valittamaan turhasta?
Pikkusen niskat jumissa....voi sitä valituksen määrää!
Pikkusen yöunet vähillä......voi kauheaa!!
Pikkusen juimii selkää.....voi eiiii !!
Pikkusen töistä uupunut.....voi kuolemaaa!!
Pikkusen ukko relannut jussina....voi eiiii...ERO!
Pikkusen vähän kampetta komerossa.....lisää turhakkeita!
Lista on loputon.
Todellinen hätä ei ole kenelläkään täällä hyvinvointivaltiossa!
Pikkusen niskat jumissa....voi sitä valituksen määrää!
Pikkusen yöunet vähillä......voi kauheaa!!
Pikkusen juimii selkää.....voi eiiii !!
Pikkusen töistä uupunut.....voi kuolemaaa!!
Pikkusen ukko relannut jussina....voi eiiii...ERO!
Pikkusen vähän kampetta komerossa.....lisää turhakkeita!
Lista on loputon.
Todellinen hätä ei ole kenelläkään täällä hyvinvointivaltiossa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Juuh, samaa olen ihmetellyt.
Narinaa, valitusta,voi voi, se sitä, se tätä, sillä sitä on(mulla ei), nirinariniri.......
Ei jaksaisi kuunnella!
HöpöHöpöHöpö... Ihmiset tuovat uusia asioita ilmi ja sinä kuvittelet ihmisten valittavan. Huonot asiat eivät ole valittamista! Tieto lisää tuskaa ja tämän takia aikuisena pelottaa korkeilla paikoilla.
Mikä sinä olet määrittelemään mikä on turha valitus. Mikä sinä olet mitätöimään esim. kenenkin kipua ja sen määrää? Kyllä viluttaa minuakin sinunlaisesi kaikkitietävä, joka on yleensä se, joka itse asiassa eniten kanssaeläejiä viluttaa.
Ja kaiken lisäksi taidat pikkuisen liikaa yleistää sekä dramatisoida. Löysää vähän pipoasi ja keskity enemmän omiin ajatuksiisi ja siihen, mitä sanot ja lopeta toisten puhumisiin keskittyminen.
Huiiiiii
Ja pskat sulle. Kainuulainen on helvetinmoinen valittamaan, valehtelemaan ja häikäilemätön toisten hyväksikäyttäjä.
kulli tykyttää jo kovin
nari nari pieri ja pani.
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Koko ajan tarkkaillaan itseään. Mistä johtuu, kun ristiselkään koskee, yöllä rontaisi oikein. Henkeä ahdistaa , vatsaa nipistää, päätä koskee, näköä sumentaa, on yskä, vatsa ei toimi, tai pönttöön tuli kikkaroita , ihmetellään miksi käsivarteen on tullut punainen näppy, vaikka naama on niitä on pitkään ollut täynnä jne jne.
Ja jos ehdottaa, että laihduta 30 kg ja lopeta tuo sätkän vetäminen, niin vastaukseksi saa että ei se siitä johdu, sairastuhan sekin yksi mies, joka oli laiha ja ei polttanut. Paksupäistä ja tyhmää kansaa. Otan ritolat.
Tunnen nuoriakin ihmisiä, jotka heti ylösnoustuaan alkaa valittamaan mistä tänä aamuna jomottaa. Samat tyypit ruuhkauttaa terveyskeskukset joutanvanpäiväiaillä luulosairauksillaan.
Menisivä töihin ja lopettaisivat yhteiskunnan tuella elämisen ja valittamisen. Rapsehtiminen parantaa kaikki vaivat. Myös korvien välistä.
joo ja nämä työpaikoillla homeesta valittajat... että kun heti vuotaa paikat. sillmiä kirvelee ei ne oikeista homepesäkkeistä tiiä yhtään mitään. mikä korvien välissä niin se pikku hiljaa näkyy koko kropassa. kulkee aika lailla käsi käessä fyysinen ja psyykkinen hyvinvointi. kyllä se jos balssilla pitää ravata illat paskaa jauhamassa ienessä humalassa niin muutaman vuoden päästä alkaa näkymään peilistä.
Ja mitäpä teet itse tänne kirjoittaessasi?
Valitat.
Ja ihan turhasta.
Eli pata kattilaa soimaa.
Näin se valitusten lista todella on loputon, kun sitä täällä jatkat.
Valittaminen on mukavaa, saa sääliä osakseen.
Mitä tarjoitat vai muuten vain asettelet sanoja peräkkäin?
Käy kysymässä Lohtajalta, koska Lohtajalla asuvat toisten ihmisten elämänkertakirjailijat.
Valittaminen on kainuulaisten small talk keskustelua. Ja eihän sitä
oikein voi kehuakaan, miten hyvin menee, muutenhan muut voi
kateuksissaan ruveta katsomaan kieroon. Sopeudu vain, valitus-
perinne on ikiaikainen = D
Poikani nauroi kun oli kaverinsa häissä ja sulhasen veljen poika, n. 5v, oli sanonut kuunnellessaan puheita, että kyllä vit...aa tämä!
Eli jo lastakin voi v*******, lieneekö isältään tuon sanonnan kuullut, heillä oli 4 lasta ikäskaala 7-1v silloin!
Eikä oltu edes Kainuussa silloin!
Seinillähän on korvat, pienilläkin!