Springeri ja bokseri

enkku2

Hei!

Haluaisin hieman mielipiteitä itseäni kokeneemmilta koiraihmisiltä/bokserituntijoilta :)

Minulla on 11 viikon ikäinen englanninspringeripentu. Ystävälläni on 2-vuotias bokseriuros. Haluaisin tutustuttaa koiria toisiinsa, mutta minua mietityttää bokserin käyttäytyminen, koira kun painaa kuitenkin n. 30 kiloa enemmän kuin pentu.

Osaakohan tuo nuori bokseri ottaa huomioon tuon kokoeron leikissä jne. Käsittääkseni bokseri ei paljon leiki muiden koirien kanssa, joten voikohan olla vihainen pennulle tms. Minun koirani on leikkinyt tähän mennessä muutaman kerran tollerin, bernin ja westien kanssa, mutta nuo koirat ovat tottuneet leikkimään muiden koirien kanssa.

3

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • game1

      Kyllä pentu tottuu kun vaan totuttaa.Joskus voi isompi vähän tönäistä mutta harvoin sattuu mitään vakavaa.Ja jos leikki menee liian rajuksi niin keskeyttää sen.Jos se ei ole ollut muille vihainen niin miksi olisi pennulle? Kannattaa tutustuttaa jossain muualla kuin sisällä omalla alueella vaikka pienen kävelynekin muodossa ensin.

    • jku83

      Kyllä meidän bokseri narttu on mun äidin englanninspringerin kanssa touhunnut ilman suurempia ongelmia -> tietysti meidän narttu on asianmukaisesti kakaraa komentanut jos alkanut perseilemään ja samaten on saanut narttuni palautetta jos meinannut komentaa liian kovaa..
      Onpahan tämä meidän bokseri leikkinyt chihunkin kanssa,ilman että meni rikki :P
      Urostani en päästänyt heti leikkimään 10vk vanhan pennun kanssa,mutta siihen oli syynä uroksen kokemattomuus muiden koirien kanssa olosta (ed.koti),eli oli vain leikkinyt aikuisten oman rodun edustajien kanssa aiemmin,ja tämäkin vasta meille tulon jälkeen.

      Ed.urokseni osasi hienosti toimia niin pentujen kun myös itseään pienempien koirien kanssa.. yleensä antoi pienemmille vielä tasoisustakin menemällä kyljelleen maahan ;)

    • totutelkaa rauhas

      Bokseri tulee yleisesti ottaen toimeen lähes kaikkien kanssa. Tietysti joitakin poikkeuksiakin löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      181
      1508
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1136
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1101
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      700
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      691
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      19
      621
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe