Mistäköhän johtuu tulostuksen raidallisuus kuvia tulostettaessa? Testisivun ja tekstin tulostus ovat ok, mutta kuviin tulee sellaista sentin levyistä raitaa poikkisuuntaan koko paperin pituudelle.
Epson XP-102 ja raidat
2
211
Vastaukset
- Nökonen
Ei johdu välttämättä tästä, mutta oletko esikatsellut kuvia, että onko niissä itsessään jotain "nökösiä" näkyvissä kuvassa olevien elemettien asetusten johdosta?
Toinen vaihtoehto voi tietysti olla, että kyse siitä, että kuvainformaatio ei tulostu syystä tai toisesta johtuen oikein. - raitaonjuoma
Itseasiassa ongelma poistui kun muutin tulostettavan kuvan formaatin toiseksi eli bitmapin jpegiksi. Ilmeisesti bitmapissa oli jotain ylimääräistä tai sitten Epsonin softa ei vain osannut tulkita sitä oikein. Esikatselussa kuva oli ihan ok, mutta tulostettaessa ei. Joka tapauksessa - ongelma poistui kun tallensin kuvan toiseen formattiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755