Hei!
Haluaisin hieman mielipiteitä itseäni kokeneemmilta koiraihmisiltä/bokserituntijoilta :)
Minulla on 11 viikon ikäinen englanninspringeripentu. Ystävälläni on 2-vuotias bokseriuros. Haluaisin tutustuttaa koiria toisiinsa, mutta minua mietityttää bokserin käyttäytyminen, koira kun painaa kuitenkin n. 30 kiloa enemmän kuin pentu.
Osaakohan tuo nuori bokseri ottaa huomioon tuon kokoeron leikissä jne. Käsittääkseni bokseri ei paljon leiki muiden koirien kanssa, joten voikohan olla vihainen pennulle tms. Minun koirani on leikkinyt tähän mennessä muutaman kerran tollerin, bernin ja westien kanssa, mutta nuo koirat ovat tottuneet leikkimään muiden koirien kanssa.
Springeri ja bokseri
3
249
Vastaukset
- game1
Kyllä pentu tottuu kun vaan totuttaa.Joskus voi isompi vähän tönäistä mutta harvoin sattuu mitään vakavaa.Ja jos leikki menee liian rajuksi niin keskeyttää sen.Jos se ei ole ollut muille vihainen niin miksi olisi pennulle? Kannattaa tutustuttaa jossain muualla kuin sisällä omalla alueella vaikka pienen kävelynekin muodossa ensin.
- jku83
Kyllä meidän bokseri narttu on mun äidin englanninspringerin kanssa touhunnut ilman suurempia ongelmia -> tietysti meidän narttu on asianmukaisesti kakaraa komentanut jos alkanut perseilemään ja samaten on saanut narttuni palautetta jos meinannut komentaa liian kovaa..
Onpahan tämä meidän bokseri leikkinyt chihunkin kanssa,ilman että meni rikki :P
Urostani en päästänyt heti leikkimään 10vk vanhan pennun kanssa,mutta siihen oli syynä uroksen kokemattomuus muiden koirien kanssa olosta (ed.koti),eli oli vain leikkinyt aikuisten oman rodun edustajien kanssa aiemmin,ja tämäkin vasta meille tulon jälkeen.
Ed.urokseni osasi hienosti toimia niin pentujen kun myös itseään pienempien koirien kanssa.. yleensä antoi pienemmille vielä tasoisustakin menemällä kyljelleen maahan ;) - totutelkaa rauhas
Bokseri tulee yleisesti ottaen toimeen lähes kaikkien kanssa. Tietysti joitakin poikkeuksiakin löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811508
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951136Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431101Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14700
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30691Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .19621Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617