Reviirin vahtija

Minulla on ongelma koirani kanssa, joka on ruvennut vahtimaan kerrostalon rappukäytävää ja pihaa. Asunnossa ollessa ei välitä mitään äänistä, mutta kun lähdetään ulos ja näkee ihmisiä, niin haukkuu ja hyökkäilee kohti. Ollaan asuttu muutama kuukausi kerrostalossa, ennen asuttiin omakotitalossa. Koira on jo 7-vuotias ja muuten ihan kiltti ja lempeä, mutta isokokoinen minkä vuoksi ihmiset pelkäävät sitä. En tiedä miten saisin tämän käytöksen siltä pois.
288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koira varmaan vahti pihaa siellä omakotitalossa?
Se kaipaa jotain aktiviteettia, ja tämän se osaa.
Ilmeisesti kielto on tilanteessa tehoton?

Opetat sille uuden käyttäytymismallin ulos mentäessä. Otat namut mukaan, käskytät jo käytävässä, palkitset. Pyydät kontaktia usein. Vierellä, odota, istu, paikka. Tee ulkoiluista koulutustuokioita. Välillä tietysti vapautta ja haisteluakin.

Juttele mahdollisimman monen talonne asukkaan kanssa ystävällisesti ja rennosti, tervehdi itse ensin. Älä jännitä kohtaamisia, muista positiivinen perusvire.

Jos koiran hallinta menee yli voimiesi, käytä esim. kuonopantaa tai jotain, jolla koiran fyysinen hallinta tehostuu, niin olet itse varmempi.

Rähinän tapahtuessa älä tee siitä numeroa, vaan elämä jatkuu. Pysy rauhallisella, hyvällä mielellä, äläkä rankaise koiraa. Seuraavassa vaiheessa olet vaan itse nopeampi, puutut asiaan jo ennenkuin koira suunsa avaa.

Ei se kerralla muutu, mutta ajan kanssa kun jaksat panostaa.
Koiralle on niin luonnollista tuo reviiriajattelu, joten ihan itse se tykkää siitä vahtimisesta. Mielestään tekee hyvänkin työn.

Äänestä
  • "Mielestään tekee hyvänkin työn. "

    Ja yhtä juhlaa kun saa vielä omistajansakin mukaan huutokilpaan... ;D

    Tosiaan paras suhtautuminen taitaa olla se että on mahdollisimman välinpitämättömän näköinen ja kuiskaamalla saada koira pysymään rauhallisena. Voisi ehkä olla hyväksi opettaa koiralle sordiinon, eli kuonokopan käyttö rappukäytävässä. Rauhallisesti ennen lähtöä laittaa sordiinon paikalleen ja ottaa alaovella pois ja päinvastoin. Näin takaa naapureille kuitenkin tarvittavan rauhan. Ja pyrkii kuiskaamalla pitämään koiran rauhallisena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua_ kirjoitti:

Minulla on ongelma koirani kanssa, joka on ruvennut vahtimaan kerrostalon rappukäytävää ja pihaa. Asunnossa ollessa ei välitä mitään äänistä, mutta kun lähdetään ulos ja näkee ihmisiä, niin haukkuu ja hyökkäilee kohti. Ollaan asuttu muutama kuukausi kerrostalossa, ennen asuttiin omakotitalossa. Koira on jo 7-vuotias ja muuten ihan kiltti ja lempeä, mutta isokokoinen minkä vuoksi ihmiset pelkäävät sitä. En tiedä miten saisin tämän käytöksen siltä pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu