Olemme läöhdössä koko perhe siis 7 kk ikäisen vauvan kanssa PäiväTukholmassa risteilylle. Nyt siis kaikki vinkit kehiin etenkin ruokailujen ja nukkumisen suhteen. Laivana on Viking Linen joku ehkä Isabella tai Mariella. Ruokien lämmitys/valmistus ertiysesti mietityttää, poikamme syö jo säännöllisesti 5 ateriaa päivässä...
Kiitos etukäteen kaikille vastauksista!
7kk ikäisen kanssa Tukholmaan
4
127
Vastaukset
- päivätallinnassateht
Kysy Infossa, neuvovat missä saat laivalla lämmiteltyä. Itsellä oli mukana termari, johon sain keitettyä vettä mukaan maihin (meillä siis äidinmaidonkorvike käytössä). Maissa kun et ehkä heti päässyt keittelemään vettä! Infosta saat myös lastensängyn hyttiin. (jos siis olette yön laivassa)
Kannattaa tehdä rattaista mahdollisimman mukava, meillä oli peitto pehmittämässä että poika pystyi siinä myös nukkumaan.
Kantoreppu on pelastus kaupoissa niin saa rattaat jätettyä kassalle/liikkeen ulkopuolelle.
Meillä maissa oli mukana oma lusikka & pilttejä. Hedelmäpiltit kun saa annettua ilman lämmitystäkin ja sitten vain raflaan vaikka kahville ja pyytää heitä lämmittämään ruuan.
Vaipanvaihtoalusta on järkevä ottaa mukaan (ikinä kun et tiedä missä joudut vaipan vaihtamaan)
toivottavasti auttoi edes hieman! :) Mukavaa reissua. - Meillä..
on lapset reissussa ollessa syönyt purkkiruoat ja muksun valmispuurot ihan sellaisenaan lämmittämättä.
- rhodes baby
Meillä 6kk vanhan kanssa käytiin kreikassa. Vesijohtovettä pystyi juomaan ja kylmänä keittämättä maitojauheen kanssa annettiin. On kätevämpi matkalla kuin raahata valmiskorvikkeita.
Piltit meni kaikki myös kylmänä hyvin alas.
- ...........
Laivalla on lastenhoitohuone missä on mikro, siellä me lämmitettiin. Tetrapuurot meni ihan huoneenlämpösinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892