Luonnosta kotiloita?

Kotilo?

Mulla olisi vähän kysymyksiä luonnon kotiloista.
1. Voiko luonnosta ottaa jonkun kotilon lemmikikseen?
2. Tuleeko näistä luonnon kotiloista mtn sairauksia kun ovat olleet luonnossa?
3. Jos kotiloita voi ottaa,minkä kokoisen asumuksen tämä luonnon kotilo tarvitsee jos niitä olisi 1-2?
4. Mistä tietää että kotilo on naaras tai uros nimittäin en halua pikku kotiloita :)
5. Levittävätkö nämä ihmisiin sairauksia?
6. Kun tämmönen kotilohan on luonnosta otettu,niin hyväksyykö laki sen?
7. Onko kotilon hoito samanlaista kun akaattikotilonkin?
8. Eikö näissä kotiloissa ole pöpöjä?
9. Mitä tarvitsee asumukseen?
10. Minkä lainen asumuksen täytyy olla? Pitääkö olla joku terraario tai akvaario,vai sopiiko joku muoviboxi ja minkä kokoinen terran/akvaarion/Boxin pitää olla?
Kiitos paljon vastauksista jo etukäteen!
Ei ole trolli ! ;)

8

2894

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotilo?

      Voisitteko vastata nopeasti? Kiitos!

    • ejrj

      Mä oon ainakin lukenut kirpun eläin sivuilta etanan hoidosta. Mutta kyllä mä sen tiiän että etanat on kaksineuvoisia eli molempaa sukupuolta.

    • kokeilevaporopeukalo

      Ymmärtääkseni hyönteisiä saa ottaa luonnosta, mutta tuskin uhanalaisia. Eiköhän luonnon kotiloihin päde samat hoito-ohjeet kuin lemmikkikotiloihinkin, niitä voi soveltaa. Tietysti vesikotilo ei kuulu kuivalle maalle. Kaupan kotilot ovat näyttävämpiä, kun ovat suurempia. Tuskinpa kotilon terveysriskit ovat suuremmat luonnosta kuin eläinkaupasta ostettunakaan, kummatkin ovat myös ravintoeläimiä.

      En tiedä, onko Suomessa myrkyllisiä kotilolajeja. Kotilo on voinut syödä myrkyllisiä kasveja, jotka ovat sille turvallisia, mutta ihmiselle ei. Eli kannattaa pitää luonnonkotilolle samanlainen karanteeni ("jauhokuuri") kuin syötäväksi tarkoitetulle, jottein kasvimyrkkyjä kulkeudu omaan elimistöösi käsien ja terraarion kautta.

      Kaverini antoi minulle juuri vinkin. Kastemato elää 10-vuotiaaksi ja syö vain koivunlehden kahdessa viikossa. Aika simppelikin otus voi olla mielenkiintoinen, ja siitä voi olla suurta iloa. Ei pelkästään lapselle, vaan ihan aikuiselle varttuneelle ihmisellekin.

      • Kotilo128

        Tässä nyt vaan ehdotan että jos meinaa hankkia luonnosta kotilon niin kannattaa ottaa lehtokotilo se on yleinen pikku puutarhojen tuhoaja ja sen saa ottaa lemmikiksi ja helppo hoitoinen onkin ei tarvi paljoa terra tilaa yksi menee helposti 2litraan ja elää noin 2-5 vuotta;)


    • vastailija1

      Vastaukset
      1. Voiko luonnosta ottaa jonkun kotilon lemmikikseen?
      - Voi ottaa mutta kaikkija lajeja ei löydy kaikilta alueilta ):

      2. Tuleeko näistä luonnon kotiloista mtn sairauksia kun ovat olleet luonnossa?
      -Kotiloista ei tartu varsinaisesti mitään sairauksia , mutta kädet pitää pestä silti huolellisesti kotiloiden käsittelyn jälkeen.

      3. Jos kotiloita voi ottaa,minkä kokoisen asumuksen tämä luonnon kotilo tarvitsee jos niitä olisi 1-2?
      - Kotilon lajista riippuen noin 4- 8 litraa

      4. Mistä tietää että kotilo on naaras tai uros nimittäin en halua pikku kotiloita :)
      - Kotilot ovat kaksineuvoisia joten ne voivat olla kumpia vain parittelussa, mutta kerta et toivo poikasia ainahan voit murskata kotiloiden munat esimerkiksi laittamalla ne muovipussiin ja murskaamalla vasaralla.

