3v tyttö ei puhu

guggenhail

Meidän 3v tyttö ei puhu kuin muutaman sanan. Tätä on ihmetelty ammattilaisvoimin, laskin että nyt tytön kehitystä on seuraillut 10 eri terveydenhoitoalan ihmistä. Puhe, fysioterapia, neurologian alan lääkäreitä ja hoitajia. Pituus, paino ja pään ympärys on mitattu varmaan 5 kertaa kuukauden aikana, joka kerta ne on todettu normaaleiksi. Monta kertaa on saatu vastata samoihin kysymyksiin (juu syö edelleen normaalia ruokaa etc etc) Nyt tuli sitten näiden käyntien ensimmäinen epikriisi. Sen mukaan tyttömme ei todellakaan puhu, ja toinen havainto on että hänen nenänsä on melko pieni. (liittyi epäilykseen catch22:sta)

Seuraavaksi on kolmepäiväinen seuranta, jossa lapsemme leikkiä ja touhua seurataan lisää ammattilaisvoimin. Sen jälkeen on sairaalassa "seminaari", jossa lapsemme kehityksestä keskustelee varmaan 10 ammattilaista lisää.

Puheterapiaan? Ehei! Ei sitä niin vain mennä!

Tämä on toinen lapsemme, ja verrattuna ensimmäiseen hän ymmärtää asioita yhtä paljon. Muodot, värit, abstraktit asiat. Muistaa hyvin esim missä eri esineet on, eli ymmärrys on aivan normaali, leikkii mielikuvitusleikkejä, hyppii, pomppii, polskuttelee altaassa, mutta puhetta ei vain tule. Ja tämä terveydenhoito mittaa hänen nenäänsä kun pitäisi antaa puheterapiaa!

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Jos lapsi ei puhu 3v, miksi sen toteaminen on niin mahdottoman vaikeaa. Onko puheterapiaa niin vaikeaa saada? Paikkana on keskiuusimaa.

5

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hutkita

      Ainakin teidän lapsen kohdalta on pyritty sulkemaan monta neurologista yms. syytä, jotka voivat aiheuttaa puheen kehityksen vaikeuksia. Ja kuten itsekin tiedät, nenän pituus on yksi vihje kromosomipoikkeavuuden toteamiseksi. Jos siinä on poikkeavuutta, halutaan tarkemmat selvitykset, onko catch22 vai ei.

      Joten ennenkuin hutkitaan, tutkitaan. Ja siinä vaiheessa teidän lapsen hoito on menossa; tutkitaan ja selvitetään/poissuljetaan muut puheen kehitystä viivästyttävät syyt. Olisi aika rankkaa laittaa lapsi puheterapiaan ja parin-kolmen vuoden päästä ruveta ihmettelemään, että voisiko taustalla olla jotain muuta, kun puheterapiasta ei vaikuta olevan hyötyä. Kärsivällisyyttä. 3-päiväinen osastoseuranta on toivottavasti se vimppa niitti tutkimusketjussa, jonka jälkeen päästään valitsemaan parhaimmat hoitokeinot. Jaksamisia & kärsivällisyyttä.

    • koeta jaksaa

      Heips! Hyvähän se on, että suljetaan kaikki muut / muunlaista tukea tarvitsevatsyyt huolellisesti pois. Toivottavasti pääsette pian puheterapiaan.

    • kummajuttujuu

      Kyllä tonikänen kakaran pitäis helpommat kirosanat osata, eikai ole kehitysvammanen tai muu kehari

    • mutistinen?

      Jos tekee ja osaa kaiken muun ikätasoisesti, niin eiköhän kyseessä ole mutismi. Eikö se ole ammattilaisten kanssa tullut esille?

      Psykologinen häiriö siis....

    • it´s takes time

      Meillä puhe alkoi vähitellen luistaa 4-vuotiaana. 3-vuotiaana pääsi laadukkaaseen pienryhmään, aloitti tiiviin puheterapian ja otettiin käyttöön kuvat ja tukiviittomat. Meillä dysfasian lisäki dyspraksiaa. Tätä ennen äänetön.
      Edelleen arka ja ei helposti saa kavereita, koulumenestys on aina ollut keskitasoa parempaa. Urheilu on tukenut ja antanut itsevarmuutta.
      Nk poissulkemismenetelmä vie aikaa. Parempi niin, sillä tuttujani on peloteltu milloin milläkin diagnoosilla ennen riittävän tarkkoja tutkimuksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5554
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      196
      3578
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2408
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1208
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      63
      1040
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1012
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      998
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      965
    Aihe