Tervehdys !
Kertokaapa RS:n omistajat miksi hyvää mennä muuttamaan, eli aiheena öljyt jota teitin manuaalikin suosittelee ? Castrol 15W50 on suositus, eikös vain. Aiemmissa K-malleissa pelitti Mobil 5W50, ainaskin iäkkäämmissä -88 -94 K:t, ja varmaan muissakin suositus on juuri tämä. Eikä suotta, omakaan -88 ei sitä syö vaikka 10tkm samoilla ohjastellaan eikä mitään pintakaasu-ajoa! Väri toki muuttuu mustaksi vaan ei syö vaikka 80tkm ompi päästelty??!! Sitten kun aiheesta kyselee niin joo, kyllä sen pitääkin viedä, siis 1200 RS:n? Selittäkääs nyt siis minulle jotta miten niin pitää viedä. Kyllähän mää boxerien kulutukset tiedän mutta rivikone, ei sentään nyt...? Vai onko syynä se jotta K-100;set oli niitä kovakromattuja, eli olisi tiiviimpi ja kun ventiilejä on vain 8, 16:n sijaan ?
K 1200 RS:N ÖLJYISTÄ
11
5924
Vastaukset
- oil
on ihan hyvä
- Boxer
Eikös noissa BMW:ssä oo vähän sitä että ne uutena syö öljyä. Eli jos vaihtaa 30000km jälkeen aina uuteen pyörään, niin aina syö. Ainakin noi R-mallit lakkaa syömästä öljyä ajotavasta riippuen vasta 10000-30000km välillä.
Gurut tietääkseni suosittelee että konetta ei sisäänajeta täyssynteettisellä. Eli esim osasynteettisellä 20W-50 öljyllä ajetaan niin pitkään kun kone ei enää merkittävästi kuluta öljyä. Sitten voi siirtyä täyssynteettiseen, vaikka sitten 5W-50 ökköön. - K12RS
Kyllä noista 1200 kuutioisista (RS ja LT)tiiliskivistä osa on huhujen mukaan öljyä kuluttanut. Käsittääkseni enemmän alkupään tuotantoputkesta tulleet ja olisivat myöhemmin kiinnittäneet enemmän huomiota toleransseihin. Omassa manuaalissanikin muuten lukee, että max kulutus 1l/1000km. Heh, siinähän menisi jo 10l vaihtovälillä. (Vastuun kiertämistähän tuo tehtaan toimesta on noin kirjoittaa). Sehän tiedetään, että mahdollinen öljynkulutus johtuu sylinterien ja mäntien/m-renkaiden yhteensovittamattomuudesta ja karkeasta hoonauksesta tehtaalla. Ikävän yleistä autojen moottoreille nykyään merkistä riippumatta.
Itse olen käyttänyt bmw:n ja castrolin mp öljyjä ja ei ole tarvinnut vaihtoväleillä lisätä, vaikka huiputkin on kokeiltu. Joten en viitsi kokeilla öljyn vaihtoa liukkaanpiin, kun öljyt kuitenkin on se pienin kustannus ja hyvin toimii näin. - Boxer
Tuo valmistuksen tarkkuuden ja oljynkulutuksen yhteys on vähän kaksipiippuinen juttu. Jos sylinterit tehdään todella tarkasti ja sileäksi, ei kone kuluta oljyä, mutta männänrenkaat ei saavuta koskaan oikeaa tiiviyttä. Jos taas sylinterit on hoonattu melko karkeaksi, kuluttaa kone uutena öljyä, mutta kun kulutus kilometrien myötä vähenee ja loppuu, on kone saavuttanut halutun tiiviyden, ja siis tehon.
Gurut sanoo että jos sisäänajo tehdään huonosti, ei kone saavuta tiiviyttään koskaan ja teho jää selvästi alle sen mitä hyvällä sisäänajolla saavutettaisiin.
Tuo bmw:n tehtaan ilmoittama suuri maksimi öljynkulutus on vain sen takia, koska koneet todellakin kuluttaa uutena öljyä niin paljon, joka ei siis ole vaarallista.
Mullakin on kulutus tippunut nyt 20000km aikana 0,7l/1000 0,2l/1000km arvoon. Alla hyvä linkki sisäänajosta.
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm- K12RS
Aivan, mutta milloin olet kuullut nipponin poikien tekemien moottoripyörien kuluttavan öljyä? Ovat tiiviitä ja tehokkaita jo tehtaan portilta lähtiessä.