      5. Levittävätkö nämä ihmisiin sairauksia?
      - kotiloista ei tartu ihmisiin sairauksia mutta kädet on pestävä silti huolellisesti.

      6. Kun tämmönen kotilohan on luonnosta otettu,niin hyväksyykö laki sen?
      -kotiloita voi otta ihan huoletta luonnosta laki ei kiellä sitä.

      7. Onko kotilon hoito samanlaista kun akaattikotilonkin?
      -On
      8. Eikö näissä kotiloissa ole pöpöjä?
      -Kaikessa mitä maailmassa on niin on pöpöjä niin on sinussakin kuten kotiloissakin mutta kun peset kädet kotiloiden käsittelyn jälkeen voit olla huoletta pöpöjen suhteen.

      9. Mitä tarvitsee asumukseen?
      - Asumuksen pohjalle voi laittaa lannoittamatonta turvetta jota saa puutarha myymälöistä kotilot tarvitsevat myöskin kalkkijauhetta joka kulkee apteekissa nimellä liitujauhe ja sitten ruoka ja vesi kupin johon vain pari milliä vettä, muuta kotilo ei varsinaisesti terraarioonsa tarvitse ellei halua jotain silmän iloa itselleen.

      10. Minkä lainen asumuksen täytyy olla? Pitääkö olla joku terraario tai akvaario,vai sopiiko joku muoviboxi ja minkä kokoinen terran/akvaarion/Boxin pitää olla?

      - terraarioksi kelpaa vaikka normaaleissa kaupoissa myytävät muovi laatikot noin 4- 8 litrainen boxi on hyvä. johon tehdään sitten ilmareikiä.

    • kyselevä tyyppi

      voiko normietanan tai kotilon ottaa luonnosta noin vain? että sopeutuuko sellaseen 25l akvaarioon jossa on vähän turvatta ja joku koppero johon mennä piiloon?! mulla on ollu 2 tai 3 etanaa ja 1 kotilo, muttta nyt on 1 etana . tuleeko etanat ja kotilot toimeen kskenään?????

    • Kokeilevaporopeukalo

      Tuli luettua muutama kotiloita sivuava opas, ja niistä toisessa kerrottiin, että voi olla joitain tauteja. Muistaakseni rotan aivomato. Tarttuvuudesta ihmiseen en tiedä, mutta hygieniasta kannattaa pitää huolta. Samahan se kai on sitten, olipa luonnosta tai eläinkaupasta.

      Luulisi, että pienet etanat ja kotilot tulevat keskenään toimeen, jos ovat lajeja, joilla on luonnostaan samantapaiset elämäntavat. 25 l on jo iso terra ihan pikkuotuksille. Tietysti luonnollisestikin maaetanat ja -kotilot kuivanmaan terraariossa ja vesikotilot niille soveltuvissa vesiolosuhteissa. Kannattaa lainata tai ostaa asiaa käsittelevä opas. Jotkut lajit esim. jäävät kovin pieniksi, eivätkä kasva millään syöttämisellä suuremmiksi. Ja ruuaksi voi riittää pelkkä karike, vanhoja puunlehtiä tms.

      Minulla on tuntuma, että ihan valtavasti luonnon kotiloiden elämäntapoja ei tunneta. Ainakin kirjaston kirjavalikoima aiheesta on niukka.

      • Kokeilevaporopeukalo

        Siis tuo ruokintaohje koski niitä ihan pikkuisia parin millin pituisia kotiloita. Vesikotiloissa (ainakin akvaariokaupassa, Suomen luonnosta en tiedä) on myös toisia kotiloita syöviä petokotiloita. Suomessa jotkut maakotilot näyttävät syövän hyvällä ruokahalulla sateen jälkeen tielle litsaantuneet lajitoverinsa.

        Itse ottaisin ukkoetanan tai muun suuren lajin, jos sellaisen löytäisin. Se tosin tekee kuulemma aika sottaavaa limaa. Akaattikotilo on helpompi ja siistimpi vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      97
      1669
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1093
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      16
      958
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      868
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      85
      796
    6. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      765
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      19
      761
    8. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      756
    9. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      748
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      727
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      705
    12. 68
      702
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      684
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      661
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      605
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      604
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      596
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      585
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      565
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      152
      556
    Aihe