Uusi 60d vai käytetty 7d?

Kumpi olisikaan järkevämpi seuraaja vanhalle 400d rutkulle?
Pääpaino olisi varmaankin koirakivauksessa, mutta myös muuta tulee tehtyä.

Hyviä otsikoita löytyy, nyt vaan olisi aika päivittää runkokin.
11784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • 70D vaikuttaa mielenkiintoiselta. Uusin tekniikka taitaa tosin kohdistua videokuvauksen puolelle, enkä käytä kameraa videokuvaamiseen. Siihen tarkoitukseen on ihan oma videokamera joka taittaa sen homman paremmin kuin järkkäri. Täytyypi tutustua tuohon 70D paremmin.

    Äänestä

Noista ilman muuta käytetty 7D, koska 60D on huonosti tehty.

Äänestä
  • Mitäsvarten niitä käytettyjä seiskoja löytyy niin paljon?

    Äänestä

  • jwtehu kirjoitti:

    Mitäsvarten niitä käytettyjä seiskoja löytyy niin paljon?

    -> vaihdettu 5D

    Äänestä

  • No niin "Canonisti minäkin", erittelepä väitteesi, että Canon EOS 60 D on huonosti tehty. Yksilöi kamerasta ne kohdat tai ominaisuudet, joissa on moittimista.

    Äänestä

  • Tietoa lisää kirjoitti:

    No niin "Canonisti minäkin", erittelepä väitteesi, että Canon EOS 60 D on huonosti tehty. Yksilöi kamerasta ne kohdat tai ominaisuudet, joissa on moittimista.

    Kymppisarjalaiset olivat aikaisemmin tehty kunnolliseen runkoon ja 50D söi liikaa yksinumeroisten, lähinnä 7D:n markkinoita. Sen vuoksi 60D on mekaanisesti paljon edeltäjäänsä huonompi.

    Tarkemmin voit tutkia asiaa vertaamalla 7D, 50D ja 60D:tä sekä lukemalla alkuperäisiä kuusikymppisen esittelyjä.

    Äänestä

  • Ei sitten oidä paikkansa, sen huonompi kuin muutkaan .

    Äänestä

Jos ei oo paljoo erityistä lasitavaraa tai rakkaus/suhdetta Canoniin voisit harkita
"päivittämistä" Nikoniin D7000 tai D5100 voisi lähteä halvalla myös "rahalasta".

Äänestä

Mulla on molemmat ja hyvin pelaavat. 60D etu on kääntyvä näyttö jolloin voi kuvata esim. kasveja helposti ja muuta hankalissa asennoissa olevia kohteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahalaan kirjoitti:

Kumpi olisikaan järkevämpi seuraaja vanhalle 400d rutkulle?
Pääpaino olisi varmaankin koirakivauksessa, mutta myös muuta tulee tehtyä.

Hyviä otsikoita löytyy, nyt vaan olisi aika päivittää runkokin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu