pallon perhekoti! apu on tervetullut

perhekotii?

Vanhemmat uhkailevat lähettää minut perhekotiin ja perustieto olisi hyödyllistä... esim. Saako käyttää puhelinta /konetta? Saaks siel pitää eläimii ? Onks siel jtn. Yhteistekemist vai omaa puuhaa ja yleisesti et miten perhekodin toimii ku en oo oikee peril kunnol :D nyt tuntuu et ei olis iha huono juttu mennä perhekotiin ku en kestä tota äitii yhtää.... mut jos ei saa olla eläimii ni huonompi juttu.. mut lähetettäs vissii pallon perhekotii.. onks kellää kokemusta siitä???

5

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallonperhekotilainen

      Mistä päin oot?

      • perhekotii?

        Lappeenrannast


    • perhekodissa asuva.

      Ei perhekodeissa kamalaa oo, eli kaikki sellaset ennakkoluulot voi heittää pois :) ..

      Perhekotiin voidaan lähettää esim. jos vanhemmat ei pysty huolehtimaa tai jtn muuta vastaavaa, noita syitäki on sitte paljon :) .. Perhekodissa on siis "sijaisvanhemmat", eli feikkiäiti & -isä :D .. Siel useimmiten on myös muita lapsia, ja ikä voi vaihella ihan yksvuotiaista täysikäseen, ja niillä vanhemmilla VOI olla myös omii lapsii. Maksimissaan kuus lasta (omien lapsien lisäks) voi olla, sekin kai vaihtelee paikan koosta. :)

      Toimintaa.. Siis se on niikun sijaiskoti, jossa sä asut tietyn ajan ( riippuu syyst, miks jouduit sinne ) :) .. Sijaisvanhemmat kyllä kuuntelee ja toimii ihan vanhempina :) .. Käyt kouluu normaalisti, oot uusien kavereiden kanssa..

      Siellä saa käyttää konetta ja puhelinta, ei huolta :) .. Säännöt on mitä on, nekin vähän riippuu perhekodista.

      Teini-ikäsenä voi tosin tuntuu, et se on hirveä paikka yms, mutta loppujen lopuksi se on ihan siedettävää :) ..

      Viikkoraha, tottumukset ja sen sellaiset riippuvat perhekodista:) ..

      Jos mahdollista tavata vanhempia (ei ole kuollut, jne.), tapaamisia sovitaan viikonloppuisin ja lomilla, nämäkin tosin vaihtelevat henkilöstä riippuen :) ..

      Tiivistettynä: Koti, johon lapsia / nuoria voidaan sijoittaa asumaan :).. Sijaisvanhemmat huolehtii jne. :)

      Toivottavasti sait nyt jotain tolkkua, en enempää jaksanu kirjoittaa .. :D jos jäi kysyttävää, ni lähetä viestiä mun "ylimääräsee" sähkikseen :D

      --> [email protected]

      • Anonyymi

        Ei pallon perhekoti ole semmoinen, se muistuttaa ennemmän laitosta. Eikä siellä saa olla omia lemmikeitä, kokemusta on!


    • perhekotii?

      Kiitos tiedoistta :D toivottavasti pallon perhekodissa sallittas eläimet koska en haluu jättää mun rakasta kanii :DD onks sulla siel perhekodis muitaki lapsii?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1612
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1589
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      133
      1210
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe