olut tunisiassa

tyls

Tunisiaan lähdössä ja nyt lueskelin että alkoholia saa vain ravintoloissa ? Eikö ole mahdollista ostaa olutta kaupoista ?

6

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aino3

      Alkoholia ei myydä marketeissa, ainoastaan Magasin generaleissa.
      Jos matkusta( ramadanin aikaan( joka muistaakseni on tänä vuonna elokuussa) on hankalampaa ostaa alkoholia.

      • 9.7 alkaa

        noin 9.7-7.8 ramadan tänä vuonna


    • Ei alko

      Hyi vel`vetti miksi matkustat muslimi maahan juomaan alkoholia. Maassa maan tavalla tai matkusta jonnekkin muualle missä alko vapaa vaikka viroon.Tätä suosittelen kaikille viina siepoille.

      • jerzzijei

        kyl tunisiassa paikalliset vetää viinaa kaljaa iha maassa maan tavalla:).. soussessa on ainaki 4 kauppaa mistä saa viinaa kaljaa 2 generale magazinee ja 2 carrefourii..


      • Vapaa maa!!!!!!!!!!!

        Tunisiassa ja Soussessa saa alkoholia lähes kaikista baareista ja ravintoloista ja General Magasinesta. Paikalliset ukot istuskelevat iltaisin kupilla ravintoloissa. Vallankumouksen jälkeen alkoholi vapautui samalla ainakin Soussessa. Toisaalta ei varmaan alkoholin vetäminen aamusta iltaan ole kaikkein järkevin matkailun syy missään päin maailmaa. Tunisia on vapaamielinen maa, ja vallankumouksen jälkeen entistä vapaampi.


    • Thibarin

      Paikalliset viinit ja viinat ja oluet hyviä ja halpoja. Kannattaa maistaa Thibarin taatelilikööriä. Prosentteja piisaa ja maku on hyvä. Boukha on paikallista pontikkaa, samanlaista kuin, Sake, Tequila, Raki. Oluet hyviä, ainakin suomalaiseen makuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      158
      4206
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      10
      3113
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      135
      2690
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2278
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2164
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1808
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      38
      1686
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1684
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1266
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1141
    Aihe