pallon perhekoti! apu on tervetullut

perhekotii?

Vanhemmat uhkailevat lähettää minut perhekotiin ja perustieto olisi hyödyllistä... esim. Saako käyttää puhelinta /konetta? Saaks siel pitää eläimii ? Onks siel jtn. Yhteistekemist vai omaa puuhaa ja yleisesti et miten perhekodin toimii ku en oo oikee peril kunnol :D nyt tuntuu et ei olis iha huono juttu mennä perhekotiin ku en kestä tota äitii yhtää.... mut jos ei saa olla eläimii ni huonompi juttu.. mut lähetettäs vissii pallon perhekotii.. onks kellää kokemusta siitä???

5

1191

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallonperhekotilainen

      Mistä päin oot?

      • perhekotii?

        Lappeenrannast


    • perhekodissa asuva.

      Ei perhekodeissa kamalaa oo, eli kaikki sellaset ennakkoluulot voi heittää pois :) ..

      Perhekotiin voidaan lähettää esim. jos vanhemmat ei pysty huolehtimaa tai jtn muuta vastaavaa, noita syitäki on sitte paljon :) .. Perhekodissa on siis "sijaisvanhemmat", eli feikkiäiti & -isä :D .. Siel useimmiten on myös muita lapsia, ja ikä voi vaihella ihan yksvuotiaista täysikäseen, ja niillä vanhemmilla VOI olla myös omii lapsii. Maksimissaan kuus lasta (omien lapsien lisäks) voi olla, sekin kai vaihtelee paikan koosta. :)

      Toimintaa.. Siis se on niikun sijaiskoti, jossa sä asut tietyn ajan ( riippuu syyst, miks jouduit sinne ) :) .. Sijaisvanhemmat kyllä kuuntelee ja toimii ihan vanhempina :) .. Käyt kouluu normaalisti, oot uusien kavereiden kanssa..

      Siellä saa käyttää konetta ja puhelinta, ei huolta :) .. Säännöt on mitä on, nekin vähän riippuu perhekodista.

      Teini-ikäsenä voi tosin tuntuu, et se on hirveä paikka yms, mutta loppujen lopuksi se on ihan siedettävää :) ..

      Viikkoraha, tottumukset ja sen sellaiset riippuvat perhekodista:) ..

      Jos mahdollista tavata vanhempia (ei ole kuollut, jne.), tapaamisia sovitaan viikonloppuisin ja lomilla, nämäkin tosin vaihtelevat henkilöstä riippuen :) ..

      Tiivistettynä: Koti, johon lapsia / nuoria voidaan sijoittaa asumaan :).. Sijaisvanhemmat huolehtii jne. :)

      Toivottavasti sait nyt jotain tolkkua, en enempää jaksanu kirjoittaa .. :D jos jäi kysyttävää, ni lähetä viestiä mun "ylimääräsee" sähkikseen :D

      --> [email protected]

      • Anonyymi

        Ei pallon perhekoti ole semmoinen, se muistuttaa ennemmän laitosta. Eikä siellä saa olla omia lemmikeitä, kokemusta on!


    • perhekotii?

      Kiitos tiedoistta :D toivottavasti pallon perhekodissa sallittas eläimet koska en haluu jättää mun rakasta kanii :DD onks sulla siel perhekodis muitaki lapsii?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe