Opintotuki

jasminnnn1

Kaipaisiin seuraaviin asioihin vähän tarkennusta eli..

- Toiseen asteen ammatillisessa oppilaitoksessa on asuntola, mutten halua sinne vaan haluan muuttaa yksiöön. Onko mahdollista saada kaikesta huolimatta asumistukea/-lisää? Paikkakunta, jossa oppilaitos sijaitsee on pieni, joten suunnitelmissani on muuttaa lähikuntaan, joka on paljon isompi. Voiko asian perustella Kelaan niin, että työpaikka sijaitsee lähikunnassa, joten siksi olisi tarve muuttaakin sinne? (jos siis saan hankittua työpaikan siihen mennessä) Miten olette itse asian perustelleet, jollette ole halunneet mennä asuntolaan?

- Opintolainaako on mahdollista saada 300,-/kk? Olen 19-vuotias, toiseen asteen ammatillinen oppilaitos.. Miten lainassa menee, saako sitä joka kuukausi sen 300,- vai onko mahdollista saada laina esim. tietyissä erissä? Vaikka kahdessa?

- Opintorahaa en saa kun vanhempien tulot vaikuttavat. Mutta vaikuttaako ne vielä sittenkin kun täytän 20?

KIITOS ETUKÄTEEN! Toivon asiallisia vastauksia!

5

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herttinen sentään

      Et saa asumislisää jos oppilaitos tarjoaa ilmaista asumista ilman todella painavaa syytä miksi sinun pitäisi päästä asumaan yksin.

    • 885

      Tuo asuntola-asia on vähän hankala, koska yhteiskuntaa ei voi velvoittaa maksamaan osaa asunnosta, jolle ei ole tarvetta. Onko asuntolassa mahdollista asua maksutta viikonloppuisin ja loma-aikoina? Kelalla on aika selkeät kriteerit asumislisän maksamiselle, eikä niistä löydy kohtaa, jossa toisella paikkakunnalla sijaitseva (mahdollinen tuleva) työpaikka olisi peruste maksulle.


      Voithan tietysti yrittää perustella tuen tarvetta sillä, että pienellä paikkakunnalla ei ole töitä samalla tavalla tarjolla ja sinun on käytävä töissä opintojen rahoittamiseksi, kun vanhempien tulot alentavat tukia. Ongelmana on vaan se, että ensin pitää olla se asunto, että voi tukea hakea ja sitten se tuki voidaan evätä joka tapauksessa tuon asuntolan vuoksi.

      Opintolaina tosiaan on 300€/kk, mutta sitä ei tarvitse nostaa kuukausierissä. Toisella asteella voit nostaa lainan neljässä erässä. Elokuussa voi saada elo-lokakuun lainat, marraskuussa marras-joulukuun lainat, tammikuussa tammi-helmikuun lainat ja maaliskuussa maalis-heinäkuun lainat (edellyttäen kesäajalta opintoja, muussa tapauksessa laina erä on maalis-toukokuu). Jos jätät jonkun lainaerän nostamatta, voit nostaa sen koska tahansa saman lukuvuoden aikana. Esimerkiksi, jos et heti tarvitse lainaa, voisit nostaa vaikka tammikuussa koko syksyn lainat sekä tammi-helmikuun lainaerän kerrallaan.

      Vanhempien vaikutus opintotukeesi päättyy, kun täytät 20.

      • 885

        "Vanhempien vaikutus opintotukeesi päättyy, kun täytät 20."

        Tarkennan tuohon vielä sen verran, että vaikutus päättyy olettaen, että asut itsenäisesti. Vanhempien kanssa asuessa tilanne on toinen.


    • Jasminnnn1

      Asuntolassa ei ole mahdollisuutta asua viikonloppuisin eikä lomilla, onkohan tämä hyvä perustelu? Enhän voi joka viikonloppu lähteä yli 130km vanhempani luokse?

      • 885

        Se on juuri se täydellinen perusteltu, jolle saat asumislisän toiseen asuntoon. Tuo kerrotaan myös Kelan sivuilla.

        http://www.kela.fi/asumislisa_kenelle (sivun alareunasta löytyy tietoa)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      140
      1745
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1658
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1154
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1107
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe