Kuten täällä on tiedetty aikaisemminkin, silverlight kuopataan. Nyt sen tajuaa jopa mikkis.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2013/07/01/microsoft_auttaa_netflixia_luopumaan_silverlightista_html5_n_tielta
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2013/07/01/microsoft_auttaa_netflixia_luopumaan_silverlightista_html5_n_tielta
Vastaukset 17
Vanhimmat
MS on jo aikaa sitten kertonut että Silverlightista luovutaan ja tilalle tulee HTML 5:n kehitys. Silverlightia tarvitaan vielä DRM:n takia mutta IE11 korjaa tämänkin puutteen.
Silverlight 5.x (Nyt 5.1) on viimeinen Silverlight versio, versiota 6 ei enää tule. Silverlightia ei ole portattu edes Windows RT:lle eikä tulla porttaamaan.
Yksi turha apupyörä vähemmän kun Silverlight kuolee. HTML5 on nykyisin standardi, joten sisältötuottajat siirtyvät siihen. HTML5 on käyttöjärjestelmäriippumaton, toisin kuin Microsoftin roskasofta.
HTML5:n ongelmana videoiden levityksessä on ollut DRM:n puute jota nyt näköjään korjataan. Ilman DRM:ää HTML5 ei kelpaa Netflixille eikä millekkään muullekkaan kaupalliselle nettivideota tarjoavalle taholle.
Hyvä ja kattava juttu jossa pohditaan tilannetta Netflixin kantilta ja jutussa on myös asiaa selainlisäosien tämänhetkisestä käytöstä ja tulevaisuudesta:
http://ars.to/ZwYLVf
Kaiken maailman turhat selainlisäosat ovat oikeasti se reitti jota pitkin ihmisten koneille hiivitään sisään sen valmiin NSA masterkeyn lisäksi. Joku helvetin java ja flash ja silverlight ja kaikki muutkin paskaselainlaajennokset ovat näppärä ja reikiä täynnä oleva reitti sisään mihin tahansa windows-tietokoneeseen. Linux-koneissa käytetään harvemmin ylimääräisiä apupyöriä jos ollenkaan.
Java lienee maailmanhistorian reikäisin kasa bugeja, erittäin helppo tie verkkopankin tyhjentämiseen vähän joka rosvolle.
Microsoft rakastaa kaikkia saatanan turhia lisäosan lisäosan lisäosia ja laajennoksia, joilla ei sitten oikeasti ole mitään virkaa missään. Ovatpahan vaan helppo tie tutkia ihmisten koneita ja valittaa ruudulla sitten "sinulla on havaittu laiton kopio ohjelmasta x, poliisi on jo tulossa!" Raivostuttavaa politiikkaa Microsoftin kaltaiselta paskasäkiltä.
Skitsofreniakohtaus näköjään iski. Ota lääkkeesi.
Kaikki laajennukset, jotka ei toimi tubuttimissa, ovat heidän mielestään p*skoja!
Wintubuttimiin on kivoja ominaisuuksia tuovia toolbareja.
Ei ihme, että silverlightista luovutaan. Sehän on ollut jo vuosia tulppana kehitykselle kuten muutkin Microsoftin "innovaatiot".
Saavatko Maikkarin Katsomon "kaukonäköiset" johtajat nyt kenkää? ;)
Miksi pitäisi. Silverlightia tuetaan (Uusia ominaisuuksia ei tule mutta tietoturvapaikkaukset tehdään) 12.10.2021 asti. Siihen mennessä luulisi HTML5:n DRM toteutuksen olevan valmis.
http://support.microsoft.com/lifecycle/search/default.aspx?sort=PN&alpha=silverlight&Filter=FilterNO
Tuskin. Eihän ne ole Finnairillakaan antaneet johtajaportaalle kenkää, vaikka Finnairin tilanne on vuosikaudet ollut kuralla. Työntekijöille kyllä ovat antaneet hanakasti potkuja, mutta johtoportaassa istuu Feden kaltaisia kravattikauluspellejä joiden aikana Finnair on sukeltanut suohon. Hienonen tajusi lähteä itse, samoin Vehviläinen.
Finnairin suurin moka on tämä: Finnair yrittää väkisin pitää kiinni ns. kallislentoyhtiö-mallista. Eli asiakkaalle lentäminen tulee ihan sairaan kalliiksi. Asiakas valitsee tietenkin lippunsa halvemmalla halpalentoyhtiöltä kuten ryanairilta, Air Balticilta, wizzairilta, easy jetiltä ja norwegianilta. Finnairin valitsema malli on mennen ajan dinosaurus josta on pakko luopua. 250 euroa lentolipusta euroopan reitillä on sikahinta, sen lipun oikea hinta on 1 euro tai korkeintaan 10 euroa.
No meneekö Maikkari konkurssiin kun on juuri saatu hillittömällä markkinoilla homma jotenkin pelaamaan ja nyt pitää aloittaa alusta? Kaupallisten televisioyhtiöiden talous ei ole mitenkään vankalla pohjalla eikä oikein kestäisi tällaisia kupruja.
Onhan maikkarilla vielä 8 vuotta aikaa tehdä muutoksia ja silloin kun Silverlight valittiin HTML5 ei ollut vielä mikään vaihtoehto eikä ole ihan vieläkään mutta kohtapuoliin on.
Maikkaria tuskin on olemassa enää 8 vuoden päästä. Ihmisten asenne maikkaria kohtaan on paljolti kääntynyt siihen suuntaan, että mainoksia silmille suoltava maikkari ei tarjoa mitään katsomisen arvoista. MTV3 on kokeilu joka ei toiminut.
En ole katsonut mitään maikkarin tuotantoa ainakaan 7 vuoteen, menee ylikin. Siltä kanavalta ei yksinkertaisesti tule mitään katsottavaa, pelkkää uusintaa uusinnan perään ja mainoksia niin maan perkeleesti. Katsoin toki eilenkin telkkaria, mutta kutosen ja Foxin tuotantoa ja RT:n uutiskanavaa.
Silverlight nyt on aina olut sellainen promillekerhon purkkaviritelmä.
Purkkaviritelmä ei, promillekerhon; aikalailla.