concord vs. cybex

äitiliininen.

Jos joku miettii turvavyöistuimen ostoa ja pähkäilee concord transferin ja cybex solutionin välillä niin kannattaa huomioida se että cybex solutionissa ei voi säätää hartia leveyttä, kuten concordissa. Meillä nyt molemmat istuimet (toinen cybex pallas, joka muuntautuu solutioniksi).

Kun concordin selkänojaa nostaa ylemmäs niin hartialeveys kasvaa samalla. Cybexissä hartialeveys kaikilla korkeuksilla pysyy samana, joka oli minusta ihan käsittämätöntä...istuin käy leveydestä pieneksi, vaikka pituutta riittäisi. Minusta tuossa on vähän huijauksen makua, sillä sitä mainostetaan että menee x cm pitkälle lapselle, mutta ei siis todellisuudessa mene yleensä niin pitkään kun alkaa hartioista ahistaa. Eihän kouluikäisellä ole yhtä pienet hartiat kuin 2 vuotiaalla (pallas).

Ihan vaan huomautuksena muille, koska minua ärsyttää vääränlainen markkinointi (se pituus homma).

5

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syynsä kaikkeen

      Syynsä siihenkin. Se leviävä selkänoja on mekanismiltaan muovinen ja se pettää ensimmäisenä kylkikolarissa. Cybexilläkin oli tuo leviävä selkänoja aikanaan, mutta he luopuivat siitä juuri turvallisuusnäkökohtien vuoksi. Kannattaa mitata ne todelliset sentit, mitä turvallisuuden menettämien tuo tullessaan. Jostakin syystä myös Concorden maahantuonti on lopetettu.

      • äitiliininen.

        Mitähän materiaalia cybexissä sitten on reunat? Concordissa on sisällä teräs runko selkärangan kohdalla.


    • ?????

      Onkohan se terästä siinä sivuillakin, missä on se säätölukitus sivusuojille.

      • äitiliininen.

        No ehkä siinä sitten on enemmän terästä, en tiedä kun en näe kankaiden/muovien alle...vähän kyllä epäilen. Pointtini oli kuitenkin se, että cybex käy pieneksi paljon aikaisemmin kuin concord ja siinä vaiheessa ei kyllä sivusuojilla paljon ole merkitystä kun lapsi todennäköisesti istuu siitä eteenpäin korokkeella tai ilman mitään. Eli JOS haluaa penkin vielä ala-aste ikäisellä pitää niin kannattaa tosiaan miettiä noita mittoja!


    • muovia muovia

      Meidän Concord istuimessa on juurkin ne säätyvät sivutuet muovitangoilla kiinni ja ne tuntuvat tosiaan aivan heppoisilta ja heiluvilta. Emme moista asiaa edes osanneet tutkia ennen ostoa, kun pojalle ei niitä tarvinnut tietenkään säätää. Taitaa olla todellakin se istuimen "heikko kohta".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3061
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1946
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1749
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1337
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe