elikkä olen 14.v tyttö ja olen huomannut, että rakastun/ihastun vain itseäni reilusti vahempiin miehiin. Siis n. 10 vuotta vanhempiin. Itse pidän niitä turvallisempina ja sitten kun monet ikäiseni pojat on sellasia kakaroita (En yleistä!) En ole varmaan just tän takia seurustellu. Mutta mistä muusta tää saattas johtua? Ja muitakin asiaan liittyviä kommenteja. Ja vielä että olen itseni ja monien muiden mielestä itsenäisempi kun muut mun ikäset, vaikka tykkäänkin pitää joskus vastuuttomasti hauskaa :D
JA SITTEN ASIALLISIA VASTAUKSIA
JA SITTEN ASIALLISIA VASTAUKSIA
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkä siitä että oot itsenäisempi. Ja ehkä oot huomannu et monet (ei läheskää kaikki)pojat on pellejä. Aikuiset miehet ton ikäsenä ei ole lapsellisia. Tuskin ketään haittaa vaikka oisitki ihastunu:) ja neljän vuoden päästä tuo ikäero ei oo paha, joten ei siinä mitään.
Kiitos :)
1)Kenties haluat saada hyväksyntää itseäsi vanhemmilta henkilöiltä, jotta tuntisit itsesi vanhemmaksi mitä oikeasti olet. En tarkoita tätä loukkaavasti, mutta monet nuoret toimivat niin alitajuntansa varassa, joten se tuli ekana mieleen. Monethan haluavat äkkiä aikuistua. Tuli tuosta mainitsemastasi vastuuttomasta hauskanpidosta mieleen.
2)Tai sitten sinulla ei ole tuuria ikäistesi poikien kanssa. Onko sinusta tuntunut, että he valitsevat mieluummin aina jonkun muun tytön esim. että tietynkaltaiset tytöt joihin sinä et kuulu, olisivat enemmän ns. poikien suosiossa? Ehkä haluat kokeilla hyväksyttäisiinkö sinut hieman vanhempien miesten silmissä.
3)Onko sinulla vaikea isäsuhde tai oletko menettänyt/kasvanut eri suuntiin isoveljesi kanssa? Ehkä haluat paikata tällaista suhdetta vanhemmilla miehellä.
4)Ehkä olet tottunut itseäsi vanhempien henkilöiden seuraan ja heidän läsnäolonsa tuntuu luontevammalta kuin ikäistesi. Esimerkiksi jos sinulla on vanhempia sisaruksia tai jos lapsesta asti olet kasvanut vähän isompien lasten kanssa, ikäero ei välttämättä tunnu niin merkittävältä ja ihastut siksi vanhempiin miehiin.
5)Olet vielä melko nuori ja ehkä etsit itseäsi ja omaa paikkaasi, seksuaalisuuttasi ja noh yksinkertaisesti hyväksytyksi tulemisen tunne on merkittävä osa nuoruutta. Äärimmäisissä tapauksissa huomion ja hyväksynnän saaminen IHAN MISTÄ VAIN riittää joillekin nuorille.
6)Tämä on epätodennäköistä, mutta mahdollisuus kuitenkin: pakkomielle vanhempiin miehiin. Muista kuitenkin, että periaatteessa aikuinen mies ei saisi lain mukaan sotkeutua alle 16 v tyttöihin.
7)Onhan totta, että tytöt kehittyvät fyysisesti nopeammin kuin pojat ja 14 vuotiaana monet pojat saattavat tuntua "kakaroilta". Tiedän, että tarkoitit enemmänkin henkistä kakaruutta. Siihen vastaan, että yläasteelaiset ovat aika kakaroita vielä. Edes aina 18 vuotiaita ei voisi pitää aikuisina. Sehän on vain täysi-ikäisyyden mittari, ei aikuisuuden. Oikeastaan aikuisuus on melko tulkinnanvarainen käsite.
8)Tai sitten yksinkertaisesti olet kypsä ikäiseksesi ja haluat samanlaista seuraa.
Tuossa jotain mitä tuli mieleen. Älä loukkaannu, ajattelin vain omilla pienillä aivoillani enkä halua yleistää vastauksiani koska enhän edes tunne sinua.
Vastaaja 17 v tyttö, joka ei myöskään ole seurustellut tähän mennessä, tosin sydän on särkynyt joitakin kertoja. Oikeastaan opin itsekin vasta hiljattain miltä rakkaasta luopuminen oikeasti tuntuu. Ja itselläni ainakin on juurtunut päähän, että toisen on oltava vanhempi, tosin itselleni päiväkin vanhempi riittää jos vain natsaa, yleensä viihdyn 1-2 v vanhempien kanssa.
Hei kiitos! Monet asiat olivat ihan totta !! esim. Isäni on kuollut ja olen kasvanut minua reilusti vanhempien sisarusten kanssa, ikäiseni pojat eivät ole kiinnostunut minusta mutta en minäkään alusta alkaen heistä.
Itelläni on ihan sama juttu! :D Ei samanikäsissä pojissa silleen mitään vikaa oo, mutta jotenki vaan yleensä ihastun mua 2-3 vuotta vanhempiin. Ja silleen saatan katella mua reilustikin vanhempia miehiä sillä silmällä. En tiiä oikeen mikä, mut jokin vähän vanhemmissa vaan miellyttää :)
ainii! oon kyllä seurustellu mun ikästen kanssa monestikin, mut luulempa et paremmin onnistus kuitenkin 2-4 vuotta vanhemman kanssa