Hei, olemme viikon päästä menossa Kroatiaan, tarkoitus olisi ajaa Pula-Split. Jotenka, onko halvempaa vuokrata paikanpäällä auto vai varata jo nyt netistä välittäjän kautta? Olemme katselleet autoeuropen sivuilta, 9 pvää ~450e, mukaan ei ilmeisimmin laskettu sitä 50e yhdensuunnan maksua. Jotenkin tuntuisi helpolta varata netistä, mutta hinta on aika suolainen. Ok, ei ehkä Suomen hintoihin nähden, mutta välimeren maassa. :o)
Autovuokraus
Malla_86
4473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuinka onnistui?
Auton voi ottaa naapurimaastakin, kun ovat niin lähellä.
Aloittaja on/oli jo siis täällä (me olemme Vodicessa)
Noin yleisesti, kannattaa katsoa Finnairin tai Blue1 -sivustojen kautta sitä vuokrausta. Niillä on jotakin koplauksia, itse sain Bluen sivuston kautta hieman paremman hinnan kuin F:n kautta mennen. Hinta Ljubljanassa Opel Corsa tai vast n.20€ vuorokausi. Ja Ljubikseen Finski vei kohtuuhinnalla.
Niin, ja taas kerran, €:t kannattaa vaihtaa näädiksi/hillereiksi (= Kroatian kuna) täällä paikan päällä, mieluiten oikeassa pankissa.
Jeps, tuli siellä jo käytyä. Netin kautta varattiin auto ja kyllä se hinta oli sen 470€, lennot oli tilattu jo alkuvuodesta ni ei mistää Slovenian puolelta ollut edes mahdollista vuokrata kun Pulasta suoraan Lovraniin yötä. Tai mahdollista ja mahdollista, omaa intoa ei ollut opetella lentokentältä Lovraniin julkisia välineitä, parin yön jälkeenhän siirryttiinkin Sloveniaan hetkeksi ennenkuin matkailu Kroatiassa jatkui. Olihan sillä nyt hintaa ja piti ruokabudjetista tinkiä, tosin eihän siellä kuumassa edes nälkä tule samanlailla ku Suomessa tuppaa ni jäi matkakassasta vielä jäljellekki. :) Mutta ollaan tosi tyytyväisiä että otettiin auto. Pystyi liikkumaan vapaammin ja näkemään enemmän. Oma navigaattori oli mukana, kartat tietty tarvi ladata ennen matkaa mutta toimi riittävän hyvin. Tietyömaista sillä ei kyllä ollut tietoakaan ja Plitvicestä Starigradin Paklenicaan jouduttiin ainakin vähä tekee uutta reittiä, mutta kunhan itse tietää suunnilleen minne on menossa, niin kyllä siellä hyvin pärjää.
tai jo täällä.
Yleisesti ottaen autonvuokraus on Kroatiassa kallimpaa. Sloveniassa lisäävät 36 €, jos autolla käy ulkomailla. Yhdensuuntaisesti kalliita tai onko edes? Moottoritietarra on 15 € / vko (minimi).
Rahat kannattanee EU-alueella ottaa ns. seinästä ja debit-puolelta, niin kurssi hyvä ja kulut ilmeisesti 0,60 € / nosto. Edullistahan täällä on nyt ainakin vielä. Vasta eka kk EU:ssa.