Tästähän on taas ollut puhetta niin laitetaan nyt ihan ilmoituskin.
Lauantaina lähdemme taas picnikille perinteiselle suokkimiitille. Varmaan on muitakin päiviä jolloin porukkaa menossa, mutta tämä on se jonka minä järjestän ja mukaan saa tulla pussikaljojen, eväiden ja hyvän mielen kanssa.
Tarkempia tietoja lähempänä ajankohtaa, mutta n. klo 15 on lähtö ja noin klo 22 paluu
30+ Suomenlinna 20.7
9
553
Vastaukset
vois kyllä tulla mukaan.
- TIksu ;>
Tulosa. ^_^
Taidampa mäki päästä mukaan... Kerrankin.
http://www.suomenlinna.fi/files/436/Osoitekartta.jpg
Kun löydät tuosta karttahässäkästä paikan B46 tiedät tarkalleen mihin tulla jos et jostain syystä ehdi pääporukan mukaan. Olemme siis tuon vallirakennuksen päällä jossa on yleensä ajeltu tasainen nurmikko. Vessakin sijaitsee kätevästi lähellä niin ei tarvitse puskassa hoitaa asiaa.
Kellonajoista lisää myöhemminnii no taitaa jäärä haaveeks tuo miitti
Jatkopaikaksi valiintui nyt sitten "Kalle"
http://www.kaarle.fi/
Jokainen netinkäyttäjä osannee tarkistaa sijainnin linkistä. Mukavasti sataman lähellä ja iso paikka ja narikalla sisään. Sinne siis saavumme ehkä. Saa laittaa mulle viestiä jos tietää olevansa tulossa iltamiin ja haluaa tietää muuttuuko suunnitelma. Arvioitu laskeutumisaika klo 23..Sielläpä sitten nährään..
Noniin
Aika lyödä lukkoon aikataulut http://aikataulut.reittiopas.fi/linjat/fi/hLautta_Kauppatori.html
Kauppatorin rannasta lähtee muitakin lauttoja Suomenlinnaan mutta vain yksi Helsingin seudun liikenteen lautta. Muut ovat yksityisiä reittilauttoja. HSL:n lipunmyyntikoju kauppatorilla on se isoin ja melkein presidentinlinnaa vastapäätä.
Lähdemme klo 15:25 lautalla joten kokoonnumme 15:15 opastaulun luokse jotta kaikki ehtivät ostaa lipun. Kustannus on Helsingin sisäisen matkan verran joka lienee käteisellä alle kolme euroa. Varaa kolikkoja meno- ja paluumatkaa varten.
Suomenlinnassa pysähdymme satamassa vielä sen verran että voidaan tehdä viimehetken täydennyksiä kaupassa, koska leiripaikalle on reilun vartin kävely. Avotulta ei saa tehdä, eli myös kertakäyttögrllit on kiellettyjä. Eli eväät on syötävä kylmiltään kuten toivottavasti juomatkin.
Paluulautaksi tähdätään klo 22:20 lähtevä, joka sattuu olemaan myös auringon laskuaika.- Herra.Hiiru
Tuohon aikaan alkaa Tall Ships Racen viimeiset jutut ja Suomenlinnassa voi ollai karsea tungos. Ostokset siis kannattaa tehdä etukäteen ja varautua jonoon lautalle.
Itse jätän ainakin Suomenlinnan osuuden suosiolla väliin, kun pitäisi lapsen kanssa vielä tulla, katotaan sitten mitä teen jatkojen osalta, kaupungillakin voi olla tungosta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1342320Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n652247Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi541915EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt711618Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461- 971455
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1161329Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311200Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 711067