Tohtiskohan tuota ottaa kokopäiväiseen käyttöön. Ainakin testingin ollessa näin alkuvaiheessa, se tuntuu toimivan erittäin hyvin. Jopa muutama ärsyttävä Wheezyä vaivaava bugi on testingissä korjattu.
Askarruttaa vain se tietoturva puoli. Kait sillä uskaltaa normaalisti mennä nettipankkiin ja muuta sen sellaista?
Debian testing (Jessie)
6
412
Vastaukset
- vk.
Se onkin tässä vaiheessa melkein sama, kuin Wheezy.
- KDE4fan
Totta. Wheezyä käytin pää käyttiksenä 4kk kun se oli vielä testattavana. Vakaa oli jo tuolloinkin. Muutaman ärsyttävän bugin ja vanhentuneen Flacin takia päätin palata takas testing haaraan. Toki niitä bugeja tulee tässäkin olemaan, mutta tietääpähän että ne tullaan korjaamaan aikanaan. ;)
- KDE4fan
Asensin nyt Testingin ihan viralliselta Netinstall levyltä. Äänet lopetti napsumisen ja kuukausia sitten turhaan ostettu Bluetooth adapteri toimii, nyt ongelmitta. Nuo siis oli Wheezyssä ongelmana.
Mitään isompia bugeja en ole huomannut vielä. Tuoreempi KDE sais jo pikkuhiljaa valua testingiin. ;)
Mutta... Mikä on oikea oppinen tapa päivittää Iceweasel? Vakaassa on Iceweasel 17, mutta tässä Testattavassa on Iceweasel 10.
Sourses list näyttää tuollaista:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Jessie_ - Official Snapshot amd64 NETINST Binary-1 20130630-09:47]/ jessie main
#deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Jessie_ - Official Snapshot amd64 NETINST Binary-1 20130630-09:47]/ jessie main
deb http://ftp.fi.debian.org/debian/ jessie main
deb-src http://ftp.fi.debian.org/debian/ jessie main
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main- debianisti
Muutaman päivän kokemuksella näyttää toimivan ihan ok. Meikän wheezy sekoili senkun kerkesi ja ilmoitteli bugeja joka käynnistyksellä eli kyllästyin ja asensin jessien. Kyse on ihan työkoneesta ja hyvältä näyttää, työpöytänä gnome classic.
- vk.
Nyt on Jessie sillä mallilla, että sammuttaminen ei onnistu muuten, kuin päätteellä. Kun tämä ongelma ilmaantui, ensialkuun sammui virtanapista, mutta ei enään siitäkään.
Jos valikon sammuta-toimintoa käyttää, ei järjestelmä sammu. Tuon jälkeen päätteestä katoaa kaikki näkyvä teksti, pääte toimii kuitenkin.
Tämä ongelma on Gnome3 - ja classic- Gnomessa.- sammutusta
Sparkyyn ilmaantui sama ongelma.
Ulos pääsee kun ensin kirjautuu ulos ja senjälkeen sammuttaa oik.yläkulman sammutusnapin kautta.
Tämä siis SparkyLinuxissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888