Koneenvaihto Varsovassa

Ei kokemusta kentästä

Millainen kenttä on vaihtaa ( voiko siirtyä suoraan jatkolennon portille) ja onko kokemusta meneekö matkatavarat jatkolennoille jos matka on samalla lipulla mutta eri yhtiöillä (LOT -> Finnair). Lentoyhtiöiden sivuilta ei saa vastausta asiaan.

Jos joutuu hakemaan tavarat hihnalya ja tsekkaamaan jatkolennolle tuleeko 1 h 20 min vaihtoajalla kiire?

4

1645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+8

      Matkatavaroiden siirtyminen riippuu lentoyhtiöiden välisestä sopimuksesta. Lähtökentällä selviää, selvitetäänkö ne perille asti. Itse lensin n. 15 vuotta sitten Varsovan kautta Gdanskiin ja silloin tavarat siirtyivät. Jos lippu myydään tuolla vaihtoajalla, niin pitäisi ehtiä. Kenttä ei ole suuren suuri, joten lähdetään siitä, että kaikki sujuu.

    • 6+9

      Varsovan kenttä on uusi ja moderni, homma toimii. Sitä vaan, että mikä lippu sinulla on, jos samalla lipulla on Finnairia (Oneworld) ja LOT:ia (Star Alliance)? Mahtoi maksaa!

      • 2+11

        Kyllä noita allianssien välisiäkin yhteyksiä myydään joskus halvalla. Olen itse lentänyt ihan kelvollisella hinnalla esimerkiksi Finnairin (Oneworld) ja TAP Portugalin (Star Alliance) yhdistelmällä. Matkatavaratkin siirtyivät hyvin, mutta Portugalin päässä sai lähtöselvityksen täti tapella koneensa kanssa hetken verran, että sai tulostettua boarding passin Finnairinkin lennolle. Onnistui kyllä siinä muutaman minuutin pähkäilyn jälkeen. Hintoja vertaillessani olen saanut muitakin allianssien välisiä yhteyksiä tuloksiksi.

        Matkatavaroiden siirtyminen on kiinni ns. interline-sopimuksista, ja ymmärtääkseni Finnairilla on ne aika hyvin kunnossa useimpien muidenkin allianssien verkostoyhtiöiden kanssa. Finnair ja moni muukin yhtiö ei mielellään reititä matkalaukkuja erillisillä lipuilla oman allianssin ulkopuolelle lähinnä siitä syystä, että noissa tilanteissa vastuu mahdollisesti katoavista matkatavaroista voi olla epäselvä. Mutta samalla lipulla lennettäessä sitä ongelmaa ei ole.


    • Lotnisko Chopina

      Itsellä oli lento Finnairilla Varsovaan ja jatko EuroLOT:in koneella. Takaisin toisinpäin.

      Matkatavaroiden siirto hoitui ok molempiin suuntiin.

      Menessä Finnair ei voinut antaa Helsingissä boardingpassia kuin omalle lennolleen. Euro LOT:in boarding passin sai Varsovassa kentän transfertiskiltä.

      Paluumatkalla transfertiskin henkilökunta sanoi ettei heillä ole mitään tekemistä Finnairin kanssa (puolalaisten englannin kieli kuulostaa joskus tylyltä...) ja neuvoivat että boarding passin saa juuri ennen portin aukeamista portilta. Niin kävinkin.

      Ainoa ikävä puoli oli että boarding passia olisi tarvittu jo pitkähkönä odotteluaikana jotta kentän automaatista olisi sen skannaamalla saanut ilmaisen langattoman verkon tunnarit. Myös myymälöiden henkilökunta olisi halunnut nähdä boardin passin mutta tyytyi lopulta lennon numeroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2995
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1225
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1007
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      951
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      915
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      887
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      841
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      160
      826
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      774
    Aihe