Ps. Öljynkulutus ei ole vaarallista, mutta kyllä se bemulla ajamisen nautintoa himmentäisi, jos se olisi ikinä kuluttanut 0.7l/1tkm=7l/10tkm. Onhan 0.2l/tkm:kin jo 2l/10tkm:lla. Hyi. Siksikös siinä bokserissa on isommat sivulaukut, että saa sitä öljyä kuljetettua matkoilla mukanaan? ;-). - Boxer
K12RS kirjoitti:
Aivan, mutta milloin olet kuullut nipponin poikien tekemien moottoripyörien kuluttavan öljyä? Ovat tiiviitä ja tehokkaita jo tehtaan portilta lähtiessä.
Ps. Öljynkulutus ei ole vaarallista, mutta kyllä se bemulla ajamisen nautintoa himmentäisi, jos se olisi ikinä kuluttanut 0.7l/1tkm=7l/10tkm. Onhan 0.2l/tkm:kin jo 2l/10tkm:lla. Hyi. Siksikös siinä bokserissa on isommat sivulaukut, että saa sitä öljyä kuljetettua matkoilla mukanaan? ;-).Niin nuo öljynkulutuslukemat on suurimpia mitä olen koskaan mitannut. Ajettu siis kesällä kuumalla ilmalla kaupungissa. Ei toi maantiellä kuluta juurikaan, mutta ilmajäähdytteisenä kaupunkiajo näyttää syövän öljyä.
Totta on että keskimäärin bemarit näyttää syövän hiukan enemmän öljyä kun japsit. Mutta en menis vertaamaan koneita toisiinsa kun bmw kuitenkin on suunniteltu että se kestää kasassa 200tkm kun japseissa kone on yliajalla jo 50tkm jälkeen. Ja bemari antaa tehtaan lupaaman tehon ja väännön hamaan loppuun asti. Meepäs dynottamaan jotain vakio japsia millä on ajettu yli 100tkm, voi olla pieni yllätys että vääntö keskikierroksilla on pudonnut yli 20% alkuperäisestä.
- K 1200 RS
Kyllähän Bemuun käy "mikä vaan" moottoriöljy, koska siinä on kuiva kytkin ja vaihteistoöljyt erikseen.
Tuo alapään viskositeetti siis 5w-- ilmaisee vain millaista yksiasteöljyä ko. öljy vastaa kylmänä. Kesäkäytössä pienellä 5w..10w.. alapään viskositeetilla ei ole tuon taivaallista merkitystä.
Öljyjä ja mielipiteitä riittää, eikä keskustelusta tule loppua. Varmaa tietoa öljyjen paremmuudesta ja sopivuudesta on jokaisella, vaikka asiasta ei todellisuudessa mitään ymmärtäisikään.
Jostain syystä käytän Bemussani Valvolinen 20w-50 mineraaliöljyä. Joku Racing Formula, tai mikä lienee. Suositeltu kisakäyttöön, ei siis mitään halpiskamaa. Sillä ajelen koko kesän, jos ei yli 15 tkm tule mittariin.
Öljynkulutusta ei juurikaan ole. 10 ajettu tänä kesänä ja sen verran on mennyt, että pinta oli öljysilmän puolivälissä. Lisäsin pari desiä.
Kannattaa olla tarkka öljyn määrän suhteen, sillä olen huomannut, että Bemu savuttaa sivutuella olon jälkeen, mikäli öljyä on yhtään liikaa. Vaihtaessa olen laittanut pari desiä vähemmän kuin on suositus. Kuitenkin niin, että öljysilmä juuri ja juuri täyttyy. Se täyttyy muuten hitaasti ja öljyä menee todella helposti liikaa.- Vituttaa
..kun sivutuella seisoo! Sillon tällön se pölläyttää aina koko lähitienoon siniseksi ja sillon alkaa... Piti olla laatu peli!!!
- james
hei jos sun kytkin on kuiva niin mikset rasvaa sitä? ei se kuule oo iso homma ja kannatta jos meinaat säilyttää sun pemus
- Kari
Paljon halvemmallakin ja on täsmälleen sama tuote.
Kauppanimellä PYROIL, 4 litran pötti maksoi muistaakseni jotain 19 euroo.
Pitäis löytyä samasta kaupasta kuin Valvoline öljytkin, Pyroil:ia ei vaan mainosteta missään.
Hyrylässä ainakin Enkun Varaosa myy molempia öljyjä. - on se
Vituttaa kirjoitti:
..kun sivutuella seisoo! Sillon tällön se pölläyttää aina koko lähitienoon siniseksi ja sillon alkaa... Piti olla laatu peli!!!
paras!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895