Hypochylin suolahappo tabuja/mistä voi kysellä,ei ole apteekissa myynnissä.Vuodenpäästä kuulemma saadaan myyntiin.Itse luulisin saavan niistä
apua,kun ruoka ei sula kunnolla.Magneeti kuvissa todettu haiman pienentyminen,
Vatsa tähystyksessä olen myös käynyt kirurgi totesi,että hapoton maha.
Vuosikausia söin närästys lääkkeitä,luulin vatsakipuja jotka tuli heti,kun söin vatsa-
lle sopimatonta ruokaa:esim.rasvaista ruokaa tuliaamu yöstä närästysoireita kipuja
Lääkäri totes ulostenäytteestä rasva ei ollut sulannut.Vatsa toiminut huonosti(kovana)
Tietysti lääkäri epäili alkolla olevan asiaan osuutta,mutta en ole suurkuluttaja.
Lisäksi paino tippunut 10vuoden aikana noin 10kg.Creon kapseleita olen parivuotta
syönyt,ei ole paino noussut,kun olen laiha muutenkin.
Jos joku vois valaista näistä suolahappo tableteista,että mistä hankkia.
Iherbillä onko myynnissä,en tiedä millä nimellä,kun en osaa englantia.
Kiitos jos joku auttais!
hapoton vatsa
8
3825
Vastaukset
- 20 + 8
Kysy apteekista 10% nestemäistä suolahappoa. Annostele sitä itse pipetin kanssa tipoittain. Osta myös luontaistuotekaupasta Solgarin betaiinihappoa pepsiiniä sekä Enyzymes ruuansulatusentsyymeitä.
Syö aamuisin itse tehtytä luomuohrajauhopuuroa sekä muuten mahdollisimman paljon aluksi helposti sulavaa ravintoa esim. keitä luomukasviksia parsakaalia, porkkanaa, kukkakaalia. Vältä punaista lihaa ja rasvaisia ruokia. Sokeri kannattaa jättää kokonaan pois sekä valkoinen vilja, peruna, pastat.
Kovaan vatsaan suosittelen myös luontaistuotekaupan Lepicol-jauhetta, jossa on myös maitohappobakteereita.
Älä käytä enää närästyslääkkeitä, ne estävät proteiinin sulamisen. - hapoton vatsa
Kiitos neuvoista,huomenna pitää hankkia.
- ei lääkkeitä
Reseptivapaiden närästyslääkkeiden jatkuva käyttö on yleistynyt. Suolahappoa neutraloivien ja sen tuotantoa ehkäisevien lääkkeiden päivittäinen käyttö sotkee kuitenkin helposti mahalaukun luonnollisen toiminnan.
- Ei ole suotavaa käyttää närästyslääkkeitä pitkään ilman lääkärin tarkempaa tutkimusta. Erityisen tarkkana kannattaa olla reseptilääkkeiden ja käsikauppalääkkeiden yhteiskäytön kanssa, ettei tulisi turhaa päällekkäisyyttä.
- Tilapäisesti käytettynä närästyslääkkeet ovat toki melko vaarattomia, mutta pitkäaikaisessa käytössä ne voivat peittää joitakin oireita ja vakaviakin tauteja, jotka kaipaisivat lääkärihoitoa.
Närästyslääkkeiden ahkera käyttö sotkee helposti mahalaukun luonnollisen, aseptisen tehtävän.
- Lääkkeet vaikuttavat mahalaukun vastustuskykyyn bakteereja kohtaan, joita saamme ruuan mukana. Mahahappojen tehtävä olisi niiden torjuminen ja tappaminen ja kun maha tehdään hapottomaksi lääkkeillä, kasvaa suoliston tulehdusten riski ja ravintoaineiden imeytymättömyys ruuasta.
Ennen apu ruokavaliosta, nyt lääkekaapilta
Suomalaisista 10-15 % kärsii päivittäisestä närästyksestä. Useimmiten syynä ikävään vaivaan ovat väärät ruokailutottumukset, stressi, tupakointi ja runsas alkoholinkäyttö.
- Refluksitauti liittyy usein myös ylipainoon. Annoskokojen kasvaminen ja raskas ruoka ovat myös suurimpia syitä taudin taustalla. Kun aiemmin lääkkeitä ei vaivaan ollut, apu oli pakko saada ruokavalion muutoksesta.
- Ennen mahavaivoja koitettiin selättää löytämällä parempi ruokavalio, mikä on paljon terveellisempi tapa. Nyt otetaan vaan lääkettä, mikä on helpompaa. Ei tarvitse luopua kahvista, runsaasta viljan ja sokerin syömisestä, prosessoiduista maitotuotteista tai runsaasta kasvisrasvapohjaisesta ruuasta.
- Parempi olisikin keventää syömistä ja välttää ruoka-ainetta, jonka epäilee närästystä aiheuttavan.
http://pullapoliisi.blogspot.fi/2013/06/narastaako.html
Paras ja halvin närästyslääke on vanha kunnon ruokasooda veden kera.
Viisi minuuttia närästyslääkkeiden mahdollisista riskeistä
http://sundqvist.blogspot.fi/2011/08/viisi-minuuttia-narastyslaakkeiden.html - goooglaa
http://www.pronutritionist.net/hapoton-maha-syyt-ja-ravitsemukselliset-seuraukset/
Täältä oikea lekuri hoitaan sua
http://www.prohealth.fi/index.php?id=7
Web of Trust - Kuuntele tämä
Kuuntele tämä:
09.03.14
Osa 1/1 (25:44)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/
Lue:
http://www.terveydentukipilarit.fi/terveysinfo/terveyden_avaimet/kysymykset_ja_paulan_vastaukset/49/ - liisamaija
Itse olen saanut parhaan avun hiilihapotetusta vedestä. Juon hiilihapotettua vettä (vichy) litran verran päivässä.
Hapotuslaite hiilihappopatruuna pullo...suht edullinen hankinta,eikä tarvitse kantaa vettä kaupasta. - kokeilussa
Suomalainen Biohit on kehittänyt Acetium-kapselit hapottomalle vatsalle. Poistavat asetaldehydiä ja sanotaan auttavan myös krapulan oireisiin. Myydään apteekeissa.
- suolahappoa
hyvä apu oli ennen mutta jostain syystä poistettiin myynnistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot7811867Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss309878Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen284781Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323844Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333113Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142810Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102761Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.222630"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita482460Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling742439