksaa n. 25 € meno-paluu.

    • ho visitato

      Herttileidi, Napolihan on upea kaupunki ja siellä kannattaa kierrellä vähintään päivän pari ja jos tykkää Pompein tyyppisistä paikoista, avartaa Napolissa oleva arkeologinen museo asiaa - sinne on roudattu sitä originaalia näiltä scaveilta. Spaccanapolin tienoot ovat vanhan kaupungin ytimessä kaikkien kivointa aluetta, mutta kannattaa käydä ylhäällä Castel San Elmolla maisemia ihailemassa, saa paremman kuvan koko kaupungista. Ja jännän retken voi tehdä myös maanalle tutustumaan vanhoihin akvedukteihin Sotterranean kautta. Urbaanilegendaa, että siellä haisee, se oli vain jätelakon aikaan. Metrolla pääsee kätevästi liikkumaan myös mm Pozzuoliin, jossa erikoinen Campi flegrei -alue kuplivine mutineen, mielenkiintoisempi paikka kuin Vesuvius, joka ei meitä niin hetkauttanut, kulahtanut kraateri, vähän kuin hylätty hiekkakuoppa ;)

      Pompeijin lisäksi kannattaa ehdottomasti käydä Herculaneumissa Ercolanossa! Se on suppeampi kuin todella laaja Pompei ja jossa saa kulumaan tunteja, mutta se on paitsi erilainen, myös paremmin säilynyt. Juotavaa mukaan molempiin!! Circumvesuviana -junalla pääsee hyvin seilaamaan Napoli -Sorrento väliä, jolla nämä kaivauksetkin ovat, ja matka maksaa vain pari euroa, laivat ovat kalliita. Romanipumput soittelevat iloisia napolilaislauluja junamatkoilla (ja keräävät vapaaehtoisten kolikoiden lisäksi välillä muutakin, varo taskuvarkaita!). Hienoja hiekkarantoja on mm Vico Equensessa ja Sorrentossa, jyrkkien kallioiden juurella, tosin pääosin maksullisia ja sangen ruuhkaisia kesähelteillä. Sorrentossa ihastuttavassa kalastajakylämäisessä Marina Grandessa (se pienempi satama) rannat ovat ilmaisia, tosin siellä on 'muutama' kalastajavenekin, mutta siellä seassa iloisesti polskitaan. Ja jos toisenlainen, upea laavakivinen ranta kelpaa, sellainen löytyy Caposta Sorrenton eteläpuolelta nimellä Regina Giovanna, sinne ei moni turisti enää eksy.

      Mutta jos ehtii, kannattaa käydä Ischialla ja vaikka sen termisissä kylpylöissä, se on paljon rauhallisempi kuin turistien valloittama Capri ja siellä on hyviä rantojakin. Tai Procidalla siinä vieressä. Ja yksi käymisen arvoinen paikka upeine maisemiin on sitten Amalfin rannikko, jonka saa koluttua läpi bussilla (tai laivalla).

      Hostelworld/ostelli kautta kannattaa katsastaa hostellitarjonta sekä B&B't alueella, edullista majoitusta taatusti löytyy, mutta kannattaa ehkä buukata etukäteen etenkin heinäkuun lopulla, sillä et ole noilla nurkilla yksin liikkeellä ;) Sorrento on alueella selvästi kallein paikka. Napolin eteläpuolen lähiöt tasangolla eivät ole aina kovin viehättäviä, itse majailisin ensin vaikka Napolissa ja sitten menisin tuonne Castellammareen tai siitä etelämpään, missä vuoret tulevat ihan rantaan ja maisemat muuttuvat upeammiksi. Junalla on tosi vaivatonta liikkua - ja halpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe