Kummasta päästä kuuluu jousikäyttöisen ilmakon piippu boresnakella puhdistaa?
Ilmakon piipun puhdistus
2
241
Vastaukset
- -eSa-
Jousitoimisen ilman piippu ei hirveästi välttämättä kannata rassata. Jos homman sössii piippu on pian entinen.
Yleensä jousitoimiset ovat vielä sen verran tolkullisuuden rajoissa tehon suhteen, että piippu ei lyijyty niin pahasti.
Jos piipun nyt haluaa putsata, niin se tapahtuu vetämällä käärme piipun lähtöpäästä (mihin luoti laitetaan) piipun suulle päin.
On tärkeää, että vedetään mahdollisimman suoraan, niin ettei puhdistuksessa käytetty käärme (tai tanko harjoineen) missään nimessä vaurioita piipun suuta ja sen kruunausta. Toki myös lähtöpuolen suhteen pitää olla tarkkana.
Jos puhdistuksessa käytetään esim. metallivaijerin päässä olevaa vedettävää harjaa, on aitona vaarana, että vaijeri leikkaa piipun suuta. Jos siis ei vedätä huolellisesti mahdollisimman suoraan piipun suuntaisesti. - ammuskelija
Kannattaa melkein jättää snaket käyttämättä. Joskus voi ampua puhdistustulpan piipun läpi (varsinkin märällä kelillä ammuttaessa) ja se on siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3475785- 775223
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484286- 523911
- 483648
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1583356Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky403102- 432259
- 492185