30+ Suomenlinna 20.7

Tästähän on taas ollut puhetta niin laitetaan nyt ihan ilmoituskin.

Lauantaina lähdemme taas picnikille perinteiselle suokkimiitille. Varmaan on muitakin päiviä jolloin porukkaa menossa, mutta tämä on se jonka minä järjestän ja mukaan saa tulla pussikaljojen, eväiden ja hyvän mielen kanssa.

Tarkempia tietoja lähempänä ajankohtaa, mutta n. klo 15 on lähtö ja noin klo 22 paluu

9

614

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vois kyllä tulla mukaan.

    • TIksu ;>

      Tulosa. ^_^

    • Taidampa mäki päästä mukaan... Kerrankin.

    • http://www.suomenlinna.fi/files/436/Osoitekartta.jpg

      Kun löydät tuosta karttahässäkästä paikan B46 tiedät tarkalleen mihin tulla jos et jostain syystä ehdi pääporukan mukaan. Olemme siis tuon vallirakennuksen päällä jossa on yleensä ajeltu tasainen nurmikko. Vessakin sijaitsee kätevästi lähellä niin ei tarvitse puskassa hoitaa asiaa.

      Kellonajoista lisää myöhemmin

    • nii no taitaa jäärä haaveeks tuo miitti

    • Jatkopaikaksi valiintui nyt sitten "Kalle"
      http://www.kaarle.fi/

      Jokainen netinkäyttäjä osannee tarkistaa sijainnin linkistä. Mukavasti sataman lähellä ja iso paikka ja narikalla sisään. Sinne siis saavumme ehkä. Saa laittaa mulle viestiä jos tietää olevansa tulossa iltamiin ja haluaa tietää muuttuuko suunnitelma. Arvioitu laskeutumisaika klo 23

    • ..Sielläpä sitten nährään..

    • Noniin

      Aika lyödä lukkoon aikataulut http://aikataulut.reittiopas.fi/linjat/fi/hLautta_Kauppatori.html

      Kauppatorin rannasta lähtee muitakin lauttoja Suomenlinnaan mutta vain yksi Helsingin seudun liikenteen lautta. Muut ovat yksityisiä reittilauttoja. HSL:n lipunmyyntikoju kauppatorilla on se isoin ja melkein presidentinlinnaa vastapäätä.

      Lähdemme klo 15:25 lautalla joten kokoonnumme 15:15 opastaulun luokse jotta kaikki ehtivät ostaa lipun. Kustannus on Helsingin sisäisen matkan verran joka lienee käteisellä alle kolme euroa. Varaa kolikkoja meno- ja paluumatkaa varten.

      Suomenlinnassa pysähdymme satamassa vielä sen verran että voidaan tehdä viimehetken täydennyksiä kaupassa, koska leiripaikalle on reilun vartin kävely. Avotulta ei saa tehdä, eli myös kertakäyttögrllit on kiellettyjä. Eli eväät on syötävä kylmiltään kuten toivottavasti juomatkin.

      Paluulautaksi tähdätään klo 22:20 lähtevä, joka sattuu olemaan myös auringon laskuaika.

    • Herra.Hiiru

      Tuohon aikaan alkaa Tall Ships Racen viimeiset jutut ja Suomenlinnassa voi ollai karsea tungos. Ostokset siis kannattaa tehdä etukäteen ja varautua jonoon lautalle.

      Itse jätän ainakin Suomenlinnan osuuden suosiolla väliin, kun pitäisi lapsen kanssa vielä tulla, katotaan sitten mitä teen jatkojen osalta, kaupungillakin voi olla tungosta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      113
      759
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      680
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe