Eli olen kyllästynyt elämääni täällä Suomessa. Tahdon maailmalle, en lopullisesti vaan ensi alkuun 2 vkoa - kuukausi. Mikä kohde. Budjetti on noin 2000-3000e. Todennäköisesti yksin menossa (naispuoleinen henkilö). Suurimman osan Euroopasta olen nähnyt tosin en Englantia, Irlantia, enkä osaa Itä-Eurooppaa. Kauemmas on liian pitkä lento. New York on siinä rajoilla, sinne 8-9h.
Neuvoja!!! Ehdottomasti poissuljetaan Kanariat, Kreikat, ym. koska ne on niin nähty. Yksi ykkösvaihtoehto on Italia (kerran ollut siellä), mutta tuleeko muita mieleen????
Neuvoja!!! Ehdottomasti poissuljetaan Kanariat, Kreikat, ym. koska ne on niin nähty. Yksi ykkösvaihtoehto on Italia (kerran ollut siellä), mutta tuleeko muita mieleen????
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siis korjauksena toki budjetti tuplaantuu jos 2 vkosta tulee esim. 4 vkoa. En tykkää lomalla säästellä rahojani, vaan tuhlata fiksusti :)
Toivottavasti ostat pelkän menolipun...
Euroopassa on tällä hetkellä vähän tylsää, koska lama näkyy aika selvästi esim. Espanjassa ja Itä-Euroopassa. Ei se rahan vähyys sinänsä, mutta kun ihmiset ei ole iloisia eikä bailaa. Ilmapiiri on aika allapäin.
Mitä mieltä olisit Kuubasta? Jos minulla olisi parin tonnin budjetti ja pari viikkoa aikaa, niin suuntaisin Kuubaan pitämään hauskaa. Elävää musiikkia, salsaa, amerikanrautoja, mojitoja, rantoja, baareja ja rentoa menoa ...
Mene poimimaan mansikoita vaikkapa Suonenjoen ympäristöön. Et häviä kokemuksena mitään ja saat vieläpä rahhoo. Suomalaisille vätyksille sopiva paikka ja maailma säästyy saastuttamiselta.
Jos välttämäti haluat ulkomaille mene aluksi pariksi viikoksi Haaparannale. Huomaatkin että kotona onkin hyvä olla tuollaisilla haihatuksilla.
Haaparannan suuntaan voisin toki hyvinkin, sillä useasti ollu siellä suunnalla nimittäin Lapissa ja siitä sitten vähän korkeammallakin pohjooisessa. Mutta nyt ois joku ulkomaankohde kiva... Kuuba so not
Suonenjoki ja savolaiset... niitä on täällä etelässäkin
tietämättä mikä sinua kiinnostaa, suosittelen ihan randomina Intiaa ja Nepalia. Sopivasti erilaista, hiukan haastetta, mutta ei kuitenkaan liikaa yksinreissaavalle länkkärinaisellekaan. Rahaa ei kulu paljoa, mutta halutessaan pystyy toki polttamaan paalua ihan rajattomasti.
Kuukausi tuolla suunnalla hurahtaa tosi nopeasti. Itse en kuukautta lyhyemmälle reissulle viitsi edes lähteä.
Jos et niin pitkälle viitsi lähteä, niin yksi vaihtoehto voisi olla Turkki. Siis poislukien ne karmeat turistirysät. Istanbulissa ja sen ympäristössä saa pari viikkoa kulumaan äkkiä. Paljon mielenkiintoisia paikkoja katsottavaksi. Ja jos bailaamista hakee, niin Istanbulissa on varsin vilkas yöelämä.
Kaksi viikkoa kierrellen entisen Jugoslavian valtioita. Tarjolla runsain mitoin kaunista, vaihtelevaa luontoa ja mielenkiintoisia, historiallisia kaupunkeja. Samaan kierrokseen voi helposti liittää myös yhden Euroopan takapajuloistakin, eli Albanian. Tulee sekin hoidettua samalla pois käymättömien maiden listalta.
Lähdit sitten minne hyvänsä, niin nauti matkastasi avoimin mielin! Ja joskus sitä yllättäen huomaakin katsoessaan kauempaa omaa tuttua ja turvallista elämäänsä koti-Suomessa, että ei se loppujen lopuksi olekaan yhtään pöllömpää ;)
Mä oon miettinyt Lontoota, että sinne yksin ja sitten seuran kanssa ainakin viroon ja sitten italian kierrolle, mutta, että lontooseen yksin... sehän on suht turvallinen paikkakin. Lisäks ei haittaa sateet, kun en ole muutenkaan niin kuuman ilman ystävä. Kiitos vinkeistä, india perhaps next time :)
kannattanut mainita jo heti kättelyssä, että sinun käsityksesi 'maailmanvalloittamisesta' on luokkaa Lontoo! Olisit ehkä/kenties saanut ns. täsmävastauksia.
Lontooseen voit tutustua etukäteen useiden nettisivujen kautta tai lukemalla muutaman opaskirjan olet jo käytännössä ottanut paikan haltuusi. Ei mielestäni mitään järisyttävän eksoottista tai erilaista kun nyt kuitenkin kerrot nähneesi suurimman osan Eurooppaa. Ja maailamanvalloitusesta en tosiaankaan puhuisi mitään jos kohteena ovat Lontoo ja Viron matka kavereiden kanssa. Kaikki on tietysti kovin suhteellista!